kummiongelma

kertokaa jos tiedätte

kummit lapselle? minun ystäväni meni äskettäin naimisiin,haluaisin ystäväni sylikummiksi mutta en tätä miestä..törkeesti sanottu mutta niin se on..hyväksyn hänet mutta en halua lapseni kummiksi..en nyt ala tässä syitä latomaan mutta..vaikea tilanne.eikö se kuulu pyytää avioparia kummeiksi eikä vain toista?

9

1801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      pyytänyt vain toista. Se on kuule niin, että miehiä tulee ja menee, mutta ystävät pysyy :) Siis ihan hyvin voi pyytää vain toista. Olen itsekin kahden kummitäti, siis vain minä, mies on sitten tahollaan myöskin jonkun kummi ja minä en taas ole sen lapsen kummi.

      Pyytäminenkin on helppoa, kun suomessa ei ole englannin you-muotoa joka on sinä ja te. Ei tule sekaannuksi. Voi yksilöidä suoraan pyyntönsä: tuletko SINÄ lapsemme sylikummiksi.

      Kerro miten kävi!

      • tuleva äiti

        helpotti kuulla,ajattelin että onko se kamalan töykeetä pyytää vain toista.kiitos sinulle vastauksesta! kaikkea sitä pohtii raskaana ollessaan :)se on totta miehiä tulee ja menee mutta parhaat ystävät säilyvät


      • tuleva äiti..

        kiitos vastauksesta,kyllä helpotti kuulla. aion kysyä parasta ystävääni sitten kummiksi kun aika koittaa,toivottavasti mies ei loukkaannu kun en häntä kysy.. kaikkea sitä miettii raskaana ollessaan :)


      • tuli heti monta
        tuleva äiti.. kirjoitti:

        kiitos vastauksesta,kyllä helpotti kuulla. aion kysyä parasta ystävääni sitten kummiksi kun aika koittaa,toivottavasti mies ei loukkaannu kun en häntä kysy.. kaikkea sitä miettii raskaana ollessaan :)

        meni kone tilttiin hehe


    • mapee

      usein kummiksi pyydetään pariskunnan kumpaakin se on vähän suvuittain tai kaveriporukoittain. Silti aina joku poikkeeaa tavoista välillä.

      Meillä on lähipiirissä ollu ttuo pariskuntakäytäntö joten kun tahdoimme kummiksi vain toisen niin jouduimme odottamaan yhden lesken ja toisen avoeron.. Loppu hyvin kaikki hyvin?

      Voit silti pyytäää vain ystävääsi kummiksi ja selittää sen kauniisti vaikka niin että otatte yhden kummin kummankin kavereista tai kummankin lähipiiristä jolloin puolisot jää pois. Ongelma tuleekin sitten kun tahtoo jonkun pariskunnan tai useamman kummin.. Kuitenkin asia kannattaa jotenkin selittää vaikka lyhyellä tuttavuudella tms syyllä.

      Toisaalta miehet ja kummius on monasti aika muodollinen seikka joten jos ei suhtaudu asiaan kovin fanattisesti niin mitä se hemmo haittaa? No, mulla haittais ja oli ihan kynnyskysymys..

    • blötz

      Tuskin tämä mieskään on kovasti innokas tulemaan kummiksi kenen tahansa lapselle, eikä varmaan loukkaannu, jos häntä ei pyydetä.

      Sellaita virallista velvollisuutta kuin, kummius ei ole olemassakaan. Toiset kokevat kummiuden lähes pyhäksi velvollisuudeksi, toisille se taas merkitsee nimeä paperissa, ei mitään sen enempää.

      Kummius on jäänne jostain varhaisemmista ajoista, jolloin kai haluttiin lapselle varavanhemmat, jos itselle jotain sattuisi.

      Ehkä myös joskus kummin velvollisuus oli antaa lapselle kristillinen kasvatus, mikä nykypäivänä lähinnä hymyilyttää. Kukapa siihen kykenisi?

    • ihan hyvin

      Vaimoni pyydettiin hänen veljensä esikoisen kummiksi ja minua ei. Lapsen vanhemmat halusivat esikoiselleen läheiset ja heille tärkeät ihmiset kummeiksi, lisäksi kriteerinä oli jonkinlainen kyky keskustella niistä uskonasioista. Tulen lankoni (kastetun isän) kanssa erinomaisesti toimeen, mutta en tietenkään ole niin läheinen kuin vaimoni (hänen siskonsa), eikä minua loukannut lainkaan se, ettei minulle kummin pesti pamahtanut. Olen "tädin mies" ja se passaa hyvin.

      Sinullekin ystäväsi on se läheisin ja hänen miehestään tulee vain "kummitädin mies". Sen on kelvattava. Voitte toki kaunistella asiaa jotenkin niin, että teidän mielestä lapsella kuuluu olla x määrä kummeja, joista yhden molempien suvuista ja vain yhden ei-sukulainen tai mikä nyt tilanteeseenne sopiikaan. Eli siis esittää asian niin, ettei kummittomuus johdu ko. miehestä vaan jostain teidän periaatteestanne / tottumuksestanne.

      • puolestaan

        on sellainen ongelma, ettei mieheni tule toimeen veljeni kanssa. Itsestäni olisi ollut luontevaa pyytää kummiksi kummankin sisaruksia, mutta nyt tässä tapauksessa se ei käy eikä veljen vaimoakaan voi yksistään pyytää. Harmittaa moinen! Kummeiksi on nyt sitten pyydettävä ystäviä/kaukaisempia sukulaisia ja keksittävä jokin selitys tälle ratkaisulle. Onko teidän mielestänne ok pitää ristiäiset pelkästään kummien seurassa ja jättää muut sukulaiset kokonaan pois?


      • ihan hyvin
        puolestaan kirjoitti:

        on sellainen ongelma, ettei mieheni tule toimeen veljeni kanssa. Itsestäni olisi ollut luontevaa pyytää kummiksi kummankin sisaruksia, mutta nyt tässä tapauksessa se ei käy eikä veljen vaimoakaan voi yksistään pyytää. Harmittaa moinen! Kummeiksi on nyt sitten pyydettävä ystäviä/kaukaisempia sukulaisia ja keksittävä jokin selitys tälle ratkaisulle. Onko teidän mielestänne ok pitää ristiäiset pelkästään kummien seurassa ja jättää muut sukulaiset kokonaan pois?

        Vaikea tilanne. Mutta totta kai voitte pitää kastejuhlan vain kummien läsnäollessa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2826
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1827
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1320
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1228
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1018
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe