elikkä kaikki joilla todettu munasarja kysta niin millaisia oireita teillä oli ja kuinka kauan meni ennenkuin hakeuduitte gynelle?
Vakuttaako raskaaksi tuloon? Oletteko kystasta huolimatta tulleet raskaaksi normaalisti?
Millaista hoitoa saitte kystaan?
Ja vielä voiko kystasta muuttua pahanlaatuinen? Ja jos ehdotetaan seurantaa tai sen poistoa niin kumpi kannattaa?
Kuinka moni kystan kokeneista on käyttänyt pillereitä sillä hetkellä, kun se huomattiin? Jatkoitteko silti syöntiä?
Kiitos kaikille asiallisen vastauksen jättäneille! =)
Vakuttaako raskaaksi tuloon? Oletteko kystasta huolimatta tulleet raskaaksi normaalisti?
Millaista hoitoa saitte kystaan?
Ja vielä voiko kystasta muuttua pahanlaatuinen? Ja jos ehdotetaan seurantaa tai sen poistoa niin kumpi kannattaa?
Kuinka moni kystan kokeneista on käyttänyt pillereitä sillä hetkellä, kun se huomattiin? Jatkoitteko silti syöntiä?
Kiitos kaikille asiallisen vastauksen jättäneille! =)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei
itse en ole todellakaan häävi kertomaan mitään tuosta koska olen itse yhtä ulalla.minulla on ollut outoja alavatsa sekä alaselkä kipuja sellasia vihlovia.menkkakipuja muistuttavia mutta kovempia ja runsasta v.vuotoa,kylmänväreit ja tuskan hikeä.eilen olin gynel ja kystahan sielt kait siis löyty ainakin joku löydys ja kystasta se puhui ja nesterakkuloista.ultrakuvis se näkyy ihan selvästi,samaten puhuin kans tukkeutuneesta munanjohtimesta.itse olen ottanut tämän raskaasti koska itselläni ei ole muita tulevaisuuden suunnitelmia kun saalda perhe ja monta lasta ja kaiken sen mukaan mitä olen nyt netistä lukenut se kyllä vaikeuttaa sitä.meinasin että vaihdan kyllä lääkärin ja menen naistenklinikalle tutkituttamaan kunnolla itseni jossa ne kertovat sellaisella kiellälle itsellni et mist on kysymys että ymmäärrän,tämä lääkäri oli vaan ku kysyin että mist kysymys niin just siit mitä sanoin...????? mut joo olkaa ystävällisii ja kertokaa miten teillä on hoidettu kystaa,mitä siin tapahtuu tms
Eli, olen 25v nainen. Kävin tällä viikolla leikkauksessa, jossa poistettiin munasarjakysta. Se oli melko suuri (7x9 cm), ja saattaa liittyä endometrioosi-nimiseen sairauteen (googlettakaa jos ei tuttua). Kysta sinänsä ei aiheuta lapsettomuutta, poisto tehtiin tähystyksessä ja vaatii noin viikon toipumisajan. Suuri arpia leikkauksesta ei yleensä jää.
Itselläni kysta aiheutti loppuvaiheessa todella kovia kipukohtauksia alavatsan vasemmalla puolella, etenkin öisin tarvitsin vahvoja särkylääkkeitä jotta pystyin nukkumaan. Siksi pääsin leikkausjonoon heti kun kysta todettiin ja se poistettiin jo kuukauden sisällä.
En tiedä kauanko kysta oli minulla ollut, mutta ilmeisesti siinä vaiheessa kun kivut pahenivat ratkaisevasti pari kuukautta sitten, se oli alkanut jostain syystä kasvaa. Aikaisemmin vaivasivat vain todella kivuliaat kuukautiset, kipukohtauksia muina aikoina ei ollut kuin pari kertaa joten en tuolloin vielä mennyt tarkempiin tutkimuksiin. Mutta lääkäri kertoi, että en olisi voinut tehdä mitään estääkseni kystan ilmaantumista/kasvua. Ja vaikka se olisikin todettu paljon aikaisemmassa vaiheessa kystan ollessa pienempi, ei poistoon olisi varmaankaan ryhdytty silloin vaan seurattu vain.
Itse en käyttänyt pillereitä tai mitään muuta säännöllistä lääkitystä kystan toteamiseen aikaan tai ennen sitä. Nyt leikkauksen jälkeen sain Yasmin-pillerit, koska ne kuulemma helpottavat/ehkäisevät mahdollisen endometrioosin oireita ja uusien kystien syntyä.
Lähes aina nuorehkoilla naisilla ilmantuvat kystat ovat hyvänlaatuisia. Poistamista kannattaa tietysti harkita henkilökohtaisesti sen pohjalta, paljonko on kipuja tai muuta haittaa. Mutta pääsääntöisesti alle 4cm kokoisia ei tietääkseni poisteta, koska ne saattavat hävitä itsellään ajan kanssa eikä niistä silloin ole haittaa esim. lastensaannin kannalta.
kiitos...minulla kanssa nyt kuukauden verran ollut inhottavaa kipua alaselässä sekä alavatsassa,paineen tuntoa,vihlasuja tms.sitä ennen oli vaan silloin tällöin ettei sillei herättynty huomiota nyt tuntuis kun joka aina puukolla viiltäs siihen suurinpiirtein.joutuuko siinä leikkauksessa sitten jäämään sairaalaan yöksi ja tehdääkö se nukutuksessa?
Leikkaus tehdään nukutuksessa ja yleensä tähystämällä. Itse olin sairaalassa reilut kaksi vuorokautta. Aika tuskaa oli tuo aika, kun ei oikein pystynyt liikkumaan, vaan oli maattava koko ajan selällään. Myös huonetoverit olivat sitä mieltä, että ottaa varmasti aikansa ennen kuin sisuskalujen sörkkimisestä toipuu ennalleen. Mutta siis tietysti hyvin yksilöllistä tuo paraneminen. Mulla nyt 5. pvä leikkauksen jälkeen ja olo muuten kohtuullinen, paitsi että joutuu hyppimään kotona ilman vaatteita ettei ne hankaisi leikkaushaavoja :)
yaks.onko siin ihan yleist et joutuu jäädä yöks sinne?inhoan jäädä sairaalaan yöks en oo kun joskus nuorena ollut.oliko 2 vai 1 yön?jostain luin et jos pissa tulee niin pääsee kotiin samana yönä??kauan sulle tuli saikkuu...?eli ei hirveesti tee ulos mieli lähteä kun jos vaatteit ei tee mieli pukea???
Kaksi yötä olin sairaalassa, ekana vuorokautena jouduttiin katetroimaan ku ei tullu pissa muuten. Se oli kyllä ihan vitun kauheeta :( Mieluummin olin kyllä sairaalassa, jossa apu oli lähellä ja hoitajat mukavia, kuin että olisin kotona kärsinyt ja pelännyt. Mutta kaipa sieltä ekan vuorokaudenkin aikana pystyy kotiutumaan jos vaan pääsee jotenkin jaloilleen... en kyllä suosittele ja ite en olis pystyny ku olin niin kipeä.