Amd vs intel

Katselin tuossa emoa, prossua ja muisteja.
amd athlon 64 6000, asuksen emo ja 2gb hyperx 800mhz muistia. Hinta 370e. Mikäs on vastaavan hintaisen intelin kokoonpanon tehoero tähän kun kellotusta saa käyttää apuna ? Eli mikä intel ja 370e pintaan ? Kuitenkin suht vakio jäähyä kun käytetään...
171051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Inteliltä on tulossa hintaleikkaus voimaan maanantaina, joten suosittelen odottamaan siihen asti.
---
Saako olla jokin helposti asennettava ilmajäähy, mikä ei ole boxed-mallinen?

Intel Core 2 Duo E6550
Gigabyte GA-P35-DS3
2x1024MB MDT PC6400
Sonic Tower - prossujäähy
12cm Scythe S-flex tuuletin tuohon prossujäähyyn
375€ postikuluineen(kotiin kannettuna) (tämän hetkisellä Intel-hinnalla)

Vakiona yhtä tehokas kuin X2 6000 , mutta ylikellottaessa menee menojaan, varsinkin kun on tuollainen hieman rehvakkaampi jäähy tuossa.

http://www.e-bug.de
Vastaava setti Suomesta maksaa 60€ enemmän jos:
1) Valitaan useammasta kuin yhdestä liikkeestä (halvimmat mahdolliset kyseisen tuotteen osalta)
2) Suomi-hintaan ei lasketa posti tai mitään muuta kuluja.
-------

Kellottunee ainakin 3GHz tasoon.

Äänestä
  • Just sitä meinasin että ihan joku perusilma jäähy. Ei mitään hieno/kallista.. eli 30-40e.
    Joo kiitti paljon täytyypä katella jos tuollaiset osat hommais.

    Äänestä

  • joo elikäs..__ kirjoitti:

    Just sitä meinasin että ihan joku perusilma jäähy. Ei mitään hieno/kallista.. eli 30-40e.
    Joo kiitti paljon täytyypä katella jos tuollaiset osat hommais.

    Tuo Sonic Tower kustantaa 27€ ja tuo tuuletin kustantaa 15€. Itsellä on tuo setti ja siten on helppoa suositella ;). Varsin helppo asentaa (Määrittelen tuon helpoksi jos ensi yrittämälläni onnistuin asentamaan tuon hetkessä ilman vaikeuksia vaikkei katsottu ohjeita ;)

    Sinänsä ainakin luulisi, että 3.0-3.2GHz olisi saavutettavissa vaikka jäähy olisikin erityisen hiljainen. AMD:n X2 6000+ on tietysti vakiona tuon 3.0GHz ja voi mennä tuohon 3.2GHz asti, mutta nuo prossut tarvitsevat paljon enemmän kellotaajuutta pärjätäkseen tehoissa.

    Peleissä esim. Supreme Commanderissa E6300 (1.86GHz) pärjää paremmin kuin 6000+ (3.0GHz) (tosin erot ovat pienet). Noin yleisesti E6600 (2.4GHz) päihittää 25% korkeammilla kellotaajuuksilla toimivan X2:n hienoisesti.

    Mutta kuten sanoin, ei kannata tänään tai huomenna vielä tilata; AMD:n hinnanalennukset on nähty Inteliltä tulossa.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Tuo Sonic Tower kustantaa 27€ ja tuo tuuletin kustantaa 15€. Itsellä on tuo setti ja siten on helppoa suositella ;). Varsin helppo asentaa (Määrittelen tuon helpoksi jos ensi yrittämälläni onnistuin asentamaan tuon hetkessä ilman vaikeuksia vaikkei katsottu ohjeita ;)

    Sinänsä ainakin luulisi, että 3.0-3.2GHz olisi saavutettavissa vaikka jäähy olisikin erityisen hiljainen. AMD:n X2 6000+ on tietysti vakiona tuon 3.0GHz ja voi mennä tuohon 3.2GHz asti, mutta nuo prossut tarvitsevat paljon enemmän kellotaajuutta pärjätäkseen tehoissa.

    Peleissä esim. Supreme Commanderissa E6300 (1.86GHz) pärjää paremmin kuin 6000+ (3.0GHz) (tosin erot ovat pienet). Noin yleisesti E6600 (2.4GHz) päihittää 25% korkeammilla kellotaajuuksilla toimivan X2:n hienoisesti.

    Mutta kuten sanoin, ei kannata tänään tai huomenna vielä tilata; AMD:n hinnanalennukset on nähty Inteliltä tulossa.

