4H Dogsitteri, vai onko joku muu vastaava järjestö/ TURKU

Alan jo huolestua, vaikka on vähän yli 2kuukautta yhteen päivään.
Jolloin tarvitsen koiralleni hoitajaa 2x ulkoilu ruokinta ja seurustelu.
Koska mellä on poikani häät, joten alkavat jo aamupäivällä ja jatkuvat yöhön.
Ja sattuu olemaan niin että koiramme hoitajatkin samoissa häissä, joten apu nyt todella tarpeen.
En tunne tätä 4 yhdistystä ollenkaan, olen lukenut kyllä heidän sivunsa, hintoja myöden.
Olisi kiva jos joku jolla on ollut koiransa hoidossa kertoisi millaista tämä hoito oli ja suostuuko ottamaan uudestaan.
Koiramme on hyvin omistushaluinen minua kohtaan joten voi olla vaikeuksia saada edes koiraamme ulos, ei meidän koira päälle käy mutta kun tämä on uusi juttu.

4

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedän

      että täällä meilläpäin ainakin dog sitterit ovat todella kokeneita ja heillä on kokemusta kaiken kokoisista ja luonteisista koirista.kaverillani käy usein tälläinen 4H:n kouluttama dog sitter ja tulee koiran kanssa erinomaisesti toimeen vaikka koiruus on kuin vieteri pupu ja kärsii kovasta eroahdistuksesta palkkaa ei tarvi maksaa kuin joku 4-10 euroa muutamasta tunnista ja tiedän myös että kun kaverini on lähtenyt matkoille on dog sitter tullut hoitamaan koiraa yösi kotiin ja hintaa tälle oli ehkä jotain vaivaiset 20 euroa.kyllä jos mulle tulis sellainen tilanne niin ilman muuta meille sais tulla dog sitter hoitamaan koiraa kotiini.kannattaa kysellä ihan oman paikkakunnan 4H yhdistyksiltä onko tälläisiä saatavana.

    • niksu

      koirahoitolaan. Tarha on turvallisin, vaikka se näyttäisin sun silmiin ankealta. Koira ei kuitenkaan ajattele niin kuin ihminen. Yhdestä yöstähän tässä taitaa olla kyse, joten ei se koira kuole, vaikka olisi tarhassa yhden yön.
      Riippuu toki koirasta. Omia koiriani en voisi antaa penskojen hoitoon; näyttäisivät kakaroille keskisormea. Ei ole lasten koiria ja tarvitsevat kokeneen aikuisen hoitajakseen.

      • *Likkis*

        Olen 23 vuotias 4H-dogsitter ja lisäksi vastavalmsitunut eläintenhoitaja (suuntautumisena koirahoitolanpito).

        Eivät kaikki dogsitterit ole lapsia vaikka nuorimpia toiminta eniten kiinnostaisikin (kurssille ei oteta alle 13 vuotiaita).
        Miinuksena vain se että liksa noissa hommissa on sen verran pientä, että vanhemmat dogsitterit eivät ehkä viitsi enään vaivautua...


      • Kuuluu näihin huonostihoidettuihin, itse olen ollut eläintenhoitajana, josta koirani löysi minut.
        Erään kerran kun muutimme, niin laitoin koirani sinne hoitoon.
        Oli mukana omat lelut, peite, ja silloinkin oli kysymys yhdestä yöstä.
        Koirani käyttäytyi todella huonosti, ei syönyt , totellut ym.
        Luuli että hylkäsin, ja aina nykyään kun olen tarvinnut hoitajaa on ollut aina omassa kodissa, mutta sekin vielä että omat lapseni ovat hoitaneet.
        Joten siksi en voi viedä koirahoitolaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe