miten sanoitte äitille että tarttette rintsikat, vai sanoitteko ollenkaa?
rintsikat
niiskuneiti`
81141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikö sitäkään voi suoraan sanoa? :D
Nooh mulla kävi niin, et äiti vaan yht'äkkiä sano et nyt ostetaan ja sit mentiin ja ostettiin.
Joo kyllähän sen nyt äidin pitäs huomata. Mut ei siinä mitään häpeemistä ole, sanot suoraan vaa.
minä ostin ite. kerran varasin jotku muka kalliit, ja pyysin äitin ostaa. käski perua varauksen:DD että ei kauhian usein ole liiviliikkeistä ostettu, ja muutenki omilla rahoillani...
Jos ootte jossain kaupassa ni mee vaikka ihan pokkana äitis kaa rintsikka osastolle, ja näytät jotain liivejä, ja sanot et ku kivat! Ja sit jos se ei tajuu, ni heität ne vaan kärryihin tai koriin (tietty katot eka ittelles sopivan kokoset)
Sanot äidillesi vaikka että "äiti hei, mun tarttis ostaa rintaliivit".
Ja jos tämä kuulostaa liian suorasukaiselta, niin lisäät johonkin väliin jonkun sanoita kai, varmaan tai vissiin. Siitä se lähtee.
Ei rintaliivien ostaminen ole sen ihmeellisempää kuin alushousujen ostaminen. Äitisi ei varmaankaan pidä suurena ihmeenä, ostaahan hän itselleenkin kyseisiä vaatekappaleita.
Toinen vaihtoehto on pyytää rahaa ja ostaa itse.
Monet jännittävät ensimmäisten ja joskus seuraavienkin rintaliivien ostamista. Päässä pyörii, että "mitähän tuo myyjä minusta ajattelee". No, eihän se sen kummempia ajattele kuin kenkäkauppiaskaan kenkiä myydessään. Eli tarvitseeko asiakas apua ja mistä löydetään sopivan kokoiset ja näköiset ja mukavan tuntuiset.
Jossain City-marketissa saa asioida myyjää näkemättä, mutta onko se sitten hyvä vai huono asia, en tiedä. Rintaliivien myymisessä ei ole mitään noloa, joten ei kai ostamisessakaan. Lähes kaikilla naisilla sellaiset ovat.
Tietysti tähän sisältyy pieni annos sellaista "tytöstä naiseksi"-arvolatausta, mutta ei se kaupan myyjä ala ketään arvioimaan, että tarvitseekohan tuo oikeasti rintsikoita. Ei se kenkäkauppiaskaan sitä arvioi, tarvitseeko asiakas kenkiä.
Äiti voi tietysti vähän hämmentyä, että näinkö nopeasti se aika kuluu.
Mä ainaki ostan ite. Ja ku laitat ne pesuun ni luultavasti äitis tajuu itekki et tarviit ja saattaa ens kerral maksaa ne ite tai viedä rintsikkashoppailee.. Mut siis niin meet vaan vaik kaveris kans, nii mäki tein. ;)
ku oon seurustellu tytöt aina pyytäny/oon änkeny mukaa mukaan makutuomariks , et ei täss mitää mutseja tarvita