Tilanne on seuraava: syön SSRI-lääkkeitä mt-ongelmani takia nyt 7 vuotta ja olen koko ajan väsynyt ja koko tämän ajan mulla on mennyt unirytmi ihan sekaisin, että nukun 12-14 tuntia(olen sairaslomalla siis. Menen yleensä 24.00 paikkeilla nukkumaan mutta en saa itseäni ylös ennnen puoltapäivää. Kaikkia olen kokeillut, mutta ne kokeilut on jäänyt sitten. Ongelma on ollut se, että kun ei oo ollut mitään tärkeetä ollut päivisin niin olen sallinut itseni nukkua pitkälle päivään. Nytten kuitenkin alkaa koulun elokuun 13. päivä ja mun pitäis olla skarppina siellä ja HERÄTÄ sinne aikaisin aamulla.
Eli onko kenelläkään hyvää keinoa miten saan herättyä aikaisin ja skarppaamaan itseni?
Kiitos
Ps. Asiallisia vastauksia eli vittuilijat ja viisastelijat saa mennä muualle pätemään
Eli onko kenelläkään hyvää keinoa miten saan herättyä aikaisin ja skarppaamaan itseni?
Kiitos
Ps. Asiallisia vastauksia eli vittuilijat ja viisastelijat saa mennä muualle pätemään
Vastaukset 5
Vanhimmat
vanhanaikainen rämisevä herätyskello ja pistä se metalliseen vatiin tai ämpäriin ja sijoita se tarpeeksi etäälle sängystä. Kun kello pärähtää soimaan, niin heräät aivan varmasti ja joudut vielä nousemaankin, jotta saat sen mekkalan sammutettua. Sen jälkeen suoraan viileähköön suihkuun huuhtelemaan unihiekat pois :)
Itse en oo tota kokeillu, mutta äippä teki noin kun oli leipomolla töissä ja neljän-viiden aikaan herääminen oli ylivoimasta. Negatiivista tossa on se, että jos on naapureita, nii neki tahtoo herätä siihen :D
Järjestele aamuun mahdollisimman paljon menoa, kaiken mitä voit sopia aamuksi niin sovi esim tapaamiset,ymym, silloin on syy ja oikeestaan pakkokin herätä. Kannaattaa kokeilla myös että menee vähän aikasemmin nukkumaan nii saa tarpeeksi unta ja helpompi herätä sitten aamuun.
Ymmärrän huolesi, itsellä on ollut vähän saman tyyppinen tilanne viime aikoina. Syön Cymbaltaa masennukseen ja asiat pitäisi olla "kunnossa" mt-asian tiimoilta. Silti on jumalaton väsymys koko ajan ja tuollaiset 12 tunnin unet on minimimäärä. Jos ei olisi töitä ja puolisoa, nukkuisin varmaan päivät läpeensä. Nyt sitten tutkitaankin, että mistä väsymys johtuu (kilpirauhaset, uniapnea, diabetes jne). Mikäli sinun lääkkeesi sivuvaikutuksiin EI kuulu väsymys, ota yhteyttä lääkäriin. Vaikka syötkin mt-lääkkeitä, ei se tarkoita automaattisesti, että pitäisi olla ainaisesti väsynyt ja uupunut, eihän? Myös lääkkeenvaihtoa kannattaisi harkita, jos on noin pahat sivuoireet (väsymys vaikuttaa elämisen laatuun). Voimia ja jaksamista!
vastauksista tähän mennessä!
Joo veikkaampa, että noi lääkkeet on just väsymyksen aiheuttaja. Pitääpä keskustella lääkkeiden vaihtoa seuraavan kerran, kun meen lääkärille.
2. tyypin diabetestakin epäilen, koska kuulun siihen riskiryhmään.
Ooks heränny kouluun ja jaksanu olla siellä? :)