Neitsikoiden parittelu

höylääjät

Miten neitsikoiden parittelun saisi loppumaan? Munia tulee jatkuvalla syötöllä, mutta meille ei haluta `vauvoja`.

Oli kesä tai talvi, niin aina niillä on pesätouhut mielessä. Munat munitaan häkin lattialle ja tähän asti naaras on hautonut. Olimme kesälomalla pari viikkoa ja niille oli tullut kolme munaa. Nyt koiras hautoi niitä.

Naaras on ihan hyväkuntoinen ja aivan mahtavan kaunis helmiäinen. Se munantuotanto ei ainakaan vielä ole sitä stressannu, ainakin luulen niin, koska sillä on hyvä höyhenpeite ja töyhtö on niin uhkea... niin uhkea ja pääkoppa ei ole yhtään kalju. Laitan kyllä veteen vitamiinitippoja. Kalkkia ja monipuolista ruokaa ne saa riittävästi. Häkissä on virikkeitä jos jonkinlaisia ja vapaana saavat olla likimain joka päivä.

Olen yrittänyt estää niitten parittelun mm. heittelemällä sukkakääröllä aina, kun höylääminen alkaa. Taputan käsiä kovaa ja loppuuhan se homma muutamaksi minuutiksi, mutta kohta taas sama jatkuu uudelleen ja uudelleen ja taas uudelleen. Olen eristänyt ne (toinen vapaana ja toinen häkissä), mutta huuto on sitä luokkaa, että korvat hajoaa.

Pitäiskö niitten sitten antaa saada ne poikaset? Jos ne sais ne, niin huomaisivat, että ei oo helppoa äitinä ja isänä oleminen. Uskon kyllä, että naaras ainakin olisi mahtava emo, koska käy kiinni aina, kun otan munan pois häkin pohjalta, eli suojeluhalua sillä ainakin on.

Olen aina ennen vienyt ne hoitoon, kun olen ollut pitempään poissa, mutta koiraalle se on ottanut koville. Se onneton on aina alkanut kaljuuntumaan ja on ollut aivan säälittävän näköinen. Nyt hoitaja kävi aina kotona kattomassa niitä ja vaihtamassa ruat ja vedet. Se hoitaja vaan ei ottanut niitä munia pois sieltä häkin pohjalta. Kun sitten kotiuduin, niin otin munat pois ja kyllä olivat linnut onnettomia pari päivää. Ihan säälitti kattella, kun ne vaan murjottivat ja olivat hiljaa. Olivat ehkä hautoneet niitä viikon verran.

No nyt sitten sama höylääminen jatkuu ja jatkuu ja taas jatkuu, joten vinkkejä kiitos.

7

1226

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyuiuytrewa

      tässä neuvo jota kannattaa noudattaa. eli anna munat olla vaan häkissä, ravistele munia voimakkaasti heti kun ovat tulleet niin näistä ei kehity vauvoja,tai puhkaise reikä niihin ja valuta nesteet ulos, jos munat otetaan koko ajan pois niin se motivoi vanhempia vaan uusien tekoon ja rasittaa lintuja. ajan myötä emot saattavat lopettaa kiinostuksensa muniin ta sitten ei, jolloin hautovat(mutta munat eivät kuoriudu), itse sitten päätät otatko ne pois vai annatko olla. mutta vietti on aina olemassa. on olemassa muovimuniakin ihan tuohon tarkoitukseen. ja tietenkin yhden onnistuneen pesinnän jälkeen parittelu voi uusiutuu vasta sitten myöhempänä kautena uudelleen. tämäkin aika kaksipiippuista kylläkin. niin ja ovatko linnut siinä iässä että poikasia voivat kasvattaa? siis jos annat vauvoja tulla.

      • edhk

        niin eli suosittelisin sitä munan ravistusta ensin ja katot sen kuukauden verran. jos linnut kovin levottomia tai parittelu jatkuu munien tultuakin niin sitten voit antaa pesittää. tietenkin jos munia silloin tulee monta niin ravistele vaikka muut munat ja jätä yksi "henkiin" joilloin lykyssä saatte yhden vaavin ja parittelu taukoaa:)


    • -M-

      Allaolevassa artikkelissa on jokunen keino joilla voi yrittää saada pesimävirettä hiipumaan, aina ei kyllä mikään auta ja silloin ei oikein muuta voi kuin tuota munien ravistelua tai korvaamista keinomunilla.

