Hei!
Meillä on alkamassa 2. IVF-hoito elo-syyskuussa, riipuu siitä miten nyt menkat tulevat. Lyhellä kaavalla edetään. Lääkkeinä Gonal-F, Orgalutran, Pregnyl ja Lugesteron.
Takana 1 IVF keväällä, josta plussa, mutta kesken meni.:( Pakkaseen ei saatu mitään.
Raskautta yritetty kohta 4 vuotta. Hoidoissa olemme julkisella sektorilla.
Tunteet hoitojen onnistumisesta vaihtelevat melkein päivittäin.Onneksi on saanut kesän ajan olla miettimättä koko asiaa, mutta pikkuhiljaa alkaa hoidot lähestymään ja ajatukset karkailemaan.
Onko täällä muita kohtalotovereita, joilla sama edessä?
Olisi kiva vaihdella kuulumisia!:)
Meillä on alkamassa 2. IVF-hoito elo-syyskuussa, riipuu siitä miten nyt menkat tulevat. Lyhellä kaavalla edetään. Lääkkeinä Gonal-F, Orgalutran, Pregnyl ja Lugesteron.
Takana 1 IVF keväällä, josta plussa, mutta kesken meni.:( Pakkaseen ei saatu mitään.
Raskautta yritetty kohta 4 vuotta. Hoidoissa olemme julkisella sektorilla.
Tunteet hoitojen onnistumisesta vaihtelevat melkein päivittäin.Onneksi on saanut kesän ajan olla miettimättä koko asiaa, mutta pikkuhiljaa alkaa hoidot lähestymään ja ajatukset karkailemaan.
Onko täällä muita kohtalotovereita, joilla sama edessä?
Olisi kiva vaihdella kuulumisia!:)
Vastaukset 23
Vanhimmat
Moi! Minulla on alkanut eka IVF-hoito. Sunnuntaina aloin sumuttelemaan Synarelaa. Punktio on viikolla 33. Julkisella puolella myös hoidoissa. Pitkällä kaavalla mennään. Muista lääkkeistä en vielä tiedä.
sit jatkosa inssit ja ivf odottaa.. saa nähdä kun käy..
heips. meillä on ensimmäinen ivf-hoito alkamassa elokuussa, kunhan menkat alkavat. Mulla lääkityksenä puregon,pregnyll,luget ja yksi muu piikitettävä lääke jonka nimeä en muista..
meillä lapsettomuutta 2 vuotta takana ja vuoden verran käyty hoidoissa. 3inseminaatiota on tehty.Tuleksena negat. Jännittää vähän tuo ivf-hoito. Varsinkin kun tehdään nyt ihan ekaa kertaa niin ei tiedä miten kroppa reagoi, saadaanko sieltä mitään elinkelpoista ulos jne. Olisi kiva vaihdella kuulumisia ivf:n aikana! niin ja hoidoissa ollaan kunnallisella puolella.
Mulla kanssa toinen ivf-hoito on elokuussa. Punktion ja siirron pitäisi olla viikolla 34. Ensimmäinen ivf tehty viime syksynä, sen jälkeen yksi pas, mutta tuloksena molemmista siirroista pelkkää negaa. Tähän asti hoidot tehty yksityisellä, nyt ensimmäinen hoito julkisella. Jännittää.....
Menkkojen alkua odottelen, jotta pääsen aloittamaan Synarelan eli pitkällä kaavalla mennään. Laskujeni mukaan itse punktio sitten syyskuun alkupuolella.
MINULLA PITI OLLA ELOKUUSA MUTTA LAPSI TULEE JOS ON TULLAKSEEN ENÄÄ EN USKO NOIHIN HOITOIHIN RAHASTAVAT NEKIN LÄÄKÄRIT.
MONET TULEVAT RASKAAKSI KUN LOPETTAVAT HOIDOT.
