Kertokaa nyt hyvät ihmiset miten saan käyttöön puhelimeeni tilatun soittoäänen!?! Soittoäänen todellakin pitäisi pelittää ko. puhelimessa. Mikä on se oikea paikka minne se tallennetaan ja mitä sen jälkeen tapahtuu?? Ei voi oikeasti olla näin hankala systeemi!? Tai sitten olen vain niin totaalisen tyhmä :)
Samsung Z720
*Sara
71098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kunhan vaan löydät sen äänen jostakin, niin paina "valinnat","aseta" ja sitten "soittoääni","valitse".
Nyt puhelin kysyy lupaa saadakseen vaihtaa sen äänen.
Tuo ohje ei ehkä ole tarkka malliin Z720:een, mutta periaate siitä selviää.
Tein kuten neuvoit, mutta valinnoista ei ole kohtaa aseta. Ainoastaan toista, siirrä, poista, nimeä uudelleen, lisää soittolistaan, luo kansio, luetteluperusteet, lukitse, yksityiskohdat... Että mikäköhän näistä voisi olla oikea? :)
Selasitko vaihtoehtovalikon kokonaan läpi, sillä se ei mahdu kokonaan näyttöön yhdellä kertaa?
Äänet voi asettaa kyllä toisellakin tavalla, mutta on mutkikkaampi.
Hae "asetukset".."ääniasetukset".."valitse".."saapuva puhelu".."valitse".." ja nyt ole tarkkana, koska pitää valita se "soittoääni"-kohta valintanäppäimellä, vaikka se "kursori" onkin siinä kohdassa, niin se ei ole valittu aktiiviseksi. Sitten taas avautuu valikko, josta pääset laittamaan soittoääneksi vaikka Samsungillasi tallennetun ruokalistan :)
Ihan vielä en ole onnistunut tässä soittoääni asiassa, toki kesälomaakin on tullut vietettyä välissä :)) Kerrotko vielä miten tilattu soittoääni tallennetaan, josko tässä olisi se ongelma... Nimittäin "omissa kansioissa" soittoääni näkyy ihan normaalisti, mutta kun menen "asetusten", "saapuva puhelu" ja "soittoääni" kautta muuttamaan soittoääntä sama kansio onkin yhtäkkiä tyhjä!!
Ja kyllä, kaikki vaihtoehtovalikot on selattu edestakaisin ja moneen kertaan! ;)
Tarkista sillä puhelimen musiikkisoittimella, että kokeilemasi äänitiedosto on toimiva.
Puhelin osaa soittaa niitä ääniä monestakin paikasta. Siten on mahdollista, että äänitiedosto on soveltumaton puhelimeesi (nimi,koko,muoto tms. syy)
Lue uudelleen tuo edellisen viestin "ole tarkkana" -kohta, koska siellä on lisää vaihtoehtoja.
Puhelimesi on monipuolinen ja voit vaikka nauhoittaa sillä oman laulusi soittoääneksi.
Tarkista sillä puhelimen musiikkisoittimella, että kokeilemasi äänitiedosto on toimiva.
Puhelin osaa soittaa niitä ääniä monestakin paikasta. Siten on mahdollista, että äänitiedosto on soveltumaton puhelimeesi (nimi,koko,muoto tms. syy)
Lue uudelleen tuo edellisen viestin "ole tarkkana" -kohta, koska siellä on lisää vaihtoehtoja.
Puhelimesi on monipuolinen ja voit vaikka nauhoittaa sillä oman laulusi soittoääneksi.
mulla sama puhelin ja en saa tilattua soittoääntä mitenkään toimimaan tässä puhelimessa.
omissa tiedostoissa se näkyy ja ku menen poimimaan sitä soittoääneks niin myös mun kansiossa sitä ei ole.
mediaplayerissä se toimii ihan hyvin.
sain se jotenkin poimittua sinne soittoääneks nyt mutta ei kuulu mitään ääntä - nyt teksti näyttää että biisi ois mun soittoääni muttei kuulu mitään. kokeilen toista soittoääntä ja se toimii ihan hyvin.
oon ihan pihalla.
ja by the way, mun valikosta en löytän mitää niitä lue tarkasti asetuksia mitä piti etsiä...?