    Tuo Sonic Tower vaikuttaa oikein mielenkintoiselta jäähyltä. Oletko verrannut lämpöjä ilman tuuletnta ja tuulettimen kanssa? Mikä kotelo sulla on kyseisen tornin kanssa (ilmankierron hyvyyttä ajattelen)?

    Äänestä

  • .tower kirjoitti:

    Tuo Sonic Tower vaikuttaa oikein mielenkintoiselta jäähyltä. Oletko verrannut lämpöjä ilman tuuletnta ja tuulettimen kanssa? Mikä kotelo sulla on kyseisen tornin kanssa (ilmankierron hyvyyttä ajattelen)?

    En ole kokeillut ilman tuuletinta; uskoisin, että vakiokelloilla alijännitteellä toimisi hyvinkin ilman tuuletinta. Joku halpa 12cm tuuletin kiinni ja sitten hiljennät tuulettimen lapojen pyörimisvauhtia (esim. bios) ja tuo toimii hiljaisena.

    Itsellä on tosiaan Liebermann 12cm tuuletin tuossa, mutta 12V -> 5V ja käytännössä äänetön metrin päästä kuunneltuna (Pitävät kovaa ääntä kun koneen käynnistää uudestaan, mutta hiljenevät hyvin nopeasti).

    Kotelona tuossa ykköskoneessa on Coolermaster Centurion 534, missä on ihan kohtuullinen ilmankierto.
    ----
    Toisaalta tässä olen saamassa tilauksesta Tuniq Toweria (minkä mukana tulee tuuletin)..pitäisi olla erinomainen jäähy, mitä muiden juttuihin on uskomista.

    Äänestä

Huomaa se, että kummankaan merkkisistä prosessoreista jokainen yksilö ei kellotu yhtä hyvin.
Jos haluat halvalla tehoa, niin AMD X2 Brisbane ytimellä on aina hyvä valinta. Vie erittäin vähän sähkö ja kellottuu (liki joka yksilö 3GHz). Halvin taitaa olla 3600 malli joka Suomestakin ostaen irtoaa johonkn 65e hintaan.

Mutta mutta, kaikki on kiinni siitä mitä haluat. Jos haluat rehvastella kellotuksella, osta siihen sopiva prossu ja lankku mutta jos taas teet koneella jotain konkreettista, älä maksa turhasta oli merkki mikä tahansa.
Käytännössä pelikäyttöön riittää kummankin valmistajan n. 100e prossut ihan hyvin. vuoden päästä voit sitten kellottaa prossun n. 1.5 kertaiseksi ilman luotettavuusongelmia ja taas uudetkin pelit toimii hienosti.

Muista, että kellotus lisää lämpökuormaa samassa suhteessa kuin nopeus nousee. Ainakaan minä en halua olla kesällä huoneessa missä talvipakkasille riittävä lämmitysteho aina päällä.

Äänestä
  • Tietysti olisit voinut vastata hänen aloitusviestiinsä myöskin..

    1) Katsoitko hänen budjettiaan ollenkaan? Hän oli ostamassa X2 6000 3.0GHz:tä, mikä ei kellotu juurikaan.

    2) Kaikki Brisbanetkaan eivät kellotu yhtähyvin. Voi olla, että valtaosa yltää 3GHz tasoon, mutta jos puhutaan halpisprossuista, niin Pentium E2000-sarjalaisista vastaavasti lähesjokainen yltää 3GHz tasoon; E2160-prossuista monet menevät 3GHz tasoon.

    Pitää muistaa, että Pentium E2000-sarjan prossun pitää yltää vain n. 2.5GHz tasoon ollakseen samalla viivalla 3GHz Brisbanen kanssa. En ole tavannut yhtäkään kyseisiä malleja olevaa prosessoriyksilöä, mikä olisi jäänyt alle 2.8GHz tasoon.

    E6550 ei ole maailman paras kellotusprosessori, mutta sopivin kysyjän budjettiluokkaan. Sekin menee sinne 3.2-3.4GHz lähes aina ilman ihmeempää vaivaa. Brisbane-prossun pitäisi vastaavasti mennä yli 4GHz tasoon ilman ihmeempää vaivaa, muttei mene kuin nestemäisellä typellä.

    3) Olisit katsonut minun ehdotustani. Laskin mielestäni hänelle sopivan setin hänen budjettiraameissa ja settiin kuului isohko jäähdytystorni ja sille 12cm tuuletin.

    Lämpökuorma kasvaa kyllä kellottaessa, mutta kyseinen jäähdytysjärjestelmä omaa tehoa. Itsellä löytyy moinen ja itsellä [email protected] (vakiona 1.86GHz) toimii Viileämpänä loadissa kyseisellä jäähdytysjärjestelmällä kuin vakiotuulettimella vakiokelloilla.

    4) Missä kohtaa keskustelun aloittaja ilmaisi, että pelitehot olisivat lähes ainoa ostoargumentti..tai edes, että pelitehot olisi merkittävä argumentti?

    Olet kyllä siinä oikeassa, että tämän hetken pelit toimivat hyvin Brisbane-prossuillakin; tulevista CPU-vaativammista peleistä ei tiedä.

    Konkreettiseen toimintaan lasketaan kaikki mitä hyötyohjelmilla tehdään. Esim. itse käytän paljon erilaisia videoiden pakkaus/purku-ohjelmia ja tiedostojen pakkausohjelmia. Jos vertaa operaatioon kuluvaa aikaa vakio ja ylikelloilla, niin ero on todella iso.

    Joissain raskaimmissa operaatioissa puhutaan yli tunnin kestoista ja tuolloin puhutaan jopa kymmenien minuuttien ajallisesta säästöstä.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Tietysti olisit voinut vastata hänen aloitusviestiinsä myöskin..

    1) Katsoitko hänen budjettiaan ollenkaan? Hän oli ostamassa X2 6000 3.0GHz:tä, mikä ei kellotu juurikaan.

    2) Kaikki Brisbanetkaan eivät kellotu yhtähyvin. Voi olla, että valtaosa yltää 3GHz tasoon, mutta jos puhutaan halpisprossuista, niin Pentium E2000-sarjalaisista vastaavasti lähesjokainen yltää 3GHz tasoon; E2160-prossuista monet menevät 3GHz tasoon.

    Pitää muistaa, että Pentium E2000-sarjan prossun pitää yltää vain n. 2.5GHz tasoon ollakseen samalla viivalla 3GHz Brisbanen kanssa. En ole tavannut yhtäkään kyseisiä malleja olevaa prosessoriyksilöä, mikä olisi jäänyt alle 2.8GHz tasoon.

    E6550 ei ole maailman paras kellotusprosessori, mutta sopivin kysyjän budjettiluokkaan. Sekin menee sinne 3.2-3.4GHz lähes aina ilman ihmeempää vaivaa. Brisbane-prossun pitäisi vastaavasti mennä yli 4GHz tasoon ilman ihmeempää vaivaa, muttei mene kuin nestemäisellä typellä.

    3) Olisit katsonut minun ehdotustani. Laskin mielestäni hänelle sopivan setin hänen budjettiraameissa ja settiin kuului isohko jäähdytystorni ja sille 12cm tuuletin.

    Lämpökuorma kasvaa kyllä kellottaessa, mutta kyseinen jäähdytysjärjestelmä omaa tehoa. Itsellä löytyy moinen ja itsellä [email protected] (vakiona 1.86GHz) toimii Viileämpänä loadissa kyseisellä jäähdytysjärjestelmällä kuin vakiotuulettimella vakiokelloilla.

    4) Missä kohtaa keskustelun aloittaja ilmaisi, että pelitehot olisivat lähes ainoa ostoargumentti..tai edes, että pelitehot olisi merkittävä argumentti?

    Olet kyllä siinä oikeassa, että tämän hetken pelit toimivat hyvin Brisbane-prossuillakin; tulevista CPU-vaativammista peleistä ei tiedä.

    Konkreettiseen toimintaan lasketaan kaikki mitä hyötyohjelmilla tehdään. Esim. itse käytän paljon erilaisia videoiden pakkaus/purku-ohjelmia ja tiedostojen pakkausohjelmia. Jos vertaa operaatioon kuluvaa aikaa vakio ja ylikelloilla, niin ero on todella iso.

    Joissain raskaimmissa operaatioissa puhutaan yli tunnin kestoista ja tuolloin puhutaan jopa kymmenien minuuttien ajallisesta säästöstä.

    Njoo, ei minulla mitään ehdottamaasi kokoonpanoa vastaan ole. enempikin minusta aloittajan jutussa paistoi kärjistys (provon tynkä) tai se, ettei aloittajalla ole käsitystä mihin käyttöön ja miksi on vempelettä kasaamassa.
    Ehdotin Brisbaneita koska X2 6000 on oikeastaan turhake siinä mielessä, ettei siitä saa jatkossa yhtään enempää irti kuin 3600/3800 Bribneista kuten kirjoititkin. AMD:deista katselisin itse vain Brisbaneita tai niitä muutamia WIndsoreita mitkä on 65nm viivaleveydellä tehtyjä. Jos nuo ei kiinnosta, parempi katsella Intelliä kuin AMD:n 90nm versioita.

    Minä en oikein ymmärrä hillitöntä nopeuden kaipuuta jos kaikki hommat sujuu pienemmälläkin prossulla. Jos potkua pitää hommiin olla todella paljon, sitten pitää katsella C2D:n versioita missä on myös paljon cachea. Pelkkä loopin vääntö kun on enempi kellotuskisaajien juttu.
    Ja jos tuollaiset ei riitä parempi kasata klusteri :-)
    Taitaa vaan suurimmalle palstoilla maleksivista tärkeintä olla kellotus sinänsä eikä koneen käyttö. Hauska harrastushan tuokin.

    Prossut vaan nyt on sellaisia, että juurikaan ei kannata ostaa isompaa kuin tarvitsee. Seuraava sukupolvi on kuitenkin teho/hinta suhteeltaan ylivoimainen edellisiin nähden. Niistä voi taas poimia sen mallin mikä on teholtaan 30-60% kohdalla huippumallista jolloin saa aina rahalleen parhaan vastineen.

    Äänestä

  • merkitön kirjoitti:

    Njoo, ei minulla mitään ehdottamaasi kokoonpanoa vastaan ole. enempikin minusta aloittajan jutussa paistoi kärjistys (provon tynkä) tai se, ettei aloittajalla ole käsitystä mihin käyttöön ja miksi on vempelettä kasaamassa.
    Ehdotin Brisbaneita koska X2 6000 on oikeastaan turhake siinä mielessä, ettei siitä saa jatkossa yhtään enempää irti kuin 3600/3800 Bribneista kuten kirjoititkin. AMD:deista katselisin itse vain Brisbaneita tai niitä muutamia WIndsoreita mitkä on 65nm viivaleveydellä tehtyjä. Jos nuo ei kiinnosta, parempi katsella Intelliä kuin AMD:n 90nm versioita.

    Minä en oikein ymmärrä hillitöntä nopeuden kaipuuta jos kaikki hommat sujuu pienemmälläkin prossulla. Jos potkua pitää hommiin olla todella paljon, sitten pitää katsella C2D:n versioita missä on myös paljon cachea. Pelkkä loopin vääntö kun on enempi kellotuskisaajien juttu.
    Ja jos tuollaiset ei riitä parempi kasata klusteri :-)
    Taitaa vaan suurimmalle palstoilla maleksivista tärkeintä olla kellotus sinänsä eikä koneen käyttö. Hauska harrastushan tuokin.

    Prossut vaan nyt on sellaisia, että juurikaan ei kannata ostaa isompaa kuin tarvitsee. Seuraava sukupolvi on kuitenkin teho/hinta suhteeltaan ylivoimainen edellisiin nähden. Niistä voi taas poimia sen mallin mikä on teholtaan 30-60% kohdalla huippumallista jolloin saa aina rahalleen parhaan vastineen.

    Useimmiten sitä tarvitsee niin tehokasta prosessoria kuin mihin on varaa. Pelikäytössä ei ehkä niinkään, mutta hyötykäytössä suuremmasta prossutehosta on aina hyötyä. Esim. jos homma kestää nyt tunnin, niin tehokkaammalla kestää 50 minuuttia ja vielä tehokkaammalla 45 minuuttia. Pitemmän päälle säästyvällä ajalla on merkitystä.
    Useat meistä haluavat asioiden rullaavan sulavasti ;)..jos ei ole niin paljoa väliä nopeudella voi kysyä kannattaako ylipäätään juuri päivittää konetta.

    C2D prossuissa cachen merkitys on yllättävän pieni. On tehty testejä missä on ajettu 2MB L2-cachella ja 4MB cachella varustettuja prossuja samoilla kellotaajuuksilla ja vertailtu tuloksia; useimmiten erot jäävät prosenttiin tai kahteen, poikkeuksissa päästään lähelle 10% eroa.

    Peleissä näytönohjainten ylikellottaminen voi tehdä suuria eroja; Esim. mitä olen 8800 GTS 640MB:llä testannut niin joissain raskaissa peleissä vakiokelloilla peli pyörii keskimäärin tahtia 43 frames per second ja ylikelloilla 51 frames per second; useimmiten minimi fps-lukemat kasvavat myös selvästi, mikä on erittäin tärkeää; monesti voi pelata kertaluokkaa paremmilla asetuksilla.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Useimmiten sitä tarvitsee niin tehokasta prosessoria kuin mihin on varaa. Pelikäytössä ei ehkä niinkään, mutta hyötykäytössä suuremmasta prossutehosta on aina hyötyä. Esim. jos homma kestää nyt tunnin, niin tehokkaammalla kestää 50 minuuttia ja vielä tehokkaammalla 45 minuuttia. Pitemmän päälle säästyvällä ajalla on merkitystä.
    Useat meistä haluavat asioiden rullaavan sulavasti ;)..jos ei ole niin paljoa väliä nopeudella voi kysyä kannattaako ylipäätään juuri päivittää konetta.

    C2D prossuissa cachen merkitys on yllättävän pieni. On tehty testejä missä on ajettu 2MB L2-cachella ja 4MB cachella varustettuja prossuja samoilla kellotaajuuksilla ja vertailtu tuloksia; useimmiten erot jäävät prosenttiin tai kahteen, poikkeuksissa päästään lähelle 10% eroa.

    Peleissä näytönohjainten ylikellottaminen voi tehdä suuria eroja; Esim. mitä olen 8800 GTS 640MB:llä testannut niin joissain raskaissa peleissä vakiokelloilla peli pyörii keskimäärin tahtia 43 frames per second ja ylikelloilla 51 frames per second; useimmiten minimi fps-lukemat kasvavat myös selvästi, mikä on erittäin tärkeää; monesti voi pelata kertaluokkaa paremmilla asetuksilla.

    Eipä se nopeus useimmiten hyötykäytössä merkitse tai siis sehän riippu hyötykäytöstä hyvin paljon. Office-työkalujen kanssa on oikeastaan ihan sama mikä prossu on kunhan muistia on riittävästi. Nykykäyttäjät vaan on jotenkin tottuneet siihen, että mikä tahansa operaatio pitää tapahtua yhtä nopeasti kuin klikkaa hiirtä. Ei sille oikeasti ole tarvetta. Kyse on vain asenteesta. Jos jollain nyky tuplaydinprossulla johon temppuun menee jokunen sekunti enemmän kuin jollain toisella, suurin osa tuottavuudesta on silti kiinni ihmisestä. Jos taas operaatio on iso, kyllä softan pitäisi tukea eräajoa jolloin taskeja voisi pistää pyörimään taustalle.
    3d cad (valaistussimuloinnilla) ja lujuuslaskenta yms. voisi kuvitella oikeasti hyötyvän tehosta mutta aikas vähän niitäkään tämän palstan lukijat harrastavat, veikkaisin.

    Jos ollaan rehellisiä, tuplaydin prossuillekaan ei ole tarvetta. Koneiden hidastelu single coreilla johtuu vain onnettomista käyttöjärjestelmistä ja aplikaatio-onhelmista joissa käyttöliittymän ajo pysähtyy jos vaikka jäädään odottamaan jotain verkosta. Esmes Firefox on yksi esimerkki surkeasta toteutuksesta. Avaappa jokin iso pdf, niin kestää jonkin aikaa ennen kuin saman ikkunan toisen tabin saat auki. Ongelma on siis huonossa softasuunnittelussa, eikä konetehossa.
    Koneteholla on tietysti helpointa paika surkeaa työnlaatua muilla osa-alueilla. Niinhän MicroSoft-Intel "salaliittokin" toimii. Tai no Linux kärsii kyllä aivan samasta pöhötaudista.

    Nyt taisin kyllä eksyä aiheesta mutta hällä väliä tässä maanantaita ja hintamuutoksia odotellessa :-) Itselle tulee kyllä just kohta uusi AMD lankku ja X2 prossu (emon valinnan mukaan) tai mistä sitä tietää maanantaina mutta ainakin nyt peruskäyttöön Intellin c2d prossut on kalliimpia kuin AMD kun muiden osien vaatimukset ottaa myös huomioon.

    Äänestä

  • Merkitön kirjoitti:

    Eipä se nopeus useimmiten hyötykäytössä merkitse tai siis sehän riippu hyötykäytöstä hyvin paljon. Office-työkalujen kanssa on oikeastaan ihan sama mikä prossu on kunhan muistia on riittävästi. Nykykäyttäjät vaan on jotenkin tottuneet siihen, että mikä tahansa operaatio pitää tapahtua yhtä nopeasti kuin klikkaa hiirtä. Ei sille oikeasti ole tarvetta. Kyse on vain asenteesta. Jos jollain nyky tuplaydinprossulla johon temppuun menee jokunen sekunti enemmän kuin jollain toisella, suurin osa tuottavuudesta on silti kiinni ihmisestä. Jos taas operaatio on iso, kyllä softan pitäisi tukea eräajoa jolloin taskeja voisi pistää pyörimään taustalle.
    3d cad (valaistussimuloinnilla) ja lujuuslaskenta yms. voisi kuvitella oikeasti hyötyvän tehosta mutta aikas vähän niitäkään tämän palstan lukijat harrastavat, veikkaisin.

