Hotelli sijaitsee Sirkecin kaupunginosassa. Mikä on hyvä tapa tulla kentältä hotellille? Taksi, metro/bussi? Jonkunverran on kantamista ja haluaisimme päästä helposti. Onko istanbulin taksit turvallisia?
Sirkeci on ymmärtääkseni turistialuetta. Sijaitseeko aasian puolella parempia ostosalueita? Lähinnä hankkisimme tanssiasut itämaisen tanssin harrastukseen.
Sirkeci on ymmärtääkseni turistialuetta. Sijaitseeko aasian puolella parempia ostosalueita? Lähinnä hankkisimme tanssiasut itämaisen tanssin harrastukseen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kantamuksien kanssa pirssi on selvin tapa, joskin suurin osa kuskeista on kaahareita. Pari muuta tapaa: Havaksen lentokenttäbussilla (turvallisin ja ilmastoituja) kohti Taksimia, mutta jäätävä pois Aksaray'ssa, josta otettava pirssi. Tai sitten lentoaseman metrolla Aksaray'hin ja pirssi. Tai hankalin tapa on metrolla Zeytinburnu'uun, jossa vaihto Kabatakseen menevään ratikkaan, mutta Sirkeci'ssä on kolme eri pysäkkiä eli olisi tiedettävä missä jäädä pois.
Hepeneet löytyvät taatusti nopeimmin Grand Bazaar'sta (Kapali Carsi), vaatii luonnollisesti normaalin tinkimisen; tämän takia ei kannata lähteä Aasian puolelle tietämättä mistä tavaraa saa. Myös Istiklal kadun sivulla olevista kaupoista löytynee.
Heips...
Tiedät kaiketi aikas paljon Istanbulista...Voiko sinulta kysellä enempikin neuvoja...???
Olen menossa Alanyasta Istanbuliin 3 päiväksi ja olisin tosi iloinen vinkeistä ja taivas olisi jos vielä löytyisi joku englannin- tai suomenkielinen "luotto"-ihminen tai tutun tuttu Istanbulista ikäänkuin oppaaksi (maksaisinkin vaikka vähän..)
Kysypä Istanbulin konsulaatista vihjettä:
Osoite:
Cumhuriyet Caddesi No: 111, Kat. 8
Elmadag, Istanbul
Puh: 90212-296 9549
Fax: 90212-296 1291
Sähköposti: [email protected]
Aukioloajat: ma-to klo 10-12