Vertailu

Iltasanomissa

Mahtoiko kukaan lukea laivavertailua eilisestä lehdestä. Eiköhän siinä tullut aika selväksi kumman yhtiön laivat on kaikin puolin parempia???

15

1673

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiivistää

      sen jutun? Kiinnostaa tietää! Kiitos!

      • sanottuna

        Silja Serenade peittosi joka osa-alueella Gabriellan , ainoa asia missä Viking voitti oli hinta, mutta laatuhan maksaa. Ja hinta oli listahinta ja kuten tiedetään tarjouksiahan aina on.


      • silja parempi
        sanottuna kirjoitti:

        Silja Serenade peittosi joka osa-alueella Gabriellan , ainoa asia missä Viking voitti oli hinta, mutta laatuhan maksaa. Ja hinta oli listahinta ja kuten tiedetään tarjouksiahan aina on.

        kaikki tietää että silja line on parempi kun viking line, ja sen takia jo siljalla niin kauhean törkeän korkeat hinnat. Itse suosin viikkaria vain ja ainoastaan koska on edullisempaa. Koskaan ole siljalla ollut eikö tule menemään, koska aivan liian kallista. Kuten sanoit laatu maksaa.


    • ompas eipäs leikkiä

      tuo IS:n juttu kuin tämäkin palsta antaa asiasta ymmärtää.
      Kysely mikä ei missään nimessä kertonut koko totuutta mikä paras vaan lähinnä kyseltiin tuossa jutussa kokemuksia noilta matkoilta, EI SIIS mikään vertailu kuten aloittajana annoit virheellisesti ymmärtää!

      • lehden?

        Tuossa aloituksessa ei tarkoiteta sitä keskustelun avausta IS:n keskustelupalstalla.

        Tarkoitettiin eilisessä lehdessä ollutta vertailua, jonka IS itse teki.


    • puolueellinen

      koska Vikingiltä oli valittu testiin Silja Linen vanha laiva.

    • ällötti!

      Asenteellisuus ilmeni mm. näin:
      - Siljalle plussaa hulppeasta promenadesta ja hienoista maisemahisseistä. Mutta entä jos haluaa vähän retroilla tai ei muuten vain satu tykkäämään ostoshelveteistä? Saisiko Vikingille plussaa vanhanajan laivatunnelmasta?

      - Siljalle plussaa lastenpöydästä buffetissa. On Vikingillä yleensä ollut aina lasten pöytä (siis niitä ranskalaisia ja nakkeja nirsoille ipanoille, jotka eivät syö kunnon ruokaa). Ihmettelen oliko toimittaja niin kännissä ettei huomannut sitä lastenpöytää vai haittasiko asenteellisuus näköä?

      Muistan kun meillä esikoiselle esittelin lastenpöydän ekan kerran risteilyllä (enkä muista oliko Silja vai Viking) niin lapsi katsoi sitä lastenpöytää ja kysyi tippa linssissä että nämäkö vain kuuluu siihen lasten lippuun, eikö noita herkkuja saa ottaa lapset? Seuraaville olen sitten sanonutkin vain että sellainen lasten pöytäkin on, ja siitäkin voi ottaa jos haluaa.

      - No ihan sama. Se oli vain yhden toimittajan tekemä juttu iltapäivälehdessä. Matkustajamäärät puhuvat kuitenkin puolestaan. Minä ainakin olen päättänyt suosia suomalaista. Voisin jopa antaa Vikingille plussaa siitä suomalaisuudesta!

      • Ville-Viikinki

        oli Tallinkki maksanut tuosta "vertailusta" ?!


      • pesiesi
        Ville-Viikinki kirjoitti:

        oli Tallinkki maksanut tuosta "vertailusta" ?!

        noissa sun kommenteissa on järkeä...?


    • lukemaan

      Tosin ihmettelen vain miksi oli Silja Serenaden ja Viking Gabriellan vertailut...Miksi ei vertailtu myös Silja Symphonyna ja Viking Mariellaa myös. Kuten tiedetään Serenade/Symphony ovat samanlaisia, niissä ei ole eroja. Mutta miksi vertailu tehtiin juuri Gabriellasta. Onko Mariella niin paljon huonompi laiva?

      • on juuri

        SE Ruotsinlaiva isolla ässällä, ja mikä parasta Suomen lippu liehuu perässä.


      • jaahasjaahas...
        on juuri kirjoitti:

        SE Ruotsinlaiva isolla ässällä, ja mikä parasta Suomen lippu liehuu perässä.

        Miksiköhän se ei ollut vertailussa? Ja niin se Suomen lippu heiluu siellä Serenadenkin perässä.


      • tarkoittaa
        jaahasjaahas... kirjoitti:

        Miksiköhän se ei ollut vertailussa? Ja niin se Suomen lippu heiluu siellä Serenadenkin perässä.

        sitä, että laiva on Suomalainen,, sitä ei kannata mustamaalata, ja jos jos Suomalaisena sitä mustamaalaat, olet tosi dorka !! (tosin Siljallakin se se lippu on perässä, mutta ...)


      • Ei nimimerkkiä
        tarkoittaa kirjoitti:

        sitä, että laiva on Suomalainen,, sitä ei kannata mustamaalata, ja jos jos Suomalaisena sitä mustamaalaat, olet tosi dorka !! (tosin Siljallakin se se lippu on perässä, mutta ...)

        Ei Siljan laivoista, kuin Silja Serenadessa ja Silja Europassa liehu perässä Suomenlippu. Silja Symphony ja Silja Festival, sekä Sea Windit ovat Ruotsin lipun alla ja kotisatamana Tukholma


    • Anonyymi

      Nykyisin Vikingin laivat on kaikin puolin parempia.

      Niin katoavaista on mainen kunnia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      99
      3075
    2. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      104
      1941
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      33
      1889
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      121
      1763
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      146
      1736
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1679
    7. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      85
      1597
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      287
      1423
    9. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      123
      1341
    10. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1210
    Aihe