Olen harkinnut Topfield 5100 pvr HDMI boxin ostoa.Kannattaako?? Siinä näyttää olevan mm. naksumis ongemia ja nauhotettujen ohjelmien häviämistä.. Televisio on Panasonic TX-28LD4F. Onko kellään ollut näitä käyttäessä naksumista (scart-liitäntä)?
Muiden valmistajien saman tasoisista boxeista kommentteja..?
Muiden valmistajien saman tasoisista boxeista kommentteja..?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moni tosin ostaa antenniboksin ja katsoo sisäantennilla tai ikkunanlauta-haravalla. Boksi on helppo kuljettaa esim mökille. (On paljon kevyempi kuin telkkari) ja Topfield TF 5100 käy mökin vanhaan mustavalkotelkkariin. (RF-modulaattori löytyy ainakin minun mallista, ilman HDMI:tä)
Itselläni on kyseinen Topfieldin boxi ja pientä vikaa on alkanut viime viikkoina ilmenemään, mm. jumiutumista ja normaalia kovempaa käymisääntä ja tuossa yhtenä päivänä koko kovalevy tyhjeni jumiutumisen jälkeen! Naksumisongelmaa on kuulemma ollut yhdellä tuttavalla, mutta ei tuolla tv-tyypillä pitäisi mitään merkitystä asiaan olla.
Mulla oli itellä toi mainitsemasi vehje tuossa keväällä. Pelas kaks viikkoo ja sen jälkeen takuuhuoltoon (jossa vaihdettiin mm. kiintolevy)Oli juuri noita mainitsemiasi oireita. Oon tämmönen tavallinen tallaaja ja koin Toppyn päivittämisen myös hankalaksi. Hommasin viime viikolla Procaster pvr6300 vehkeen. Mun mielestä kaikin puolin parempi vehje kuin tuo Toppy. Ja päivittäminenkin onnistu n.minuutissa.Suosittelen!