1.5 v narttu jahtaa pihalla irti ollessaan ohiajavia (aita on pihan ja tien välissä) autoja ja autossa matkustaessaan haukkuu vastaantulevat rekat ja kuorma-autot ja linja-autot...mitään ideoita, ohjataanko koira vai omistaja vai molemmat hoitoon/koulutukseen?
Jack Russell ja autot
Reetu
4390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinnäkin, napakka kielto: jahtaaminen ei ole sallittua. Ja toisekseen, siedätyshoito. Mene vilkkaasti liikennöidyn tien varteen vaikka aluksi istumaan, jos lenkkeily ei onnistu. Siinä vaan niitä ohiajavia autoja katsellaan ja koira kyllästyy kyllä ennen pitkää, jos autoliikenne on jatkuvaa (joku valtatie tai vastaava, jossa sitä liikennettä todella on). Kun se on sievästi eikä piittaa autoista, voit palkata vaikka nameilla ja jos aloittaa uudestaan, kielto. Kielto ja mahdollinen pakote niin kova, että koira todellakin lopettaa sillä hetkellä sen tekemisensä.
Meillä oli isorotuisen ja junien kanssa sama ongelma. Näillä metodeilla saatiin käytös pois ja nyt ei korvaansa lotkauta (junanrata kulkee melko lähellä taloamme)
Kielletty ja karjuttu on...kun koira ehtii kuulla auton lähestyvän lähtee salamana tien varteen ja eipä tunnu kuulevan mitään käskyjä. Siedätyksessä voi olla ideaa mutta kun koira hihnassa kävelee autoihin reagoimatta?
Siis, ettäkö se ei piittaa mistään autoita lenkillä hihnassa kävellessään? Jahtaako se vapaana autoja muuallakin kuin kotipihassa?
Ilmeisesti kovakorvainen kaveri kyseessä, joten uskallan ehdottaa seuraavaa: palkataan joku tuttava, joka ei ole koiralle mikään superhyvä tuttu hommaan. Tuttava ajaa autolla siinä tien vieressä ja kun koira säntää sinne rähjäämään, auto pysäytetään salaman nopeasti, tullaan ulos ja esim. nakatan koiran päälle lasillinen vettä. Pitää olla nopea. Voidaan järjestää myös ansa, jossa itse tämä vaikka veden kaataminen koiran päälle hoidetaan. TArkoituskena on opettaa koiralle, että autot "hyökkäävät" takaisin.
Koira jahtaa autoja irtiollessaan "jokapaikassa", kaupungissa hihnassa ei yritä autojen perään, joissain tilanteissa esim. kadun ylityksessä vaikuttaa hieman pelkäävän isoja autoja, busseja, kuorma-autoja jne. henkilö-autot ei kiinnosta mitenkään. Maaseudulla jossain pikkutiellä lenkkeillessä hihnassa ollessaan saattaa pari kertaa haukahtaa ohi ajavalle autolle. Tuota "säikytys" konstia pitää harkita myös!