Skansen

tyyty

Miten iso paikka tuo Skansen on? Onko se oikeesti käymisen arvoinen paikka?
Asiallisia kommentteja kiitos!

4

6777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolta.

      http://www.skansen.se/ ,
      niin voit päätellä, mikä arvo sillä olisi sinulle. Suomesta ei ehkä aivan vastaavaa paikkaa löydy, ehkä Seurasaari eläimillä täydennettynä olisi lähellä.
      Vieressä olisi sitten myös Grönalundin huvipuisto, jos mahdollisesti arvostat vetkuttimia.

      • etten

        ole jo katsonut?? Onhan se hieman eri asia netistä jotain paikkaa katsastaa kuin lukea jonkun omakohtaisia kokemuksia!!!


    • meni meillä,

      tultiin Citystä lautalla Djurgårdenin rantaan. Vasamuseet ja Nordiska Museet kierreltiin, sitten käveltiin Skansenille, sielläkään ei joka paikassa ehditty käydä. Sää suosi meitä. Eniten arvostin sitä, että vaikka väkeä oli runsaasti, jonoja siisteihin vessoihin tai ravitsemuspisteisiin ei juuri ollut. Istumapaikkojakin riittävästi, varjossa ja auringossa. "Keskustorilla" hana, josta sai ottaa pulloihinsa vettä ihan ilmaiseksi.

      Näkemistä ja kokemista joka lähtöön. Gröna Lundiin tehtiin sitten vielä eri reissu. Bonuksena meillä kansallispäivän viettoon tullut kuninkaallinen perhe, mikä nähtiin ihan läheltä.

      Jos olette Tukholmassa pidempään, Tukholmakortti kannattaa ottaa. Matkustaminen ja sisäänpääsyt tulevat sillä halvemmiksi.

    • riippuupi

      Kerran kannattaa käydä Skansenilla, toista kertaa siitä ei jaksa innostua, kun ei ne eri maakuntien vanhat talot jaksa niin paljon innostaa.
      Itse olen käynyt 4 kertaa siellä ja 15v. tauon jälkeen tuli tehtyä "päivityskierros" pari viikkoa sitten ja ei siellä ei ollut mitään uutta, eikä junnukaan innostunut kuin telmivistä karhuista.

      Ehkä tuonne Skansenille varaat 2-3h ja samalla nurkalla sitten paljon paremi Wasa-paatti ja jos aikaa jää niin Nordisk Museum tai Grönä Lund.

      Ja jos "viikkarilla" meet, niin tuo lautta vanhan kaupungin Slussenin puoleisesta päästä paras kulkuyhteys (kävellen Slussenille).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      679
      9515
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      3643
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      471
      2480
    4. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      37
      1516
    5. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      138
      1496
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      14
      1406
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1353
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1227
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      66
      1181
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      82
      1111
    Aihe