MINULLA OLI AIKA VARATTU AVAAN TAMPERELLA MUTTA ANNAN SEN HOMMAN JUMALAN KÄSIIN.
EN OSTA MONELLA SADALLA MYRKYÄ KOSKA JOKA HOITO ON 30% MAHDOLLISUUS!!
Kallistahan se on, mutta neljännellä kerralla tärppäsi. Ei ne mitään "myrkkyjä" ole, vaikka inhottavaahan se hoito on. 30% todennäköisyys on kuitenkin aika suuri. Meillä se vaati sen keskimäärin kolme hoitoa, koska yhdellä kertaa ei tehty siirtoa.
mutta usko että olisit kuitenkin saanut sen lapsen ilman hoitoakin.
sen ajan pitää kulua kävisit lääkärissä vai et.
se lapsi on sulle määrätty jo kun olet itse syntynyt. kyllä ymmärrän sinua olen kuullut ainakin 100 tapausta siksi annan ajan kulua jos minulle on tarkoitettu niin minä saan se on vain ja ainoa jumalan käsissä.
Meillä sekundaarilapsettomuuutta takana vuosia.Ensimmäinen lapsi hoidoilla viisi vuotta sitten. Toista ei kuulu. Sama tuska kuin ekallakin kerralla. Hoidoisssa pari vuotta. Ensin Clomit, sitten inssit ja nyt keväällä kolmas IVF-hoito, josta muutama alkio vielä pakkasessa syksyä varten. Pakastealkiosiirto tod.näk.syyskuulla.Tähän saakka aina negaa. Toivo jo mennyt ja tuska kova. Kiva olisi jakaa ajatuksia syksyllä muiden IVF-hoitoja jatkavien kanssa.
Jaksamista kaikille asian parissa tuskailijoille!
Kiva kuulla, että on muitakin samassa tilanteessa olevia, niin ei tarvitse itsekseen pähkäillä sitten tuvotuksiaan ja kummastella mielialaansa joka menee vuoristorataa!;)
Täältähän me saamme sitten parhaimman vertaistuen!
Otetaas, siskoset kunnon plussa-aalto heti alkusyksystä ja täräytetään kaikki plussat!!!
älä ole noin pimeääääääääääääää
kiitos Babydoll! Olet ihanan positiivinen..Itse ei enää oikein jaksa olla. Olisihan se ihana että mahd. moni meistä voisi edes tulevaisuudessa joskus plussata. Joukkorukous tai mihin kukakin tässä tilanteessa jaksaa uskoa kaikille meille!! Voimia kaikille sisaret! Niitä tarvitaan syksylllä. Eikä kai siitä positiivisesta asenteesta haittaa olisi.. Pitää yrittää asennoitua positiivisemmin ja yritetään tukea toinen toisiamme. :)
lyhennökset tarkoittaa?onko hoidoissa ikä tai muita kriteereitä(sosiaalisia?). Mikä on pienin mahdoll. hoito, jonkinlainen sysäys raskaudelle. Periaatteessa olen sopeutunut ajatukseen olla ilman lasta, mutta nyt viime minuuteilla(40 )haluaisi antaa pienen mahdollisuuden. Onko kallista?ja montako lääkärikäyntiä?haluaisko joku kertoa ns.kotikonsteista mikä ehkä edesauttais..
Heippa vaan!
Meillä on syksyllä edessä ensimmäisen ivf:n eka pas.
Maaliskuun tuoresiirrosta tuli plussa, mutta km tuli rv 12.
Sikiö oli kuollut kohtuun muutama viikko aiemmin.
Nyt on ollu ekat kk:t km:n jälkeen.
Lääkärille aika elokuun puolivälissä. Siellä aikataulu tarkentuu.
Meillä pakkasessa 6 alkiota, kahdessa oljessa eli 3 3.
