Paul Ankan

vierailu

Nyt kun Anka on taas täällä, lehdet kirjoittavat hänestä. Mainittiin, että hän oli Linnanmäellä esiintymässä vuonna 1959. Minä asuin lapsuuteni ja nuoruuteni Savossa, enkä ihan tarkalleen muista tapahtumia. Kuitenkin minulla on sellainen mielikuva, että vuonna 1961 tai 1962 olisi ollut taas esiintymässä Linnanmäellä. Mielessäni on sellainen kuva, että olisin tahtonut mennä katsomaan Ankaa, mutta vanhemmat eivät päästäneet. Sieluni silmin näen itseni itkemässä omassa huoneessani. Ja olimme muuttanut siihen taloon 1961. Onko mielessäni väärä kuva, vai onko hän ollut Suomessa muulloinkin kuin 1959? Lehdestä en ole sellaista tietoa löytänyt. Muistaako kukaan?

8

1015

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta vuonna 1989

      on käynyt Lappeenrannassa, kertoo netti.
      Linnanmäellä 1959 on toinen käynti.

    • OliviaKoo

      Linnanmäellä Anka kävi vuonna -59. Seuraavan kerran hän kävi Suomessa,Lappeenrannassa, Blue Lake Festivals`lla vuonna -89.

      Melkein laidastaan lehdet kirjoittavan Ankan käyneen Suomessa vain kerran ennen eli sen Linnanmäen vierailun.
      Minä olin katsomassa ja kuuntelemassa Ankaa Lappeenrannassa, vettä satoi taivaan täydeltä ja yleisöä oli häpeällisen vähän, liekö ollut 3000-4000.
      Porissa olin torstai-iltana ja yleisöä olisiko ollut kymmenkertaisesti, mistään en ole nähnyt, miten paljon.

      Konsertti Porissa kuuluu sarjaan Unohtumattomat Elämykset.

      • Paikallisten lehtien mukaan yleisöä oli 15000 - 18000, aika suuri vaihtelu eri lehdillä!


      • muistelu

        Ehkä sitten on ollut kyse vaikkapa elokuvasta tai levystä. Se on joka tapauksessa varmaa, että itkin Ankan tähden, kun jokin toive ei toteutunut!


      • faneille

      • OliviaKoo

      • jopeliini
        OliviaKoo kirjoitti:

        Enemmän kiitoksia kuin maailmaan mahtuu! Ja vielä kerran.

        päivän jatkot,,,


    • mikhaildenisov

      vaikeita.mutta vuonna-66 olin huvipuistossa töissä ja silloin näin paljon kuuluisuuksia
      suomalaisiakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe