Miten voi tehdä lapsen perinnöttömäksi?

juopon isä

Tytär joi itsensä rapakuntoon,on tuleva laitos asukas ja hänellä on pieni poika joka on isänsä hoivissa.
En halua antaa mitään heille kuoltuani,miten toimin?

Haluan siirtää omaisuuteni sisarilleni jotka pitävät tytöstäni huolta ja selvittävät hänen sotkujaan ja velkojaan.Siinä onkin sisarelleni tekemistä kun asuu lähellä ja itse toisella puolen Suomea.Siis juristin puheilleko?

5

1461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • useinkin
      • Tietääkseni lapsenlapsi ei jää perinnöttömäksi, jos hänen äitinsä määrää perinnöttömäksi, vaan päinvastoin perintö hyppää silloin yhden sukupolven ylitse suoraan hänelle.


      • tapahtuu
        Timontti kirjoitti:

        Tietääkseni lapsenlapsi ei jää perinnöttömäksi, jos hänen äitinsä määrää perinnöttömäksi, vaan päinvastoin perintö hyppää silloin yhden sukupolven ylitse suoraan hänelle.

        eli jos tekee perillisensä perinnöttömäksi toimitaan kuten jos perillinen olisi kuollut; seuraavana perimysjärjestyksessä oleva korjaa potin. Eikä se ihan heppoisin perustein taida onnistua, esim. huonon elämän tulee olla jatkuvaa ja se tulee näyttää toteen.


    • William Conzales

      Ensiksi, teet testamentin sisarillesi, kuten kirjoitit.
      Testamentin liitteeksi laadit asiakirjan. N.N:n perinnöttämäksi tekeminen. Minä...., jonka rintaperillinen N.N. on haluan, ettei hän kuoltuani peri minua seuraavin perustein.....

      Riittävästi vain perusteita ja ainakin kaksi jäävitöntä todistajaa, niin siitä se lähtee.
      Huom..N.N:n lapselle tietysti kuuluu lakiosa.

    • llllllll

      Et mitenkään lain mukaan aina kuuluu lakiosa.Ainut konsti myyt kaiken kukaan ei tiedä mihinkä olet rahasi käyttänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      198
      11773
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5549
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2857
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2484
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2023
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1727
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1670
    Aihe