Tulipalosta selviäminen

liffu

Hei!
Kotimme paloi reilu vuosi sitten.Henkilövahinkoja ei onneksi sattunut, mutta silti tämä tapaus muutti elämämme täysin. haluaisin vastaavan kokeneilta kommentteja. Kuinka kauan kesti ennen kuin voi taas elää normaalia elämää? Milloin uusi, tilalle rakennettu talo alkoi tuntua kodilta? Miten kestää ystävien ja sukulaisten vitsailut "älä sitten vaan enää polta taloasi".

5

2777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palon kokenut

      Teiltä meni talo, ja minulta meni elinkeino muutamia kuukausia sitten, ja vakuutukset eivät aivan timmissä olleet, vaan tullevat korvaamaan osan menetyksestä.

      Itse olen tänäänkin vielä "muissa maailmoissa" suurimmaksi osaksi, ja en paljon pysty keskittymään mihinkään. Ajatukset harhailevat.

      Olen käynyt lääkärillä, mutta siitä ei mitään ihmettä tullut.. enemmänkin voivotteluja - täällä kun kaikki tuntee toisensa, kun asukkaita on n.2000.

      Ite en enää tiedä, miten jatkan, ja pääsen jaloilleni. Ruokaa olis laitettava jne., mutta sekään ei tahdo luonnistua.

      Kuka asiasta tietävä vois kertoa enemmän?

      -Kauko Kaukainen-

    • Maria52

      Meillä oli tulipalo runsaat 1,5 v sitten. Tosin talomme ei onneksi palanut maan tasalla eikä turmeltunut lopullisesti. Täydellinen sisäremontti oli pakko tehdä. Ulkoa päin ei huomannut mitään paitsi hajusta.

      Menetimme vain lemmikkimme, pienen rakkaan kanin.

      Elämämme on pikku hiljaa normalisoitunut, tosin perhesuhteisiin on vaikuttanut, tiettyä pelko ja huumorintajuttomuutta on jäänyt.

    • unta yhä

      Siitä, kun meillä paloi talo, on aikaa jo yli kymmenen vuotta. Siitä huolimatta herään joskus yöllä savun hajuun ja kuulen sen saman ritinän, johon heräsin sinäkin yönä.

      Tosi pian palon jälkeen palasin töihin, lainavaatteissa... Pian alettiin rakentamaan uutta taloa, ja toisaalta kun kaikki oli uutta, niin tuntui oikeastaan mukavalta rakennella!

      Ainoa asia, mikä liekeistä silloin saatiin ulos, oli valokuvat. Muuta en olisi kaivannutkaan. Palossa menee loppujen lopuksi vain materiaa. Arvot menevät uusiksi.



      Mun huumorintaju ei ole kadonnu mihinkään. Joskus vieläkin joku sanoo, että jos nyt tää talo palais, niin kukaan ei enää usko, että se oli "vahinko" ynnä muuta, mutta ei se minua häiritse eikä loukkaa. Huumorilla jaksaa vaikeiden asioiden yli.

      Nuo satunnaiset yölliset heräilyt ovat vain jääneet kaivelemaan. Elossa ollaan kuitenkin!!

      • liffu

        Itse olen onneksi sanut nukuttua yöni. Tietty savun haju saa pulssin nousemaan. Välillä on päiviä, että kaikki menee hyvin, mutta sitten on taas päiviä, jolloin ei jaksaisi nuosta sängystä. Uusi kotimme on lähes valmis, tuntuu, että tarvis saada se äkkiä valmiiksi, ettei mikään muistuttaisi tulipalosta. Suurin osa tulipalosta pelastetuista tavaroista on yhä lainalaatikoissa odottamassa, että kävisin ne läpi...


      • Maria52
        liffu kirjoitti:

        Itse olen onneksi sanut nukuttua yöni. Tietty savun haju saa pulssin nousemaan. Välillä on päiviä, että kaikki menee hyvin, mutta sitten on taas päiviä, jolloin ei jaksaisi nuosta sängystä. Uusi kotimme on lähes valmis, tuntuu, että tarvis saada se äkkiä valmiiksi, ettei mikään muistuttaisi tulipalosta. Suurin osa tulipalosta pelastetuista tavaroista on yhä lainalaatikoissa odottamassa, että kävisin ne läpi...

        Tuo oli myös meille ominaista, ettei mikään muistuttaisi tulipalosta. Seinämateriaalit ja värit ihan erilaisia, kalustus erityyppinen, ei oikeastaan mitään samanlaista kuin ennen paloa.

        Muutaman unen olen nähnyt, muutaman kuukauden sisällä kun muutimme takaisin. Yllätys oli että sain nukuttua heti kun tulimme takaisin, vaikka vuokra-asunnossa uni oli katkonaista.

        Meillä on edelleen tavaraa joka on pelastettu palosta, perkaamatta, eikä huvita, nyt on kai se vaihe, ettei halua ajatella koko asiaa.

        Heti palon jälkeen puhuin aika paljon asiasta mm. työkavereiden, ymmärtäväisten, kanssa ja kaikki täysjärkiset suhtautuivat asiallisesti. Sen sijaan uteliaita riitti tiiraamassa taloamme.

        Muuten mun oli remontin aikana vaikea käydä talossa, mutta kun paluu läheni, ja oli käyty katsomassa sisustus- ja kalustevaihtoehtoja, alkoi jo pikku hiljaa odottaa takaisin muuttoa.

        Tuo savun haju tökkii vieläkin lihassa ja kalassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe