Niimpä!
Noloa myöntää kymmeniä kertoja Tukholmassa käyneenä,mutta hirveesti ei oo tullu nähtyä. Eli ajattelin hyödyntää ilmaisen risteilyn ihan matkailun kannalta eli ihan vesilinjalla, heti aamulla maihin ja silleen. Kertokaapas mitä 22 vuotiaan miehenalun kannattais nähä kun on päivä aikaa. Onkos esim. Gröna Lund hieno kokemus?
Tukholman nähtävyydet?
1
609
Vastaukset
- moxu
Kävelykierros Vanhassa kaupungissa, maisemavisiitti Fjällgatanille (melkein Vikingin terminaalin vieressä) ja tosiaan käynti Djurgårdenilla (Skansen, Gröna Lund, Vasa-laiva, Astrid Lindgrenin Junibacken ja Nordiska museet, joista ehtii vierailla ehkä kahdessa) ovat hyviä kohteita naapurimaamme kauniin pääkaupungin hahmottamisessa.
Tukholma on todella hieno kaupunki, joten siitä ei päivässä saa kuin aavistuksen. Mutta sinne matkustaminen nyt ei järin vaikeaa ole...
Paljon riippuu siitäkin, mikä on sinua lahjonut laivayhtiö. Mikäli Viking, selviät jalankulkijana terminaalin keskeisestä sijainnista johtuen. Mikäli tulet Värtanin puolelle Siljalla tai Tallinkilla, on hyvä hankkia jonkinlainen liikennevälinekortti. Metro Tukholmassa on sinänsä toimiva ja sen asemat usein hienoja taiteellisia nähtävyyksiä. Ja kortti käy lippuna myös Slussenilta ja Nybroplanilta Djurgårdenille kulkevilla lautoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054124Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572338Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?741600Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61093- 66844
- 21813
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118803- 39782
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50769- 62768