Ollaan suunniteltu matkaa lanzarotelle marraskuun alussa... Paikkana olisi puerto de carmen. Nyt haluankin mielipiteitänne kyseisestä paikasta ja nimenomaan lapsen (8kk) "näkökulmasta". Onhan hyvä ja sopiva paikka? Kaikki posti on tervetullutta!!
lanzarote
äippä
51098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei
Olimme Lanzarotella pari vuotta sitten tammikuussa. Meillä on hieman isommat lapset kuin teillä. Pidimme paikasta kovasti. Ilmatkin olivat yllättävän hyvät, lämpötilat pyöri siinä
20...24°c välillä. Tuuli oli välillä melkoisen voimakas, mutta ei se pahemmin haitannut. Meidän hotelli oli Aurikomatkojen Floresta ja se oli ihan kiva. Hotellissa oli lämmitety altaat ja ranta oli n. 150m päässä. Rannalla ei tullut ainakaan ahtaan paikan kammoa, sillä tilaa oli varmaan muutaman jalkapallokentän verran. Lanzarote on muutenkin mielenkiintoinen paikka, sillä Timanfayan luonnonpuiston "kuumaisemat" olivat tosi vaikuttava näky. Kuulostaa varmaan klisheeltä, mutta auto tosiaan kannattaa vuokrata ja ajella ympäri saarta. Saari on loppujenlopuksi aika pieni ja parissa päivässä ehtii kierrellä jo paljon.
Hei Äippä,
olimme isolla porukalla (7 aikuista ja 5 lasta) Puerto del Carmenissa Aurinkomatkojen reissulla Milleniumin vaihtuessa. Lapsia ajatellen paikka oli tosi kiva, hyvät rannat, oli tenavakerhoa ja meno muutoinkin rauhallista. Oltiin siellä 2vkoa ja muuten olisi aika saattanut tulla pitkäksi (sen verran rauhallista oli), että autot kannatti vuokrata ja kiertää niillä saarta. Mutta lapset ainakin tykkäsivät. Rannat olivat siistejä uida ja leikkiä, vaikkakin tuohon vuoden aikaan oli suht viileää. Muistaakseni päivälämpötila huiteli vähän reilussa parissa kymmenessä, muutamana päivänä taisi olla allekin. Parina päivänä ripsautteli vettä. Mutta noinkin pienen lapsen kanssa on ihan hyvä ettei aurinko porota aivan täysillä. Hotellimme oli muistaakseni Castilla jotain.. keskustasta n.2,5 km mutta oli ihan kivan kävelymatkan päässä, käytiin iltaisin aina "keskustassa" syömässä ja käveltiin sieltä hotellille. Ei oltu ainakaan ihan keskellä hulinaa. jos haluat jotain erityistä kysyä niin kysy pois. Näin äkkiseltään on vaikea palauttaa mieleen kaikkea.
Olemme menossa samaiseen Don Paco Castilla- nimiseen hotelliin. Ilmeisesti hotelli oli hyvä? Tuossa esitteessä mainittiin portaista, onko niitä nyt sitten haitaksi asti?
Mitenkäs nämä lastentarvikkeet? Kaippa siellä on vaippoja ja vastaavia saatavilla?
Millainen hintataso siellä saarella on?
Kävittekö te Rancho Texas parkissa?
Olemme myöskin suunnitelleet auton vuokraa.
Hotellista kyllä tykkäsimme paikkana. Tosin yksi torakka oli kerran makuuhuoneessa ja putkien kanssa niillä oli silloin jotain ongelmaa eli lämpimän veden tulo ei aina ollut varmaa. Ei siellä hotellialueella niitä portaita muuten ollut, paitsi esim meillä yksi huoneistosta oli tokan kerroksen päätyhuoneisto, jonne oli aika jyrkät portaat. Mutta ei mitään mahdottomia. Meidän porukassa ei enää vaippaikäisiä ollut, joten niiden saatavuudesta en valitettavasti tiedä. Hintataso oli jonkin verran edullisempi kuin Suomessa, mutta ei ole jäänyt mieleen, että mitenkään erityisen edullinen. Mitään erityistä ei sieltä ostettu. Jos vuokraatte auton niin suosittelen ehdottomasti Timanfayan puistoa sekä saaren pohjoisosassa oli joku hieno näköalapaikka, muistaakseni Mirador del Rio. Ja autollahan sitä kiertää päivässä kätevästi koko saaren. Samoin Teguisen markkinat ovat näkemisen arvoiset, sinne pääsi näppärästi taksilla tai bussilla. Arrecifeen menimme paikallisella bussilla (hurjaa kyytiä!), mutta se oli aika nuhjuinen kaupunki.Tosin käytiin siellä sunnuntaina, jolloin suurin osa kaupoista oli kiinni.
On ihan hyvä paikka sen ikäiselle lapselle, (samoinkuin kaikki muutkin paikat, missä isä ja äiti ovat hoivaamassa).