    Jos ollaan rehellisiä, tuplaydin prossuillekaan ei ole tarvetta. Koneiden hidastelu single coreilla johtuu vain onnettomista käyttöjärjestelmistä ja aplikaatio-onhelmista joissa käyttöliittymän ajo pysähtyy jos vaikka jäädään odottamaan jotain verkosta. Esmes Firefox on yksi esimerkki surkeasta toteutuksesta. Avaappa jokin iso pdf, niin kestää jonkin aikaa ennen kuin saman ikkunan toisen tabin saat auki. Ongelma on siis huonossa softasuunnittelussa, eikä konetehossa.
    Koneteholla on tietysti helpointa paika surkeaa työnlaatua muilla osa-alueilla. Niinhän MicroSoft-Intel "salaliittokin" toimii. Tai no Linux kärsii kyllä aivan samasta pöhötaudista.

    Nyt taisin kyllä eksyä aiheesta mutta hällä väliä tässä maanantaita ja hintamuutoksia odotellessa :-) Itselle tulee kyllä just kohta uusi AMD lankku ja X2 prossu (emon valinnan mukaan) tai mistä sitä tietää maanantaina mutta ainakin nyt peruskäyttöön Intellin c2d prossut on kalliimpia kuin AMD kun muiden osien vaatimukset ottaa myös huomioon.

    Perus office-käyttöön tietysti riittäisi jo esim. Core2 Celeronit 30€ hintaluokasta, niin riittää monen muunkin prossun teho jos ei ole juurikaan kiirettä. Tällöin ei päivittäminen ole tarpeellista juuri koskaan. Keskustelun aloittajan käyttötarkoitukset jäivät hieman epäselviksi, mutta tuskin oli pasianssin pelaamiseen konettansa hankkimassa.

    Useat meistä pitävät sitä sujuvampana toimintana jos toiminto tapahtuu nopeasti, eikä kokoaikaa tarvitse odotella pientä hetkeä; itseasiassa nuo 'pienet hetket' kumuloituvat melko nopeasti isommaksi ajaksi.

    Ongelmana yksiytimellisellä softalla ja ohjelman ajamisella taustalla on juuri se, ettei yhdenaikaisesti voida suorittaa kahta asiaa. Tämä hidastaa toimintaa.

    Tehojen tarpeesta annoin jo sinulle esimerkkejä edellisessä viestissä. Edelleen office-käyttöön tietenkin riittää pienetkin tehot.

    Tuplaydinprossuissa, kuten jo sanoin on se hyöty, että voidaan suorittaa kahta yhdenaikaisesti, mikä on paljon tehokkaampaa kuin se, että suoritettaisiin koodia tehokkaasti vuorotellen.

    Esim. juuri peleissä kuten Supreme Commander toinen ytimistä hoitaa grafiikkatietojen syöttämistä näytönohjaimelle ja toinen ydin hoitaa esim. tekoälyä. Tuossa pelissä ei yksi ydin ehdi yksinkertaisesti vuorotellen syöttämään tarpeeksi dataa kun hallittavien kohteiden määrä pelin edetessä kasvaa. Kyseinen peli tietysti ymmärtää neliytimellisyydenkin päälle.

    Nykyään kun tuplaytimellisiä prossuja on ollut jo hetken liikkeellä ja niiden määrä yleistyy alkaa ohjelmoijat oppimaan miten hyödyntää tuota ominaisuutta ja yhä useampi softa kykenee toimimaan tehokkaammin tuon ansiosta ja yhä useampi peli alkaa jo Vaatimaan tuplaytimellisyyttä kun esim. lisätään fysiikka ja tekoäly algoritmien monimutkaisuutta.

    Yksiytimellisissä on juuri mainitsemasi ongelma, että muu osa ohjelmasta joutuu odottamaan, että ydin saa laskettua tietyn osan..sen sijaan, että osat ajettaisiin yhdenaikaisesti.
    ------

    Hintapuoli:
    Halvimmat Core2-prossut kustantavat sen n. 30€ ja halvimmat Core2-lankut, missä on integroitu näytönohjain kustantaa 40€.

    Kyse ei tosin ole tuplaytimellisistä prossuista, mutta ovat yksiytimellisiksi erittäin hyviä jos verrataan AMD:n vastaaviin. Tuplaytimellistä prossua hankkivan pitää tyytyä E2140 tai E2160 prossuihin (tällä hetkellä 65-75€). Sellaisenaan E2140 kilpailee X2 3800 :aa vastaan tasaväkisesti. Jos tulevaisuudessa haluaa kellottaa kun tehot alkavat jo loppua, niin E2140 ja E2160 ovat ehdottomia valintoja.