      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=81

      Pesiminen sinänsä ei todellakaan ole linnulle mitenkään välttämätöntä ja sitä kannattaa harrastaa vain kunnon tietämyksellä ja äärimmäisen harkitusti siihen varmasti sopivilla yksilöillä.

      • höylääjät

        Taitaa alkaa tepsimään neuvonne, joten kaunis kiitos niistä.

        Linnut ovat 7-vuotiaita, joten ikä kyllä riittää.

        Puhkaisin kaksi munaa parsinneulalla ja imaisin sellaisella lääkeruiskulla sisälmykset pois. Ne jotenkin huomasivat sen, että munia on käsitelty ja hautominen loppui siihen. Seuraavat munat helistelin ja niitä ne hautoivat. Koiras tosin kävi hajoittamassa yhden munan. En tiedä miksi. Aavistelivatko jotain?

        Kuinka pitkään annan niiden ravisteltujen munien olla siellä häkin pohjalla? Mätäneekö ne nopeasti ja alkavat haisemaan? Hautominen lienee nyt loppunut. Usein ne kyllä kattelee orrelta niitä muniaan ja huutavat toisilleen.

        Uusia munia ei ole tullut nyt viikkoon. Koiras kyllä liehittelee naarasta, mutta naaras ei ole halukas ja tekee sen myös selväksi läväyttämällä koirasta nokallaan, mikäli se selkään kiipeemistä yrittää tai edes ehdottaa elehdinnällään.

        Joten kiitos vielä.


      • -M-
        höylääjät kirjoitti:

        Taitaa alkaa tepsimään neuvonne, joten kaunis kiitos niistä.

        Linnut ovat 7-vuotiaita, joten ikä kyllä riittää.

        Puhkaisin kaksi munaa parsinneulalla ja imaisin sellaisella lääkeruiskulla sisälmykset pois. Ne jotenkin huomasivat sen, että munia on käsitelty ja hautominen loppui siihen. Seuraavat munat helistelin ja niitä ne hautoivat. Koiras tosin kävi hajoittamassa yhden munan. En tiedä miksi. Aavistelivatko jotain?

        Kuinka pitkään annan niiden ravisteltujen munien olla siellä häkin pohjalla? Mätäneekö ne nopeasti ja alkavat haisemaan? Hautominen lienee nyt loppunut. Usein ne kyllä kattelee orrelta niitä muniaan ja huutavat toisilleen.

        Uusia munia ei ole tullut nyt viikkoon. Koiras kyllä liehittelee naarasta, mutta naaras ei ole halukas ja tekee sen myös selväksi läväyttämällä koirasta nokallaan, mikäli se selkään kiipeemistä yrittää tai edes ehdottaa elehdinnällään.

        Joten kiitos vielä.

        Munat voi ottaa pois heti kun linnut eivät niistä ole enää kiinnostuneita, eivät aktiivisesti haudo ja hoivaile niitä. Jos pesimävietti vielä jatkuu niin tekevät sitten uuden pesueen vaikka ne vanhat vielä seassa pyörisikin.


    • ...

      kannattaa kokeilla sitä, että antaisit niille eläin kaupasta ostettuja "munia" (jotka ovat tosin muovisia, eivätkä siis pilaannu tosin kuin oikeat..) kun neitsikoilla on ne "munat" evät ne silloin tee lisää, vaan yrittävät hautoa näistä muovisista munista poikasia.. ja lopulta niiltä lähtee into, eikä niitä sitten lopulta enää kiinnosta nämä vale munat.. ja hyvällä tuurilla pesimisviettikin laantuisi..

    • Zenna's

      Meillä on Neitokakadu pariskunta ja nekin ovat paritelleet jatkuvasti lähiaikoina. Yksi vinkki on että erottaa linnut hetkeksi.Mutta selväähän kuulostaa olevan että he rakastavat toisiaan ja haluaisivat perustaa perheen. Kannattaa pyytää kunnon neuvoja täältä; www.papukaijat.net
      Sieltä saa hyvät neuvot foorumilta. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      968
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      722
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      635
    5. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      35
      629
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      616
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      581
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      500
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      484
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      372
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    17. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      364
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      353
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      348
    Aihe