Tammikuussa eka ivf josta kohdunulkopuolinen raskaus. Pas huhtikuussa nega ja toiseen pas:iin ei päästy kun loput alkiot oli niin huonoja. Tarkoitus olisi elokuussa yrittää vielä kerran lyhyellä kaavalla yksityisellä ollaan koska ikää jo 38. Menkat pitäisi alkaa elokuun puoli välissä ja siirtoon pääsis syyskuun alussa jos kaikki menee ok.
Moi!
Minä täytän 38 syksyllä, joten samoja ikiä ollaan.
Kevällä epäonnistui pitkällä kaavalla tehty koeputkin hed. ja nyt kun lääkäri palaa lomilta, mennään yrittämään lyhyttä kaava. Siis elo-, syyskuussa.
Kyllä tässä alkaa pelottaa jo ikä ja epäonnistumisen mahdollisuus ja vähä kaikki.
On kuitenkin kiva huomata ettei tässä sitä yksin ole.
Toivon Sinulle, että onnistut!
Merkka
Vaimoni on suunnilleen sinun ikäisesi, täyttää myös loppuvuodesta 38. Hänellä todettiin sekundaarinen lapsettomuus. Ei mitään yhtä selittävää tekijää.
Hakeuduimme hoitoon kunnalliselle puolelle vuoden 2005 puolella ja tutkimukset alkoivat (mm. laparoskopia) vuoden 2006 alussa.
Hoitoon (IVF) päästiin alkusyksystä 2006. Ensimmäinen tehtiin luonnollisessa kierrossa ja kerättiin munasoluja. Niitä tulikin tosi hyvin, yli 20 putkea ("olkea") ja yli 20 munasolua pakkaseen.
Ensimmäinen ei onnistunut ja siirryttiin PASiin. Ensimmäisellä kerralla siirrettiin yksi - ei onnistunut. Toisella kerralla siirrettiin yksi - ei onnistunut. Kolmannella kerralla siirrettiin yksi - onnistui. Nyt vaimoni on rv 10:llä.
Jos tämä menee keskeytyisi, meillä ei ole luultavasti voimia enää jatkaa yritystä. Pakassessa on tosin vielä 6 putkea ja niissä 11 munista, kaikki tuosta yhdestä keräyksestä.
Moikka !
Toivon että teillä menee kaikki hyvin ja lapsi saa syntyä. Muistakin pitää heistä hyvää huolta.
Me tosiaan kokeillaan vielä kerran ja sitä lyhyttä kaava. Jos se epäonnistuu niin sitä pitää ruvetta miettimään, lähdenko kerjamaan munasoluja tai kokeilemään sijaislasta tai jotain...
Terkkuja vaimolles!
T: Ulkomaalainen merkka
Kiitos kannustuksesta ja terveisistä. Olen fiksu ja vastuuntuntoinen. Ihan teoreettisesti ajatellen jos kaikki menee hyvin niin meille tulee eteen päätös, mitä teemme munasoluilla. Hyvin todennäköisesti emme lähde uuteen yritykseen jäljellä jäävillä munasoluilla (joita on 5 putkea ~ 10 kpl). Yksi vaihtoehto on lahjoitus.
Moi !
Toivottavasti katsot vielä tänne vaikka viesti tippuikin jo toiselle sivulle.
Voisitko varalta otta mun osoiteen jos vaikka tarvitsemme teidän munasoluja. Keskustellaan sit henk. tasolla . Toivon, että vastaat!
Yst. terv M
[email protected]
Mitään varmaa on vielä hieman aikaista sanoa mutta periaatteessa mitään estettä ei pitäisi olla. S-postisi on nyt muistissa. Meillä on laskettu aika vasta ensi vuoden alussa, mutta olen yhteyksissä myöhemmin.
Kiitos!
Moikka kaikille. Menkat pitäisi alkaa ensi viikolla ja toinen Ivf piikitys. Punktio on viikolla 35 jos asiat menee putkeen. Mites muilla? Reilu kaksi viikkoa vielä lomaa jäljellä, toivottavasti kelit jatkuu vielä.