    Äänestä

  • Merkitön kirjoitti:

    Eipä se nopeus useimmiten hyötykäytössä merkitse tai siis sehän riippu hyötykäytöstä hyvin paljon. Office-työkalujen kanssa on oikeastaan ihan sama mikä prossu on kunhan muistia on riittävästi. Nykykäyttäjät vaan on jotenkin tottuneet siihen, että mikä tahansa operaatio pitää tapahtua yhtä nopeasti kuin klikkaa hiirtä. Ei sille oikeasti ole tarvetta. Kyse on vain asenteesta. Jos jollain nyky tuplaydinprossulla johon temppuun menee jokunen sekunti enemmän kuin jollain toisella, suurin osa tuottavuudesta on silti kiinni ihmisestä. Jos taas operaatio on iso, kyllä softan pitäisi tukea eräajoa jolloin taskeja voisi pistää pyörimään taustalle.
    3d cad (valaistussimuloinnilla) ja lujuuslaskenta yms. voisi kuvitella oikeasti hyötyvän tehosta mutta aikas vähän niitäkään tämän palstan lukijat harrastavat, veikkaisin.

    Jos ollaan rehellisiä, tuplaydin prossuillekaan ei ole tarvetta. Koneiden hidastelu single coreilla johtuu vain onnettomista käyttöjärjestelmistä ja aplikaatio-onhelmista joissa käyttöliittymän ajo pysähtyy jos vaikka jäädään odottamaan jotain verkosta. Esmes Firefox on yksi esimerkki surkeasta toteutuksesta. Avaappa jokin iso pdf, niin kestää jonkin aikaa ennen kuin saman ikkunan toisen tabin saat auki. Ongelma on siis huonossa softasuunnittelussa, eikä konetehossa.
    Koneteholla on tietysti helpointa paika surkeaa työnlaatua muilla osa-alueilla. Niinhän MicroSoft-Intel "salaliittokin" toimii. Tai no Linux kärsii kyllä aivan samasta pöhötaudista.

    Nyt taisin kyllä eksyä aiheesta mutta hällä väliä tässä maanantaita ja hintamuutoksia odotellessa :-) Itselle tulee kyllä just kohta uusi AMD lankku ja X2 prossu (emon valinnan mukaan) tai mistä sitä tietää maanantaina mutta ainakin nyt peruskäyttöön Intellin c2d prossut on kalliimpia kuin AMD kun muiden osien vaatimukset ottaa myös huomioon.

    liittyen olen kyllä samaa mieltä tuosta ohjelmien "pöhötaudista". Jämähdin itse tuohon Office -97 Prohon kun se pelaa silmittömän nopeasti ja Exceliin tai Wordiin ei ole tullut uusiin versioihin mitään oleellista mitä tarvitsisin. Accessissakin on kaikki oleellinen mukana. Powerpoint vaan pelaa vaikka on vanhempi. Nuokin on 10v vanhoja jo. Still going strong.

    Samaa mieltä myös ohjelmien koodaamisesta; paremminkin niitä voisi tietty vääntää. Jollain Microsoftilla on tietysti porukkaa tekemään noita mutta moni ohjelmistotalo kärsii tekijöiden puutteesta. Ja tietty ihmisethän eivät haluaisi maksaa mistään hyvästä mitään "kun Mossen saa ilmaiseksi".

    Äänestä

AMD:n suunnalta kantautui eilen hyviä uutisia, kun demosivat 3.0GHz tasolla toimivaa neliytimellistä prossua ja ei kovin rankkaa jäähdytystä vaatinut.

Nimittäin vähän aikaa sitten puhuttiin, että maksimikellotaajuus neliytimellisille julkaisunyhteydessä olisi n. 2.0GHz, mutta uusi versio näköjään kulkee 50% korkeammilla kelloilla.

Näistä AMD:n K10-prossuista ei ole testejä joten ei voi sanoa varmasti. Ovat puhunneet 25-40% paremmasta MHz/teho-suhteesta verrattaessa Core2-arkkitehtuuriin. Tällöin Intelin tulevien Penryn-prossujen pitäisi toimia 3.75-4.25GHz kellotaajuudella pärjätäkseen ja ainakaan vakiona tuolla tasolla tulevaa neliytimellistä ei Inteliltä ole tulossa.

Sinänsä onko mahdollista, että MHz/teho-kasvaisi noin paljon K8->K10 muutoksessa? Ehkäpä. Kyllähän esim. E6300 (1.86GHz) voitti mennentullen Pentium D 945:n (3.4GHz). Nyt yllättävää on, että tuo Phenom X4 venyi 3.0GHz saakka, hyvää MHz/teho-suhdetta on pidetty itsestäänselvyytenä

Äänestä
  • Saa nähdä, milloinka tulevat, ja mitenkä tehokkaita ovat. Ennytviitsi etukäteen ruveta haukkumaan prossuja hitaiksi, sillä viime vuoden kesäkuussa väitin,että core duo - prosessorit eivät tule kampeamaan AMD:tä pois nopeimman prosessorin valmistajan paikalta.

