Eli siis akaattini sain noin 60 munaa,laitoin ne kaikki pieneen rasiaan aj sinne turvetta jonka sumutin lämpimällä vedellä.Mutta kuinkas jatkan tästä eteenpäin,koska ne kuoriutuu ja mitä teen sitten?:P
Akaattikotiloni muni..
3
577
Vastaukset
- Zirppo
Ei ehkä kannata säästää kaikkia munia, sillä noin isolle laumalle kotiloita on vaikeaa saada koteja. Kannattaa karsia ainakin puolet munista, ellet sitten syötä ylimääräisiä poikasia kilpikonnille tai skinkille.
Pidä huoli että rasiassa on kosteaa. kun poikaset kuoriutuvat, pidä jatkuvasti tarjolla kalkkia ja pehmeää ruokaa kuten salaattia tai kurkkua. Kotiloilla ei ole mitään luovutus ikää, mutta itse antaisin uusiin koteihin n. 1-2cm koossa. sitä pienempiä ei kannata ehkä postittaa.- koyilo-kaktusfani.
Kannattaa säästää noin 10 munaa. Akaattien poikasista on ylitarjontaa kesäisin... Et varmasti saisi 60 akaatin poikasta myytyä.
- jjpp
Aiemmat vastasivatkin tuosta määrästä, joten en siitä sano tämän enempää. Sumuttelet munia samalla tavalla kuin kotiloitakin, ja kun tosiaan kuoriutuvat niin salaattia ja kurkkua ja muuta jota pystyvät syömään (esim. pilttiä eivät välttämättä niin pienet pysty). Sitten hoidat ihan samalla tavalla kuin normaliistikin kotiloitasi, mutta käsittelet varoen tietysti koska ovat pieniä ja melko hentosia. Munat kuoriutuvat n. 1-2 viikon päästä, tai jo vähän aiemmin. Ensin kun pikkuiset kuoriutuvat, ne syövät munansa kuoret saaden niistä kalkkia. Ne kömpivät itse sitten sieltä turpeen tmv. alta syömään. Kalkkia ja ruokaa aina saatavilla. Eipä siinä muuta, itse pidän myös lamppua varm. vuoksi munien luona päällä että on varmasti tarpeeksi lämmintä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit325189Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3924459Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1262876Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112470Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181978Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511962- 1231890
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439