Neitsikoiden parittelu

höylääjät

Miten neitsikoiden parittelun saisi loppumaan? Munia tulee jatkuvalla syötöllä, mutta meille ei haluta `vauvoja`.

Oli kesä tai talvi, niin aina niillä on pesätouhut mielessä. Munat munitaan häkin lattialle ja tähän asti naaras on hautonut. Olimme kesälomalla pari viikkoa ja niille oli tullut kolme munaa. Nyt koiras hautoi niitä.

Naaras on ihan hyväkuntoinen ja aivan mahtavan kaunis helmiäinen. Se munantuotanto ei ainakaan vielä ole sitä stressannu, ainakin luulen niin, koska sillä on hyvä höyhenpeite ja töyhtö on niin uhkea... niin uhkea ja pääkoppa ei ole yhtään kalju. Laitan kyllä veteen vitamiinitippoja. Kalkkia ja monipuolista ruokaa ne saa riittävästi. Häkissä on virikkeitä jos jonkinlaisia ja vapaana saavat olla likimain joka päivä.

Olen yrittänyt estää niitten parittelun mm. heittelemällä sukkakääröllä aina, kun höylääminen alkaa. Taputan käsiä kovaa ja loppuuhan se homma muutamaksi minuutiksi, mutta kohta taas sama jatkuu uudelleen ja uudelleen ja taas uudelleen. Olen eristänyt ne (toinen vapaana ja toinen häkissä), mutta huuto on sitä luokkaa, että korvat hajoaa.

Pitäiskö niitten sitten antaa saada ne poikaset? Jos ne sais ne, niin huomaisivat, että ei oo helppoa äitinä ja isänä oleminen. Uskon kyllä, että naaras ainakin olisi mahtava emo, koska käy kiinni aina, kun otan munan pois häkin pohjalta, eli suojeluhalua sillä ainakin on.

Olen aina ennen vienyt ne hoitoon, kun olen ollut pitempään poissa, mutta koiraalle se on ottanut koville. Se onneton on aina alkanut kaljuuntumaan ja on ollut aivan säälittävän näköinen. Nyt hoitaja kävi aina kotona kattomassa niitä ja vaihtamassa ruat ja vedet. Se hoitaja vaan ei ottanut niitä munia pois sieltä häkin pohjalta. Kun sitten kotiuduin, niin otin munat pois ja kyllä olivat linnut onnettomia pari päivää. Ihan säälitti kattella, kun ne vaan murjottivat ja olivat hiljaa. Olivat ehkä hautoneet niitä viikon verran.

No nyt sitten sama höylääminen jatkuu ja jatkuu ja taas jatkuu, joten vinkkejä kiitos.

7

1199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyuiuytrewa

      tässä neuvo jota kannattaa noudattaa. eli anna munat olla vaan häkissä, ravistele munia voimakkaasti heti kun ovat tulleet niin näistä ei kehity vauvoja,tai puhkaise reikä niihin ja valuta nesteet ulos, jos munat otetaan koko ajan pois niin se motivoi vanhempia vaan uusien tekoon ja rasittaa lintuja. ajan myötä emot saattavat lopettaa kiinostuksensa muniin ta sitten ei, jolloin hautovat(mutta munat eivät kuoriudu), itse sitten päätät otatko ne pois vai annatko olla. mutta vietti on aina olemassa. on olemassa muovimuniakin ihan tuohon tarkoitukseen. ja tietenkin yhden onnistuneen pesinnän jälkeen parittelu voi uusiutuu vasta sitten myöhempänä kautena uudelleen. tämäkin aika kaksipiippuista kylläkin. niin ja ovatko linnut siinä iässä että poikasia voivat kasvattaa? siis jos annat vauvoja tulla.

      • edhk

        niin eli suosittelisin sitä munan ravistusta ensin ja katot sen kuukauden verran. jos linnut kovin levottomia tai parittelu jatkuu munien tultuakin niin sitten voit antaa pesittää. tietenkin jos munia silloin tulee monta niin ravistele vaikka muut munat ja jätä yksi "henkiin" joilloin lykyssä saatte yhden vaavin ja parittelu taukoaa:)


    • -M-

      Allaolevassa artikkelissa on jokunen keino joilla voi yrittää saada pesimävirettä hiipumaan, aina ei kyllä mikään auta ja silloin ei oikein muuta voi kuin tuota munien ravistelua tai korvaamista keinomunilla.

      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=81

      Pesiminen sinänsä ei todellakaan ole linnulle mitenkään välttämätöntä ja sitä kannattaa harrastaa vain kunnon tietämyksellä ja äärimmäisen harkitusti siihen varmasti sopivilla yksilöillä.

      • höylääjät

        Taitaa alkaa tepsimään neuvonne, joten kaunis kiitos niistä.

        Linnut ovat 7-vuotiaita, joten ikä kyllä riittää.

        Puhkaisin kaksi munaa parsinneulalla ja imaisin sellaisella lääkeruiskulla sisälmykset pois. Ne jotenkin huomasivat sen, että munia on käsitelty ja hautominen loppui siihen. Seuraavat munat helistelin ja niitä ne hautoivat. Koiras tosin kävi hajoittamassa yhden munan. En tiedä miksi. Aavistelivatko jotain?

        Kuinka pitkään annan niiden ravisteltujen munien olla siellä häkin pohjalla? Mätäneekö ne nopeasti ja alkavat haisemaan? Hautominen lienee nyt loppunut. Usein ne kyllä kattelee orrelta niitä muniaan ja huutavat toisilleen.

        Uusia munia ei ole tullut nyt viikkoon. Koiras kyllä liehittelee naarasta, mutta naaras ei ole halukas ja tekee sen myös selväksi läväyttämällä koirasta nokallaan, mikäli se selkään kiipeemistä yrittää tai edes ehdottaa elehdinnällään.

        Joten kiitos vielä.


      • -M-
        höylääjät kirjoitti:

        Taitaa alkaa tepsimään neuvonne, joten kaunis kiitos niistä.

        Linnut ovat 7-vuotiaita, joten ikä kyllä riittää.

        Puhkaisin kaksi munaa parsinneulalla ja imaisin sellaisella lääkeruiskulla sisälmykset pois. Ne jotenkin huomasivat sen, että munia on käsitelty ja hautominen loppui siihen. Seuraavat munat helistelin ja niitä ne hautoivat. Koiras tosin kävi hajoittamassa yhden munan. En tiedä miksi. Aavistelivatko jotain?

        Kuinka pitkään annan niiden ravisteltujen munien olla siellä häkin pohjalla? Mätäneekö ne nopeasti ja alkavat haisemaan? Hautominen lienee nyt loppunut. Usein ne kyllä kattelee orrelta niitä muniaan ja huutavat toisilleen.

        Uusia munia ei ole tullut nyt viikkoon. Koiras kyllä liehittelee naarasta, mutta naaras ei ole halukas ja tekee sen myös selväksi läväyttämällä koirasta nokallaan, mikäli se selkään kiipeemistä yrittää tai edes ehdottaa elehdinnällään.

        Joten kiitos vielä.

        Munat voi ottaa pois heti kun linnut eivät niistä ole enää kiinnostuneita, eivät aktiivisesti haudo ja hoivaile niitä. Jos pesimävietti vielä jatkuu niin tekevät sitten uuden pesueen vaikka ne vanhat vielä seassa pyörisikin.


    • ...

      kannattaa kokeilla sitä, että antaisit niille eläin kaupasta ostettuja "munia" (jotka ovat tosin muovisia, eivätkä siis pilaannu tosin kuin oikeat..) kun neitsikoilla on ne "munat" evät ne silloin tee lisää, vaan yrittävät hautoa näistä muovisista munista poikasia.. ja lopulta niiltä lähtee into, eikä niitä sitten lopulta enää kiinnosta nämä vale munat.. ja hyvällä tuurilla pesimisviettikin laantuisi..

    • Zenna's

      Meillä on Neitokakadu pariskunta ja nekin ovat paritelleet jatkuvasti lähiaikoina. Yksi vinkki on että erottaa linnut hetkeksi.Mutta selväähän kuulostaa olevan että he rakastavat toisiaan ja haluaisivat perustaa perheen. Kannattaa pyytää kunnon neuvoja täältä; www.papukaijat.net
      Sieltä saa hyvät neuvot foorumilta. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      324
      6309
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      67
      4154
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3495
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      81
      3406
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      90
      3345
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3242
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2688
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      57
      2644
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2388
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe