Mikä koirarotu ensikoiraksi?

Jenni...

pienikokoinen koira sen täytyisi olla.

10

1255

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielestä..

      cavalierkingcharlesinspanieli olisi sopiva.

    • KUULUVAT

      KESKUSTELUPALSTOILLE EI TÄNNE.

      • oon ihan

        erehtyny, mä kun luulin et tää nimenomaan on keskustelupalsta.

        Nyt on tullu ihan kauhia moka kun oon joskus tänne kirjottanu, onneks valasit asiaa.


      • ............

        TÄMÄHÄN ON KESKUSTELUPALSTA SENKIN.... JOS SELAAT YLÖSPÄIN TÄMÄ ON SUOMI24 KESKUSTELU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      • pamitzin
        ............ kirjoitti:

        TÄMÄHÄN ON KESKUSTELUPALSTA SENKIN.... JOS SELAAT YLÖSPÄIN TÄMÄ ON SUOMI24 KESKUSTELU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Hyvä miettiä tosiaan suin päin johonkin rotuun ihastumatta, että mille rodulle teidän perhe sopisi. Kannattaa miettiä omia tapojaan elää, ulkoilla, asuinympäristöä ja vaikkapa perheenne kokoonpanoa. Sitten on aivan ensisijaisen tärkeää miettiä, mitä harrastatte koiranne kanssa. Työrotuista koiraa ei seurakoiraksi, vaikka ulkonäkö miten miellyttäisi tai liian pientä koiraa jalkapallokaveriksi. Jos koira kulkee vain taluttimessa lyhyitä lenkkejä, niin silloin on oltava vähemmällä liikunnalla toimeen tuleva koira. Jos perheessä ei kukaan oikein ole valmis kouluttamaan koiraa, niin silloin helppo ja mielellään koiran eikä pomon asemassa pysyvä koira. Tunturisuden koiralinkeissä on rodunvalintatesti. Ota vielä huomioon, miten suuri asunto teillä on ja pitääkö koiran sopia helposti autoon. Tämä on todellakin keskustelupalsta ja kysymys on esitetty oikeassa paikassa. Ilman tällaisen kysymyksen esittämistä tulee useammin väärä koira väärään taloon. Kerro lisää.


      • ROP-pentu

        ... tämähän on koirapalsta, joten täällä vain HAUkutaan

        HAU! HAU! HAU!

        vai mitäköhän lienee tarkoittanut tämä, että nämä jutut eivät kuulut tänne?


    • ROP-pentu

      Minkälaista elämää ajatelit koirallesi tarjota?

      Haleja-pusuja-lenkkejä tai metsästystä tai jotain muuta harrastusta.
      Kuinka usein usein olisit valmis harrastamaan, on eriasia harrastelle huvikseen silloin tällöin muutaman kerran kukaudessa kuin treenailla melkein päivittäin.
      Haluatko koirasi haukkumalla ilmoittavan vieraista, haluatko sen innokkaasti jahtaavan kaikkea mikä kädessäsi on, haluatko selliasen ilopillerin mikä pomppii ympärilläsi väsymättömästi tai sellaisen joka vesisateella perääntyy oviaukosta ja menee sohvalle odottelemaan aurinkoista säätä.

      Oletko ajatellut viedä koiraasi näyttelyyn? Joidenkin rotujen ympärillä pyörii enemmän ei-niin-mukavia näyttelyihmisiä ja joissakin roduissa kannustetaan hymyssä suin kilpakumppania.

      • :-O

        pyörii ei niin mukavia ihmisiä? Haluaisin tietää ennen rodunvalintaa. kiitos


      • Jenni..
        :-O kirjoitti:

        pyörii ei niin mukavia ihmisiä? Haluaisin tietää ennen rodunvalintaa. kiitos

        Mä haluisin vaa tietää et mikä rotu sopis eka koiraks.. ja oon ihana ja kiltti ihmínen tietenki enhän mää muuten koiraa ottais vitu idiootit!!! JA TIIÄN JO MINKÄ OTAN!! CHIHUAHUAN


    • Anonyymi

      Cockerspanieli. Cockeri on helppo kouluttaa, joten se sopii mainiosti ensimmäiseksi koiraksi. Luonteeltaan se on lempeä, vilkas ja iloinen. Sallittuja värejä ja väriyhdistelmiä on 18. Yleisimpiä värejä ovat punainen, punaruskea, musta, punavalkoinen ja mustavalkoinen.

      Silkkinen turkki kammataan kerran viikossa ja pestään kerran kuukaudessa koirashampoolla. Trimmataan turkinlaadusta riippuen 3-12 kertaa vuodessa. Cockeri ei ole herkkähaukkuinen joten se soveltuu mainiosti myös kerrostaloon. Se jaksaa liikkua ja juosta pitkätkin lenkit, mutta sopeutuu myös vähempään liikuntaan.

      Cockerspanieleilla esiintyy lonkkavikaa, silmäsairauksia, munuaissairauksia ja ihosairauksia. Selvitä pennun vanhempien ja lähisukulaisten terveydentila. Cockerin elinikä on 13-14 vuotta. Cockerspanielin kanssa voi harrastaa lähes mitä tahansa koiramaista harrastusta metsästyksestä agilityyn, mutta se viihtyy hyvin myös pelkkänä kotikoirana.

      Cockerspanieli on yksi maailman arvostetuimmista ja suosituimmista koiraroduista. Cockeri kuuluu lähes joka maassa kymmenen yleisimmän koirarodun joukkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe