sisäsiisteys

meillä 4kk cavalier pentu,eikä vieläkään sisäsiisti,meiltä alkaa mennä hermot,mitä tehdä????
4687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei se mikään harvinaisuus ole ja yleensä 4kk pennut eivät ole sisäsiistejä tuossa iässä koskaan.
Ensimmäinen Cavani oli täysin sisäsiisti 11kk ja toinen 8kk,joten ei auta muu kuin kärsivällisesti opetella ja opetella.
Älä ainakaan tee vahingoista koirallesi mitään rangaistavaa juttua,sillä silloin varmasti menette asian kanssa vain taakse päin.
Kehut aina kun tekee ulos ja kun tekee sisälle,niin et noteeraa koko asiaa...toimii aika hyvin.
Ulkoilua monesti päivässä,sillä rakko ja pidätyskyky on vielä pienta ja alkutekijöissä.
Mikäli koet asian todella ahdistavaksi ja olet epätietoinen,niin jutteleppa kasvattajan kanssa myös vielä.
Meillä ainakin kasvattaja mielellään antaa omia vinkkejään ja tukee uutta omistajaa pienen pennun kasvatuksessa.

Äänestä
  • Pienet rodut eivät ihan hevin opi totaalisisäsiisteiksi. Ei niillä ole aikaa miettiä mihin ja koska pisutellaan ja kakitellaan, vaan se tehdään ohimennen kaiken mukavan puuhailun lomassa :).
    Joku satunnainen onnekas koiranomistaja sanoo 5-6 kk ikäisen cavan olevan sisäsiisti tai sitten eivät laske lukuun silloin tällöin sattuvia vahinkoja. 4-kuiselta kääpiörotuiselta ei pidäkkään odottaa sisäsiisteyttä. 7-8 kk ikäisenä malttavat odotella jo ulospääsyä. Yleensä oppivat yht´äkkiseltään eli tuntuu, kuin saisivat jonkinasteisen "herätyksen", että nyt on jo aika lakata kuseksimasta lattioille ja vääntämättä aamuyöstä pökelöä eteisen matolle...
    Kyllä se siitä oppii, teidänkin cava, mutta älkää ihmeessä odotelko moista ihmettä vielä vähään aikaan tai muuten menetätte hermonne oikeesti.

    Äänestä

itselläni myös cava pentu kohta 4kk ja välillä tekee mielenosoituksena pissin sisälle. jos näet kun se pissii niin keskeytät sen ja viet sen ulos jos mahdollista kantaa ulos. mulla on toiminut.on jo ihan sisäsiisti mutta kuten mainitsin nuo mielenosoitukset. haluan vielä mainita tuohon että ei noteeraa siihen kun pissaa niin meillä toi ei toiminut saattaa siitä luulla että sisälle tehdään tarpeet. KOKEILE EDES MUN NEUVOA, MUTTA MUISTA ETTÄ TÄMÄ EI VÄLTTÄMÄTTÄ TOIMI SINUN CAVALLE.
ONNEA KOIRANPENNUSTA!!!!

Äänestä

koiran naamaa ei saa työntää ulosteeseen tai pissaan,sillä se on loukkaus eläinta kohtaan ja sillälailla ei varmasti opi siistiksi.
Koiran kun hankkii,niin on vain oltava kärsivällinen kaikessa kasvatukseen liittyvissä asioissa.
Myöskään koiraa EI saa koskaan LYÖDÄ!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cava pentu poika kirjoitti:

meillä 4kk cavalier pentu,eikä vieläkään sisäsiisti,meiltä alkaa mennä hermot,mitä tehdä????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu