Kannattaako lähteä marraskuun alkupuolella Sousseen jos tarkoitus on ottaa aurinkoa ja uida meressä? Onko tuohon aikaan vielä lämmintä? Kaikki kokemukset keleistä tuohon aikaan ovat tervetulleita.
Soussen sää marraskuussa?
edcrfv
52207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kannattaako mennä ylipäätänsä Tunisiaan. Itse olen matkustellut paljon n. 3-6krtaa vuodessa tulee tehtyä reissua, työn ja vapaa-ajan puolesta, ja sanon suoraan että Tunisia on tähän asti ollut kaikkein surkein lomakohde missä olen ikinä ollut. Tai korjataan: kohde voisi olla hyvä mutta ne ihmiset...Jos joku ei pidä Turkista tai heidän tavastaan tyrkyttää ja tuppautua joka väliin niin menkää ihmeessä Tunisiaan siellä on vielä hauskempaa.
Jos todellakin haluaa vain istua altaalla ja käydä illalla syömässä niin silloin nippa nappa menee, mutta kaupungilla ja muualla et saa hetkeäkään rauhaa.
En suosittele kenellekkään. Halvat matkat toki, mutta jos on budjetista kiinni ja haluat lämpimään niin silloin ennemmin vaikka Bulgariaan, Kroatiaan, Romaniaan onhan noita muitakin lämpimiä ja edullisia kohteita ja ei tarvitse edes kauas lähteä. Ennemmin menisin vaikka Turkkiin kuin Tunisiaan.
Sää voi olla hyvinkin vaihtelevaa,mutta keskimäärin siinä 20 molemmin puolin lämpötila keikkuu.Merivesi n.17-20 asteista.Ihanteelinen keli pitkille rantakävelyille.Suosittelen.
Ei Tunisia niin huono paikka ole kuin edellä sai lukea.Olemme olleet siellä muutaman kerran eikä meillä ole isommin moittimista niin Soussesta kuin Monastiristakaan.Maassa maan tavalla tai....
Marraskuussa saattaa olla melko tuulista mutta kuitenkin melko lämmintä,sellaista Suomen kesäkeliä lämmön suhteen.Rannalla hiekka voi lennellä mutta onhan siellä suojaseiniä jonka taakse voi mennä pahimmalta hiekalta.
Eikun matkaan ja hakemaan kokemuksia!!!!!!
lähdössä marraskuussa tunisiaan!!
Sää pitäisi olla niin kuin edellä mainittiin,suomen kesän kaltainen marraskuussa.
Tosin kaikki me olemme "sääherran" armoilla,joten ei sitä koskaan tiedä. mutta loma on aina loma!
Ehkä nähdään! :)
Olin vuosi sitten lokakuun puolivälissä Soussessa, ja lämpimämpää olisi saanut olla. Kuulin suomalaiselta kosmetoloogilta, joka on asunut siellä pitkään, että sää oli tavanomaista viileämpää. Serkkuni perheineen oli taas ollut Soussessa eräänä vuonna joulukuussa( joululomalla) ja kertoi sään olleen tosi lämmin. Olivat uineet meressä koko perhe ja sortseissa oli hyvin tarennut.Eli ihan taitaa olla tuurista kiinni.
Itsekkin pähkäilen, että ellen syyskuussa onnistu pääsemään reissuun, lähtisinkö sitten marraskuun alussa.