Hei! Meillä on 2 suomenlapinkoiraa. Ne tulevat hyvin toimeen keskenään mutta nuorempi koiramme 2-vuotias Elli ei jostain syystä uskalla tulla ihmisten lähelle helposti. Luulemme että se ei ole kiinnostunut ihmisistä eikä luota niihin kuten koiriin sillä se on pennusta asti ollut vanhemman koiramme kanssa. Yritimme totuttaa sitä ihmisiin tuomalla kavereitamme sen luo kun se oli pentu. Se oli hyvin iloinen ja rohkea pentu ja innostui aina kun toimme kavereitamme. Elli kuitenkin törmäsi aika pienenä autoon talvella ja oli kateissa monta tuntia kunnes löysimme sen. Sille tuli autokammo joka meni ohi mutta emme huomanneet että sille tuli myös ihmiskammo. Se pelkää vieraita, erityisesti isoja miehiä. Miten saisimme sen tottumaan ihmisiin ja innostumaan kun meille tulee vieraita? On murheellista katsoa kun se pelkää aina kaikkia. Jos tiedätte miten sen saisi taas ihmisrakkaaksi niin auttakaa!
Koira liian ujo?
Vertsu94
4445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
viraat eivät saa itse lähestyä koiraa vaan antaa sen itse tulla luokse. Anna vieraille nameja joista se erityisesti pitää he voivat antaa sille niitä kun koira tulee luokse, mutta sille ei edelleenkään saa tyrkyttää itseään. Koiraa ei saa tuijotella vaan miellummin kannattaa kääntää selkä, yleensä koiran uteliaisuus voittaa ja ne tulevat itse tutustumaan.
samaa neuvoa olisin edellisen kanssa esittänyt. Makupaloja ja kehuja paljon kehiin. Voit vaikka aloittaa ensin vähemmän pelottavista ihmisistä, esim. naisista..jos ne miespuoliset enemmän pelottaa. Etene hiljaa totuttelussa..ettei tule vain pahempaa kammoa. Neuvo vieraita olemaan rauhallisia ja juttelemaan koiralle mukavia, kun antavat makupaloja. Tuli vain mieleen..et ole tainnut koiraa pentuna ns. "sosiaalistaa"? Käyttää vieraissa paikoissa ja tilanteissa? Siksikin voi näin aristella uusia juttuja.
Kiitos kun vastasit. Yritän harjoitella noita asioita mahdollisimman paljon sen kanssa. Voisiko olla että koirani ei tunne olevansa turvassa sen "reviirin" ulkopuolella? Kotona se nimittäin on jo vähän rohkeampi. Vapaana ollessaan se ei kylläkään välitä tulla vieraiden luo.
Siitä sosiaalistumisesta. Siskojeni kanssa yritimme käydä koiramme kanssa lenkillä paikoissa jossa on ihmisiä esm. kylällä ja pururadalla jonka varrella on uimaranta. Asumme kuitenkin pienellä paikkakunnalla joten on vaikea viedä koiraa paikkoihin jossa on paljon ihmisiä. Vanhemman koiramme kanssa tämä toimi ja se on todellakin ihmisrakas. Luulen kuitenkin että vanhempi koiramme on rohkeampi myös sen takia että pentuna sitä hoiti enemmän äitini ja isäni jolloin se tottui isoihin ihmisiin. Nuoremman koiramme kanssa olemme siskojeni kanssa hoitaneet sitä enimmäkseen.