Benidorm

Vanha dormilainen

Olisi kiva kuulla mitä kuuluu Benidormille nykyään?Vietin siellä koko 90-luvun alun ja osa sydämestä asuu siellä varmaan ikuisesti.Jostain syystä suomalaisia siellä ei silloin juurikaan ollut.Onkohan nytkään?

4

2610

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • madrileña

      Yleistä Espanjasta-keskusteluista löydät Benidormiin liittyvän keskustelun. Minä kävin myös useamman kerran Benidormissa 90-luvun alussa ja minusta Benidorm oli ehdottomasti mainettaan parempi paikka! Ikävä kyllä suomalaiset matkanjärjestäjät lopettivat matkat sinne, omatoimimatkoillakaan meidän ei ole tullut Benidormiin mentyä.

    • Finestratilainen

      Satuin vilkaisemaan tälle palstalle ja löysin viestisi. Asun nyt "Benidormin lähiössä", joksi on muodostunut Finestratin kunnan ulkomaalaisille rakentama alue.
      Olen peräänkuuluttanut muita suomalaisia Benidormissa, koska uskoin heitä siellä olevan kutenolin kuulut 90-luvulta. Ketään vaan ei löydy. Kyselin asiaa kunniakonsuliltakin, joka ei ketään tiennyt. Onkohan muuten ollut sama mies 90-luvulla.
      Nyt siis Benidorm on kiihkeässä kasvussa. Pilvenpiirtäjiä ja loistohotelleja rakennetaan ja asuinalueita niin Finestratin kuin Villajojosan puolelle.
      Millaista oli 90-luvulla

      • Vanha dormilainen

        Silloin "kauan" sitten 90-luvulla olin parikymppinen,asuin ympäri Benidormia,enkä moneen suomalaiseen törmännyt silloinkaan.Silloin jonkin aikaa Aurinkomatkat sekä lomamatkat tekivät jopa valmismatkoja Benidormiin.Ikävöin kovasti sitä paikkaa.Ihan käy kateeksi sinua kun saat siellä asustella!Tulen vielä joskus sinne käymään ja muistoja herättelemään!:)


    • Anonyymi

      Asuuko vuonna 2025 suomalaisia Benidormissa? Onko suomalaisten suosimaa baaria ja karaokee tai muuta ohjelmaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      43
      2000
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1341
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1331
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1214
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1095
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      95
      1015
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      75
      1000
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      158
      832
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      56
      782
    10. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      61
      738
    11. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      719
    12. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    13. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      45
      691
    14. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      688
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      681
    16. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      24
      661
    17. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      96
      653
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      652
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      648
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      637
    Aihe