Benidorm

Vanha dormilainen

Olisi kiva kuulla mitä kuuluu Benidormille nykyään?Vietin siellä koko 90-luvun alun ja osa sydämestä asuu siellä varmaan ikuisesti.Jostain syystä suomalaisia siellä ei silloin juurikaan ollut.Onkohan nytkään?

4

2240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • madrileña

      Yleistä Espanjasta-keskusteluista löydät Benidormiin liittyvän keskustelun. Minä kävin myös useamman kerran Benidormissa 90-luvun alussa ja minusta Benidorm oli ehdottomasti mainettaan parempi paikka! Ikävä kyllä suomalaiset matkanjärjestäjät lopettivat matkat sinne, omatoimimatkoillakaan meidän ei ole tullut Benidormiin mentyä.

    • Finestratilainen

      Satuin vilkaisemaan tälle palstalle ja löysin viestisi. Asun nyt "Benidormin lähiössä", joksi on muodostunut Finestratin kunnan ulkomaalaisille rakentama alue.
      Olen peräänkuuluttanut muita suomalaisia Benidormissa, koska uskoin heitä siellä olevan kutenolin kuulut 90-luvulta. Ketään vaan ei löydy. Kyselin asiaa kunniakonsuliltakin, joka ei ketään tiennyt. Onkohan muuten ollut sama mies 90-luvulla.
      Nyt siis Benidorm on kiihkeässä kasvussa. Pilvenpiirtäjiä ja loistohotelleja rakennetaan ja asuinalueita niin Finestratin kuin Villajojosan puolelle.
      Millaista oli 90-luvulla

      • Vanha dormilainen

        Silloin "kauan" sitten 90-luvulla olin parikymppinen,asuin ympäri Benidormia,enkä moneen suomalaiseen törmännyt silloinkaan.Silloin jonkin aikaa Aurinkomatkat sekä lomamatkat tekivät jopa valmismatkoja Benidormiin.Ikävöin kovasti sitä paikkaa.Ihan käy kateeksi sinua kun saat siellä asustella!Tulen vielä joskus sinne käymään ja muistoja herättelemään!:)


    • Anonyymi

      Asuuko vuonna 2025 suomalaisia Benidormissa? Onko suomalaisten suosimaa baaria ja karaokee tai muuta ohjelmaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4716
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4275
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3855
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3671
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3498
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe