Sykekatu

millainen

Millainen paikka on Sykekatu asuinpaikkana? kellään omakohtaisia kokemuksia? Millaisessa kunnossa asunnot?

16

4167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-asuja

      Betonislummi joka rakennettu DDR-tyyliin. Edullisia mutta viileitä asuntoja

    • SatamaJätkänPoika

      Sen mitä minä olen käynnyt siellä, en kyllä muuttaisi sinne.

    • Sykekadun asukas

      Hei!

      Mielestäni Sykekadun asunnot ovat erinomaisia, jos ulkokuoren ei anna hämätä. Itse olen asunut Sykekadulla jo viisi vuotta.

      Oma asuntoni on erinomaisessa kunnossa ja huoltomiehen saa tarvittaessa saman päivän aikana mikäli ongelmia ilmenee. Naapurit ovat mukavia ja seutu on rauhallista.

      Vaikka Sykekatu sijaitseekin hieman täällä "syrjässä", on täältä esimerkiksi keskustaan erinomaiset bussiyhteydet (neljä kertaa tunnissa). Lisäksi ilmainen parkkipaikka on tietysti plussaa. Lenkkimaastojen läheinen sijainti on itselleni erittäin tärkeää, ei tarvitse kuin muutama kymmenen metriä kävellä. Marenkikin on kävelymatkan päässä, eikä S-markettiinkaan ole pitkästi.

      • tiinnn

        Hei!

        Olisin kiinnostunut sykekadun asunnoista. Osaatko sanoa mistä voisin löytää lisätietoa vuokrista, vapaista asunnoista tms?


        [email protected]

        Kiitos!


    • katselin

      Katselin niitä asuntoja ja sijaintia aikaisemmin että voisiko muuttaa perheen kanssa sinne, ei kiinnostanut. Vaikka ruokakauppoja onkin tuossa lähellä muutama, ei ollut niin hyvä sijainti että viitsisin talvella kävellä kaupunkiin, köyhällä kun ei ole varaa ajaa linja-autolla.

      • Ex-asukas

        Vuokrat ovat edullisia verrattuna keskustaan joten luulisi rahaa riittävän bussilippuunkin tai polkupyörään.


    • Aulavahti

      Eix tää olekaan Jalkarantaa tai Tapanilaa...?

    • 2001

      Tämä tapahtumasarja, jossa nuori taksiautoilija menetti henkensä, sai alkunsa Helsingin Kalliosta ja päättyi Lahden Sykekadulle.
      Uhri (20-vuotias taksiautoilija) ja tekijä, Jari Juhani Pajunen olivat molemmat Helsinkiläisiä, myös asia käsiteltiin aikanaan Helsingin käräjäoikeudessa.

      • Taksimurha

        Mutta Pajunen oli aiemmin asunut Sykekadulla tai lähistöllä. Siksi se sinne ajoi.


      • Anonyymi
        Taksimurha kirjoitti:

        Mutta Pajunen oli aiemmin asunut Sykekadulla tai lähistöllä. Siksi se sinne ajoi.

        Ei ollut asunut Sykekadulla eikä pidä paikkaansa, että olisi sen takia sinne ajanut koska oli asunut lähistöllä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ollut asunut Sykekadulla eikä pidä paikkaansa, että olisi sen takia sinne ajanut koska oli asunut lähistöllä.

        Miksi sitten sinne ajoi? Jokin yhteys alueeseen täytynyt olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi sitten sinne ajoi? Jokin yhteys alueeseen täytynyt olla.

        Ei sille mitään syytä ole miksi juuri sinne. Sarvikadulla oli asunut.


    • Anonyymi

      Ei kannata muuttaa. Pahemman luokan juoppoja ja narkkeja ainankin päädyssä. Oksennusta ja kämpät sekasin, koirat vapaana ku omistajat tiedottomassa tilassa. Eti paremmalta paikalta asunto.

    • Anonyymi

      Tuoreempi henkirikos Sykekadulta 2019:

      Kotihälytys perheväkivallasta Lahdessa - apu ei ehtinyt ajoissa: Miestä epäillään 28-vuotiaan avovaimonsa murhasta

      Tänään klo 10:59

      Hämeen poliisi tutkii törkeäasteista henkirikosta.

      Poliisi tutkii Lahdessa pääsiäissunnuntaina 21. huhtikuuta tapahtunutta epäiltyä murhaa. Epäiltynä on 30-vuotias lahtelaismies, ja henkirikoksen uhri oli epäillyn avovaimo.

      Hätäkeskus sai ilmoituksen perheväkivallasta puoli yhdentoista aikaan aamupäivällä. Tapaus sattui Lahden Pirttiharjussa yksityisasunnossa.

      Poliisipartio löysi epäillyn kiinteistön pihalta. Mies otettiin kiinni, ja keskiviikkona käräjäoikeus vangitsi hänet epäiltynä murhasta.

      https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=27455

      Paikalliset narkomaanit kutsuvat muuten "Psyykekaduksi"

    • Anonyymi

      Tekijä näköjään vapaana jo.

    • Anonyymi

      Miten voi olla vapaana jo nyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      410
      4988
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      160
      2886
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2459
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      39
      1665
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      53
      1645
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1610
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      88
      1455
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      11
      1173
    9. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      16
      1106
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      165
      1105
    Aihe