Älkää hyvät ihmiset ajako siilien päälle (ainakaan tahallaan) sillä onko ne tehny kellekään pahaa, antakaa pienten olla rauhassa.
varokaa siilejä
liikenteessä!
5555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei sille mitään voi jos ne ylittää tien ja jää auton alle! Kyllä se nyt on parempi jos esim. siili tai kissa kuolee kuin ihminen kuolee tai loukkaantuu, ja vain siksi että piti jarruttaa siilin tai kissan takia kun joku voi ajaa takaapäin päälle!
en siis edellenkään aio väistää mitään siilejä tms pikkuelukoita. ei huvita romuttaa peltiä jonku pikkuötökän takia....
en usko että niin pahaa ihmistä on joka tahallaan ajaa siilin päälle....
Oli viimeviikolla kolmenauton kolari todella lähellä kun ensimmäisen punaisen toyotan kuski veti lukkojarrutuksen siilintakia!
Ohan siilit kyl kivoja elikoita ja meiänkin pihalla niitä käy päivittäin useampikin kappale, muttei niitten takia kannata liikennettä vaarantaa.. Itsellä jos tulee eteen niin kyllä koitan väistää mutten muitten autoilijoitten kustannuksella.. Vain ja ainoastaan jos pystyn sen täysin turvallisesti tekemään.