Alan jo huolestua, vaikka on vähän yli 2kuukautta yhteen päivään.
Jolloin tarvitsen koiralleni hoitajaa 2x ulkoilu ruokinta ja seurustelu.
Koska mellä on poikani häät, joten alkavat jo aamupäivällä ja jatkuvat yöhön.
Ja sattuu olemaan niin että koiramme hoitajatkin samoissa häissä, joten apu nyt todella tarpeen.
En tunne tätä 4 yhdistystä ollenkaan, olen lukenut kyllä heidän sivunsa, hintoja myöden.
Olisi kiva jos joku jolla on ollut koiransa hoidossa kertoisi millaista tämä hoito oli ja suostuuko ottamaan uudestaan.
Koiramme on hyvin omistushaluinen minua kohtaan joten voi olla vaikeuksia saada edes koiraamme ulos, ei meidän koira päälle käy mutta kun tämä on uusi juttu.
4H Dogsitteri, vai onko joku muu vastaava järjestö/ TURKU
4
823
Vastaukset
- tiedän
että täällä meilläpäin ainakin dog sitterit ovat todella kokeneita ja heillä on kokemusta kaiken kokoisista ja luonteisista koirista.kaverillani käy usein tälläinen 4H:n kouluttama dog sitter ja tulee koiran kanssa erinomaisesti toimeen vaikka koiruus on kuin vieteri pupu ja kärsii kovasta eroahdistuksesta palkkaa ei tarvi maksaa kuin joku 4-10 euroa muutamasta tunnista ja tiedän myös että kun kaverini on lähtenyt matkoille on dog sitter tullut hoitamaan koiraa yösi kotiin ja hintaa tälle oli ehkä jotain vaivaiset 20 euroa.kyllä jos mulle tulis sellainen tilanne niin ilman muuta meille sais tulla dog sitter hoitamaan koiraa kotiini.kannattaa kysellä ihan oman paikkakunnan 4H yhdistyksiltä onko tälläisiä saatavana.
- niksu
koirahoitolaan. Tarha on turvallisin, vaikka se näyttäisin sun silmiin ankealta. Koira ei kuitenkaan ajattele niin kuin ihminen. Yhdestä yöstähän tässä taitaa olla kyse, joten ei se koira kuole, vaikka olisi tarhassa yhden yön.
Riippuu toki koirasta. Omia koiriani en voisi antaa penskojen hoitoon; näyttäisivät kakaroille keskisormea. Ei ole lasten koiria ja tarvitsevat kokeneen aikuisen hoitajakseen.- *Likkis*
Olen 23 vuotias 4H-dogsitter ja lisäksi vastavalmsitunut eläintenhoitaja (suuntautumisena koirahoitolanpito).
Eivät kaikki dogsitterit ole lapsia vaikka nuorimpia toiminta eniten kiinnostaisikin (kurssille ei oteta alle 13 vuotiaita).
Miinuksena vain se että liksa noissa hommissa on sen verran pientä, että vanhemmat dogsitterit eivät ehkä viitsi enään vaivautua... Kuuluu näihin huonostihoidettuihin, itse olen ollut eläintenhoitajana, josta koirani löysi minut.
Erään kerran kun muutimme, niin laitoin koirani sinne hoitoon.
Oli mukana omat lelut, peite, ja silloinkin oli kysymys yhdestä yöstä.
Koirani käyttäytyi todella huonosti, ei syönyt , totellut ym.
Luuli että hylkäsin, ja aina nykyään kun olen tarvinnut hoitajaa on ollut aina omassa kodissa, mutta sekin vielä että omat lapseni ovat hoitaneet.
Joten siksi en voi viedä koirahoitolaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu801916- 591768
Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu3601645Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1691453Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1101330Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle671310Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä701243- 631179
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin1001087Kuljettajasi oy konkurssi?!
Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?141063