Kun 10-vuotta kestänyt polku päättyy ja taas kerran yksi menestys tarina muiden ohella ympyrä sulkeutuu.
The end...
The end...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No, on onneksi vielä pari leffaa jäljellä - tosin ymmärrän, mitä tarkoitat kirjasarjan päättymisellä. Voi olla hetken vähän tyhjä fiilis. Mutta itse taidan lukea uudestaan niitä aiempia ja pohdiskella lisää askarruttamaan jääneitä juttuja, on niin monia asioita monessa tasossa noissa kirjojen tarinoissa yhtä aikaa. Ne ovat jotenkin avanneet uusia ulottuvuuksia omaankin ajatteluun. Ihan mieletöntä, miten joku osaa kirjoittaa niin, että se koskettaa näin valtavaa määrää ihmisiä samaan aikaan niin eri puolilla maailmaa.
Ja tottakai elämä jatkuu, samaan aikaan. Se voima pitää löytää itsestään, jotenkin, vähän niinkuin Harrynkin pitää tehdä. Mitä se kunkin kohdalla sitten merkitseekään. Minä ajattelen sen niin, että kysymyksessä on pelkojen voittaminen rakkauden voimalla. Ihan kuin tiivistettynä siitä olisi koko jutussa kysymys.
Upeasti ilmaistu! Kirjojen teema on tosiaan elämä kantaa.
Mulle valkenee aina jotain uutta kun luen kirjan uudestaan jotain sellaista mihin ei aikasemmin ole niin kiinnittänyt huomiota mikä on oikeasti todella tärkeää kuten kaikki mitä dumbledore sanoo niin viittaa johonkin todella merkittävään juttuun
on luettu alan ehkä alan itkemään! Onneksi on noita elokuvia vielä jäljellä... ;(