3 efamol
2 gerimax multi energy (monivitamiini)
1 auronkokapseli
1 maitohappoakteeri
3 efamolia siksi koska minulla on atooppinen igottuma ja palan helposti ja kärsin hiusten lähdöstä. Olen kasvisyöjä siksi monivitamiineja. Aurinko kapselit koska olen menossa ulkomaille ja palan helposti. Maitohappobakteeri siksi koska vatsani oikuttelee..
mutta onko tämä kumminkin liian paljon? ettei tule yliannostusta?
kiitos jos jollain olisi mielipiteitä tai sanottavaa ! : )
2 gerimax multi energy (monivitamiini)
1 auronkokapseli
1 maitohappoakteeri
3 efamolia siksi koska minulla on atooppinen igottuma ja palan helposti ja kärsin hiusten lähdöstä. Olen kasvisyöjä siksi monivitamiineja. Aurinko kapselit koska olen menossa ulkomaille ja palan helposti. Maitohappobakteeri siksi koska vatsani oikuttelee..
mutta onko tämä kumminkin liian paljon? ettei tule yliannostusta?
kiitos jos jollain olisi mielipiteitä tai sanottavaa ! : )
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuollaiset määrät saa helposti moninkertaisesti USA:ssa valmistettavista tuotteista.
Maitohappobakteerit(probiootit) ja rasvahapot tehostavat vitamiinien(rasvaliukoiset) imeytymistä.
Ei tule yliannostusta!
siinähän se tulikin
Biotiinin puute pudottaa hiukset. otappa sitä
Biotiinia saadaan lähes kaikista ruoka-aineista, ja lisäksi suoliston mikrobifloora muodostaa huomattavan osan elimistön tarvitsemasta vitamiinista, josta syystä biotiinin puutetta ei juuri esiinny. Poikkeusolosuhteissa vitamiinin puutoksen voi aikaansaada
parenteraalinen (laskimonsisäinen) ravinto
vastasyntyneillä vähäinen vitamiinin saanti äidinmaidosta.
Puutosoireina esiintyy ruokahaluttomuutta, kieli- ja ihotulehdusta, maksan rasvoittumista ja hyperkolesterolemiaa.
Oletko vegaani vai syötkö jotain kala- ja lihakunnan tuotteita esim. maitotuotteita, kananmunia ja kalaa?
Miksi olet kasvissyöjä, kun jo olet muutenkin sairas ja on kaikenlaista ongelmaa?
Jos olet täysin vegaani, niin olet varmaankin ottanut etukäteen selvää, mitä sinun tulee syödä, jotta saat kaikki ihmiselle välttämättömät ravintoaineet. Ja jos syöt jotain yksittäisiä vitamiineja pillereistä, niin niiden pitäisi olla luonnollisia. Mutta tokihan pillereistäkään ei saa sitä kaikkea, mitä ruuasta saa.
Kasvissyöjille on varmasti kirjallisuutta tarjolla ja netissäkin on varmaan tietoa, mitä pitää syödä, jotta pysyy terveenä.
Tässä muutama linkki ihan perusvitamiineista:
http://www.avoin.helsinki.fi/materiaalit/ravitsemustiede/04_vitamiinit.shtml
http://www.tohtori.fi/ravintolisat/
http://www.fineli.fi/
Itsekkään en juur lihaa syö, mutta syön sen tilalla kaikenlaista.
spelttityttö on hajulla vaan ei kokonaan. Jos suolisto on kunnossa(ei vatsa ongelmia) Ja natriumia on kehossa riittävästi ja ruokavalio on hyvä ja monipuolinen. Niin silloin ei luultavasti ole mitään puutostautia. Mutta jos näistä asioista klikkaa yksi asia, klikkaa silloin moni muukin ja lisät ovat tarpeen ja mielellään orgaaniset vitamiinit yms. Jos päänahassa ei ole mitään sairautta tai henkilöllä löydy kilpirauhasongelmaa on silloin apu haettava lisäravinteista. Jotkut aminohapon puutteet aiheuttavat myös hiusten lähtöä. Vitamiineista biotiini on yksi joka usein on hiustenlähdön takana. Syötän itse miehelleni ajoittani biotiinia kun viemärissä on liikaa hiuksia. Aina On toiminut.
ei todd!!!itse syön 1-2 monivitaa vrk lisäksi 800mg e-vitaa vrk kala öljyä 3 g vrk c-vitaa2g vrk magnesiumia800-1000mg vrk,ja hyvin menee elikä voit lisäillä omia nappejasi