Tässä juuri opintotukihakemusta täyttelen ja eteen tuli kohta Lukuvuoden opetuksen alkamis- ja päättymispäivä. Koulun sivuilta en ainakaan kyseistä tietoa kovin helposti löytänyt. Kyseessä Turun AMK, lemminkäisenkatu.
Onko siis kellään tietoa päivästä ja jos heittää arvalla, niin kuinka tarkkaa se on?
Onko siis kellään tietoa päivästä ja jos heittää arvalla, niin kuinka tarkkaa se on?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei se niin tarkkaa ole. Jos ajattelit nostaa opintotuen vielä
toukokuulta, niin heitä se päivä johonkin toukokuun loppupuolelle.
Tieto löytyy mm. koulun saitilta. Vasemmalla on linkki Opiskelu. Seuraavalla sivulla keskellä on Yleisopas (pdf), jonka sivulla 23 asia mm. kerrotaan.
Tänä vuonna lukuvuosi alkaa 3.9, mutta onko loppumispäivä silti tuo sama kuin viime vuonna eli 31.7 ? kun tuo opas on lukuvuodelle 2006-2007...
En ole varma, mutta käsittääkseni kyse on kahdesta eri asiasta. Ekojen vuosikurssien koulun alku on jo elokuussa esimerkiksi, muilla opetus alkaa 3.9. Hallinnollisesti lukuvuosi on käsittääkseni aina se sama 1.8.-31.7.
Kela kyselee sitä sen vuoksi, että opiskelu on tarpeeksi pitkäkestoista, parilla päivällä ei tässä tapauksessa ole väliä.
ole 31.7. asti? Opintotukeahan maksetaan yleensä 9 kuukaudelta - elikkä toukokuun loppuun. Poikkeuksena muutamat koulut (kuten Laurea), joossa lukuvuosi loppuu kesäkuun lopussa, ja tukikuukausia on siis 10.
Kelan hommat on asia erikseen, siis se, miltä kuukaudelta ne maksaa tukea ym. Kaikilta lukuvuoden kuukausilta ei tukea saa.
Lukuvuosi on 1.8.-31.7. jolloin esim. opiskelukortilla saatavat edutkin (VR, Matkahuolto ym.) ovat aina vuoden kerrallaan voimassa.