    Äänestä

  • Lamon Brewster kirjoitti:

    Saa nähdä, milloinka tulevat, ja mitenkä tehokkaita ovat. Ennytviitsi etukäteen ruveta haukkumaan prossuja hitaiksi, sillä viime vuoden kesäkuussa väitin,että core duo - prosessorit eivät tule kampeamaan AMD:tä pois nopeimman prosessorin valmistajan paikalta.

    Kuitenkin jo helmi/maaliskuussa tulivat ensimmäiset testitulokset Core2-prossuille luotettavilta saiteilta ja tuolloin oli selvää, että tullessaan nuo tulee murskaamaan K8:t :P.

    Onhan nytkin tullut jo Intelin tulevista Penryn prossuista testejä; eivät juuri muuten nosta tehoja mutta kovemmat MHz lukemat..

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Kuitenkin jo helmi/maaliskuussa tulivat ensimmäiset testitulokset Core2-prossuille luotettavilta saiteilta ja tuolloin oli selvää, että tullessaan nuo tulee murskaamaan K8:t :P.

    Onhan nytkin tullut jo Intelin tulevista Penryn prossuista testejä; eivät juuri muuten nosta tehoja mutta kovemmat MHz lukemat..

    Noo, silloin minulla oli AMD - lasit silmillä :-). Nyt on silmälasit.

    Hmm...penryne- prossuista tietoa. Enpä ole löytänyt.
    Kovemmat kellotaajuudet. Toivottavasti eitarkoita hillitöntä lämmöntuottoa.

    Äänestä

  • Lamon Brewster kirjoitti:

    Noo, silloin minulla oli AMD - lasit silmillä :-). Nyt on silmälasit.

    Hmm...penryne- prossuista tietoa. Enpä ole löytänyt.
    Kovemmat kellotaajuudet. Toivottavasti eitarkoita hillitöntä lämmöntuottoa.

    Taitaa virrankulutus/lämmöntuotto pysyä samana tai laskea, kun kyseessä on 65nm -> 45nm valmistusarkkitehtuurin muutos, lähinnä.

    AMD:n lämmöntuotosta ei ole varmaa tietoa. Ainakin
    neliytimellinen Phenom X4 toimi 3GHz tasolla pikkusella ilmajäähyllä ;).
    ----

    Luotettavia testejä ei ole vielä AMD:n prossuista. AMD:n ongelmana on ollut se, etteivät ole saaneet nostettua kellotaajuuksia yli 1.4-1.6GHz tason neliytimellisillä prossuilla. Tästäkin syystä Pov-Ray testissä 4 x Opteron (4 ytimellinen Barcelona-malli, 16 ydintä) hävisi selvästi testissä 2xXeonille (neliytimellinen). Toinen moka AMD:n puolelta tuohon testiin oli se, että heidän kokoonpanossa oli vähemmän muistia..alokasmainen virhe.

    3GHz kellotaajuudella päästäisiin jo kuuhun; tosin näitä korkeilla kelloilla varustettuja K10-prossuja alkaa näkymään pari kuukautta ensimmäisten julkaisujen jälkeen.
    ---

    Jotkut sanovat, että Penryn vs. Barcelona/Agena kamppailusta tulee erityisen tiukkaa desktop-rintamalla, mutta K10:t murhaisivat Intelin ratkaisut moniprosessorijärjestelmissä (serverit, supertietokoneet)

    Intelillä on jostain syystä ongelmia moniprossujärjestelmien suhteen ja K8-ratkaisut pärjäävät enemmän kuin hyvin. Maailman tehokkaimmassa koneessa on IBM:n valmistamia prosessoreita, toisiksi tehokkaimmassa löytyy yhteensä 11706kpl 2.6GHz tuplaytimellistä Opteronia :P.

    K10:t kaupanpäälle poistaa K8-ratkaisuista tuttuja pahoja pullonkauloja jolloin voisi kuvitella, että noihin >=4 prossun kokoonpanoihin alkaa virtaamaan K10-prossuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koittaa valita hintalaatua kirjoitti:

Katselin tuossa emoa, prossua ja muisteja.
amd athlon 64 6000, asuksen emo ja 2gb hyperx 800mhz muistia. Hinta 370e. Mikäs on vastaavan hintaisen intelin kokoonpanon tehoero tähän kun kellotusta saa käyttää apuna ? Eli mikä intel ja 370e pintaan ? Kuitenkin suht vakio jäähyä kun käytetään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu