Aileen Wuornos

Neljä elokuvaa?

kuulin että Aileen Wuornosista on tehty Monsterin lisäksi kolme muutakin elokuvaa. Tietääköhän joku minkä nimisiä ne ovat ja mistä ne saisi käsiinsä?

5

2271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuttuvat

      Monster 2

      Monster 3

      Monster 4

      Finkinosta niitä saa.

    • nämä

      Aileenista on tehty vuonna '92 TV elokuva Overkill:The Aileen Wuornos story, pääosissa Jean Smart ja Park Overall.
      Nick Broomfield on taasen tehnyt dokumentit Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer(1992) ja Aileen: Life and Death of a Serial Killer(2003).
      Overkillistä en tiedä, mutta molemmat dokumentit löytyy yksissä kansissa ainakin dvdpuresta importtina ilman tekstityksiä. Niitä on ainakin joskus ollut myynnissä suomiteksteilläkin ja huomattavasti halvemmalla.

    • Anonyymi

      Jostakin noista minulla on DVD. Faktoihin verrattuna se elokuva on pelkkää soopaa. Aileenin isoisä Lauri W oli minun neljäs serkkuni ja siksi olen ottanut asioista selvää.

      • Anonyymi

        Oliko pedo?


    • Anonyymi

      Aileen oli lapsi, joka sairastui!
      Aileenin tarina on väärinkirjoitettu leffassa, kun suojellaan raiskaajua ja pedofiileja! Aileen oli lapsi, kun joku läheinen tuttava raiskasi hänet ja perhe ajoi Aileenin pois kotoa, kun hän oli vielä lapsi. Tästä näkökulmasta olisi hyvä myös tehdä elokuva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3114
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2185
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      1995
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      123
      1948
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      2
      1781
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      96
      1578
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      33
      1453
    8. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      90
      1221
    9. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      218
      1219
    10. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      13
      1109
    Aihe