mitä rokotuksia uruguayhin (pidemmäksi aikaa) matkustavan olisi hyvä hankkia?
Vastaukset 1
- tietää..
Uruguay
Keltakuume
Maassa ei esiinny keltakuumetta. Todistus rokotuksesta vaaditaan kuitenkin matkailijoilta, jotka saapuvat keltakuumeen esiintymisalueilta (ks. kartassa 3 merkityt maat). Koska Suomessa ei esiinny keltakuumetta, ei suoraan Suomesta saapuva tarvitse rokotustodistusta.
Kaikille suositeltava rokotesuoja
Kurkkumätä-jäykkäkouristus (dT), MPR, hepatiitti A
Riskinarvion perusteella harkittava rokotesuoja
Hepatiitti B
http://www.terveysportti.fi/terveysportti/ktl.mat?p_artikkeli=mat00055#s212
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951841
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4881409Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481210- 881203
- 751170
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1941154- 93947
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11914- 65725
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176721