Ihme uikutusta

Onko noiden kaivostoimintaan liittyvien vinkumisviestien kirjoittaja/t aina sama/samoja henkilöitä?
Jäikö heiltä kenties maapala kaivosalueelle?
Vai eikö heillä ole mitään mahdollisuuksia päästä kaivokselle töihin?
Vai eikö ole mahdollisuuksia päästä yhtään minnekkään töihin?
Vai tympiikö, kun kapitalistien yhtiö riistää köyhiltä petunpurijoilta luonnonrikkaudet?
Vai miksi valitatte?

Olisitte mielissänne, kun tänne korpeen, keskelle-ei-mitään, (kerrankin) saadaan edes jonkin verran lisää työpaikkoja.

Ja jos se kaivostouhu viiltää niin pahasti sydämeen, niin voittehan te mennä ja ostaa sen koko kaivoksen pois nykyiseltä omistajalta. Ja tilalle voitte tehdä vaikka luonnonsuojelualueen, sitten kun se on teidän.
Ja metsänvartioiksi voinette palkata sitten saman verran ukkoja, kuin mitä kaivos olisi työllistänyt.
4753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kainuulaiseen kansanluonteeseen.Eli jos itsestä ei ole mihinkään, niin ei muutkaan saa yrittää.Kateudeksikin sitä kutsutaan.

Äänestä

kun etelän mainarit tulee ja repii saatanan moisen reijän maahan ajaen vuosikymmenet paikalla asuneet asukkaat huitsin nevadaan pientä korvausta vastaan. Luonto sotketaan ja paskotaan kemikaaleilla ja myrkyillä. Katsokaahan vaan minkälaisia myrkkypäästöjä vesistö saakaan, sen tietää ainakin varmaksi omistajat ja kaivoksen suunnittelijat sekä tekijät. Se on niin vitun mukava rellestää kun itse asutaan 500 kilsan päässä. Montako kainuulaista ihmistä kaivoksesta saa elantonsa ja montako kärsii jatkossa luonnon ja vesistön pilaantumisesta. Jo nyt on vesistön rannalla olevat kesä-asunnot ja tontit menettänyt parhaimman arvonsa.

Äänestä
  • Ei kaikkia asioita voi rahassa mitata.

    Olen edellisen kirjoittajan kanssa täysin samaa mieltä siitä, että sitä taloudellista hyötyä, jonka Talvivaara Kainuulle tulee antamaan suhteutettuna kaivoksesta aiheutuviin haittavaikutuksiin ja verovaroilla tehtäviin satsauksiin, on suuresti liioiteltu ja ylimitoitettu. Kyllä suurin hyöty on valumassa ulos Kainuusta.

    Myös koko biokasaliuotusjärjestelmän toimivuutta ei ole julkisesti osoitettu aukottomasti toimivaksi. Suurelle yleisölle on tiedotettu vain kaivosyhtiön omista mittaustuloksista, joista on sitten kerrottu erilaisissa seminaareissa yhtiön omien edustajien toimesta.

    Kyseisestä biokasaliuotustekniikasta on tehty vain yksi tutkimus Tampereen tenillisessä yliopistossa ja sekin kaivosyhtiön rahoittamana tilaustyönä. Eikä tutkimusta ole ainakaan toistaiseksi annettu julkiseen ja alan asiantuntijoiden kriittiseen tarkasteluun, vaikka meidän veronmaksajien varoja sijoitetaan kaivoshankkeeseen kaiken kaikkiaan n. 80 milj. euroa eli lähes 500 miljoonaa mummonmarkkaa.

    Samantyyppinen biokasaliuotusmenetelmän kokeilu on meneillään Australiassa (siis vasta kokeilu), missään muualla maailmassa ei edes yritetä erottaa nikkeliä kyseisellä menetelmällä. Minkähän vuoksi?

    Valtavalla höngällä pistetään maita ja mantuja matalaksi eikä kukaan edes uskalla kyseenalaistaa koko hankkeen mielekkyyttä. Jos joku tohtii asiasta mainita, niin heti leimataan kehityksen jarruksi tms.

    Paljon on kysymyksiä ilmassa, mutta tyydyttävät vastaukset antavat odotuttaa itseään. Minkähän takia?

    Muuten, minkähän vuoksi koko Talvivaara hanketta ei vielä virallisesti ole käsitelty Kainuun maakuntavaltuustossa? Ettei vain kysymys olisi siitä, että useita kiusallisia kysymyksiä saattaisi nousta esiin?

    Parempi siis viedä hanketta niin rivakasti eteenpäin, jotta projektin keskeyttäminen tai jopa pysäyttäminen tulisi yhteiskunnalle ja Kainuun maakunnalle liian kalliiksi toimenpiteeksi.

    Äänestä

  • Nythän menee kaikki talot kaupaksi läheltä. Itse ainakin asuisin melkoisen kurjassakin talossa, kuin parakissa, tai ajaisin päivittäin 140km sivu. Ja jos siellä olisi huvila myytävänä, niin saisi yhdistettyä HUVIN ja työt. :)))
    Ps. Johtajat tykkäisi asua huviloissa, oletteko tarjoilleet kaivoksen väelle huviloita vuokralle tai myyntiin.
    Etelän mainareista: Ei voi mitään kun kainuussa ja keskisessäkään suomessa ei ole kuin pari kolme suurempaa maansiirto firmaa, joilla on edes teoriassa mahdollista tehdä kaivoksen infra säällisessä ajassa valmiiksi. Silloin on etelästä tultava tekijät. Ja olen sata varma että hekin kulkisivat mielellään lähempänä töissä, vaikka seinän takana, kuin 500 km päässä.
    Asuttuja taloja ei ole vielä jäänyt kaivoksen alle vielä yhtään. Kesä asuntoja lienee kolme tai neljä. Myöhemmin kyllä asuttujakin taitaa olla vaarassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talvivaarasta kirjoitti:

Onko noiden kaivostoimintaan liittyvien vinkumisviestien kirjoittaja/t aina sama/samoja henkilöitä?
Jäikö heiltä kenties maapala kaivosalueelle?
Vai eikö heillä ole mitään mahdollisuuksia päästä kaivokselle töihin?
Vai eikö ole mahdollisuuksia päästä yhtään minnekkään töihin?
Vai tympiikö, kun kapitalistien yhtiö riistää köyhiltä petunpurijoilta luonnonrikkaudet?
Vai miksi valitatte?

Olisitte mielissänne, kun tänne korpeen, keskelle-ei-mitään, (kerrankin) saadaan edes jonkin verran lisää työpaikkoja.

Ja jos se kaivostouhu viiltää niin pahasti sydämeen, niin voittehan te mennä ja ostaa sen koko kaivoksen pois nykyiseltä omistajalta. Ja tilalle voitte tehdä vaikka luonnonsuojelualueen, sitten kun se on teidän.
Ja metsänvartioiksi voinette palkata sitten saman verran ukkoja, kuin mitä kaivos olisi työllistänyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu