Miksi poliisia ei velvoiteta ottamaan vastuuvakuutusta,kun jatkuvasti saa lukea lehdistä noitä summamutikassa vangitsemisiä ja käsi jää oven väliin,niin heti huudetaa:se yritti murhata!Itse olen kyllästynyt ajatukseen veronmaksaja maksaa kaikki poliisien hölmöilyt.
Poliisille kasko
myyjätären tuttu
6506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuskimpa kukaan edes vakavissaan voisi pohtia.Omavastuu osuus olisi kohtuuton.Joten jätän sen vakuutusmatematiikoille.
Ootko ihan kajahtanu vai onko pienenä nostettu verkkokassissa kannettaessa vain joka toisen kannon kohdalla...? Kai oot tietonen että alalla kuin alalla sattuu tapaturmia? Usein kyttien työssä tapaturmat vain ovat nimenomaan toisen ihmisen tahallaan aiheuttamia. Kuka alkais poliisiks jos pienen palkan lisäks sais maksaa vielä muitten väkivallanteotkin omasta pussista?
Kerro vaan mistä paikkakunnalta oot, niin karsitaan noita kyttiä sieltä missä sä asut, kun sä et niitä kerran tarvii. Ilmeisesti sun ego riittää siellä pitään rikolliset kurissa (onnittelut). Me muut mielellään otetaan muutama kymmenen tai sata kyttää lisää.
enää yhtään lisää poliisia kun ei nämä nyky ajan poliisitkaan enää osaa hommiansa oikeen hoitaa.. vähän väliä voi lukea kuinka taas joku yritti murhata poliisin. no miten se yritti? noo poliisi setällä jäi käsi oven väliin eli=murhan yritys! NAURETTAVAA. kyllä sais siinäkin tilanteessa syyttää vaan itse poliisia ja kysyä häneltä että yrittikö hän itsensä tappaa. poliisilta pitäis ottaa koko laki pykälä pois ja asettaaa samalle viivalle muitten kans, kun se joka poliisiksi haluaa ei ole täyspäinen
et sitten tykkää poliiseista? mitäpä jos heitä ei olisi? olet lukenut vaan isot otsikot poliiseista viime aikoina, mutta luepa samalla ne kaikki jutut henkirikoksista, rattijuopoista, onnettomuuksista, väkivallasta jne joissa poliisit joutuvat olemaan ja yrittävät pelastaa ihmishenkiä.
laskepa miten paljon veroeurojasi häviät jokaisen rikoksen myötä. lisää rahaa poliiseille ja maa turvallisemmaksi olla ja asua.
v***u sun järjenjuoksuas...
veronmaksajat maksavat muidenkin valtion virkamiehille viranhoidosta aiheutuneet vahingot kuin poliiseille. Jos tämä riski siirrettäisiin vakuutusjärjestelmään, pitäisi palkkoja vastaavilla maksuilla korottaa - ja se olisi edelleen veronmaksajien rasitteena.
Poliisin ammatissa olleita ihmisiä on viime aikoina menehtynyt mm. rattijuopon auton pysäytystilanteessa.
Poliisilla on varmasti tarvetta nyt alleviivata suurelle yleisölle että poliisia kohtaan osoitettu voimakeino on astetta vakavampi kuin tavallista kuolevaista vastaan. Juuri tämän poliisin erityisaseman kanssa poliisi on kuitenkin yleisemmällä tasolla luistellut itse, viime vuosina. Esimerkkinä mainittakoon ylilyönnit Kiasman edessä (poiki syytteitä muutamille poliisimiehille) ja muutamat hitusen oudoilta kuulostaneet sattumukset (esim. tapaus Tannerin uutisoinnissa viitatut jotkin asiat).
Kyllä katse kääntyy poliisin ylijohtoon. Ollaanhan siellä ajan tasalla ja ohjeistetaan poliisivoimia asianmukaisesti?