Olen aloittamassa tekemään opinnäytetyötäni. Mistä saisin tietoa laadullisen tutkimusmenetelmän käytöstä? Onko olemassa jotain hyvää nettisaittia?
Kuinka monta esim. haastateltavaa tulee laadulliseen tutkimukseen sisällyttää, että on riittävästi?
Laadullinen tutkimusmenetelmä
12
6584
Vastaukset
- tätä asiaa
käsiteltiin ;D
- Joy76
Ainakin seuraavia opuksia kannatta vilkaista
- Johdatus laadulliseen tutkimukseen ESKOLA & SUORANTA 1998 (voi olla uudempiakin painoksia)
- Laadullinen tutkimus ja sisällön analyysi TUOMI & SARAJÄRVI 2006
- Laadullinen terveystutkimus KYLMÄ & JUVAKKA 2007 (jos satut terveystutkimusta tekemään)
Ja toisten laadullisia tutkimuksia lukemalla opit miten menetelmiä käytetään.
Aineistossa ei se määrä, vaan laatu. Aineisto saturoituu jossain vaiheessa, jolloin voit lopettaa keräämisen.
Nettisivut ei riitä ainakaan yliopistotasoiseen tutkimukseen, vinkkiä niistä voi saada.- ap.
Kiitos avustasi. :)
t. ei tunneilla nukkunut vaan oppinsa ajan myötä unohtanut opparin vääntäjä
- opiskelija7
Tietenkin sitä saa kysyä mitä tahansa, mutta minua kyllä kummastuttaa miten joku yliopistossa opiskeleva ihminen voi ihan tosissaan kysyä tällaista suomi24-palstan kysymysfoorumissa.
Kun iskee googleen hakulausekkeeksi "laadullinen tutkimus", niin jo ykkössivun linkkien avulla saa varmasti tarpeeksi tietoa laadulisesta tutkimuksesta.
Oma suosikkisivustoni on:
http://www.fsd.uta.fi/menetelmaopetus/kvali/sisallys.html- tietäväinen...
Kysyjä siis tekee opinäytetyötä... eli siis ei GRADUA!
GRADU tehdään yliopistossa, opinäytetyö kuuluu ammattikorkeakouluun....
Pysytäänpäs oikeissa termeissä, eikä sekoiteta jälleen kerran yliopistoa ja amk:ta =)
t. VTM - tuleva VTM
tietäväinen... kirjoitti:
Kysyjä siis tekee opinäytetyötä... eli siis ei GRADUA!
GRADU tehdään yliopistossa, opinäytetyö kuuluu ammattikorkeakouluun....
Pysytäänpäs oikeissa termeissä, eikä sekoiteta jälleen kerran yliopistoa ja amk:ta =)
t. VTMhah hah, gradu on sama asia kuin opinnäytetyö.
- Jep Jep
tuleva VTM kirjoitti:
hah hah, gradu on sama asia kuin opinnäytetyö.
Ja myös amiksessa tehdään opinnäytetyö....
- että silleen
tietäväinen... kirjoitti:
Kysyjä siis tekee opinäytetyötä... eli siis ei GRADUA!
GRADU tehdään yliopistossa, opinäytetyö kuuluu ammattikorkeakouluun....
Pysytäänpäs oikeissa termeissä, eikä sekoiteta jälleen kerran yliopistoa ja amk:ta =)
t. VTMYliopistojen kandidaatintutkielmat, gradut, diplomityöt, lisensiaatintyöt ja jopa väitöskirjat ovat opinnäytetöitä.
Niitä ovat tietysti myös ammattiopistojen ja ammattikorkeakoulujen lopputyöt. - Kolaj
että silleen kirjoitti:
Yliopistojen kandidaatintutkielmat, gradut, diplomityöt, lisensiaatintyöt ja jopa väitöskirjat ovat opinnäytetöitä.
Niitä ovat tietysti myös ammattiopistojen ja ammattikorkeakoulujen lopputyöt.Opinnäytetyö on tosiaan yhtenäinen nimitys. Olen tehnyt opinnäytetyön ammattikorkeakouluun ja gradun yliopistoon. Yliopistolla väheksyttiin amk:n lopputyötä kaiken aikaa. Totuus oi kuitenkin se, ettei amk:n ja yliopiston tutkimuksilla ja niiden tekemisellä ollut mitään eroa. Paskan tärkeää porukkaa tuolla yliopistolla sen sijaan riittää..
- lopettakaa tärkeily
Kolaj kirjoitti:
Opinnäytetyö on tosiaan yhtenäinen nimitys. Olen tehnyt opinnäytetyön ammattikorkeakouluun ja gradun yliopistoon. Yliopistolla väheksyttiin amk:n lopputyötä kaiken aikaa. Totuus oi kuitenkin se, ettei amk:n ja yliopiston tutkimuksilla ja niiden tekemisellä ollut mitään eroa. Paskan tärkeää porukkaa tuolla yliopistolla sen sijaan riittää..
Juuri näin. Jokainen voi perehtyä sekä amk oppareihin että graduihin ja huomata että niiden tutkimuksellinen anti on aivan samaa luokkaa. Väikkärit on sitten jo vähän eri juttu. Usein kyse vaan siitä, ettei edes tiedetä mistä puhutaan. Ja muistakaa, että ammattikorkeakouluista löytyy nykyään myös ylempään korkeakoulututkintoon tähtäävä jatkotutkinto (ylempi amk).
- Mar.
lopettakaa tärkeily kirjoitti:
Juuri näin. Jokainen voi perehtyä sekä amk oppareihin että graduihin ja huomata että niiden tutkimuksellinen anti on aivan samaa luokkaa. Väikkärit on sitten jo vähän eri juttu. Usein kyse vaan siitä, ettei edes tiedetä mistä puhutaan. Ja muistakaa, että ammattikorkeakouluista löytyy nykyään myös ylempään korkeakoulututkintoon tähtäävä jatkotutkinto (ylempi amk).
"Tutki ja Kirjoita" -niminen kirja. Taisi olla Hirsjärvi & Remes, jos oikein muistan.
- jslklkdö
Tarkennetaan nyt vielä, että "laadullinen tutkimusmenetelmä" ei sinänsä ole mikään menetelmä, vaan se on yläkäsite lukuisille erilaisille menetelmille. Se mikä ei ole määrällistä (eli numeerista, tilastojuttuja jne) on laadullista. Laadullisia menetelmiä siis on paljon.javascript:void(0);
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3434342Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1422438Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822056- 1421578
- 261117
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!421104- 281047
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein140999- 77989
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337931