the sims2 läppäriini

brob

moikka!
mulla on ongelma, kun en saa sims2 ladattua läppäriini. muisti riittää (1008Mt RAM), tila riittää (vähintään 3,5Gt vapaata tilaa kovalevyllä jolle lataan - mulla on yli 10Gt), näytönohjain riittää (NVIDIA, Geforce Go 6100), käyttöjärjestelmä on WinXP, direktx9 (vai mikä) on olemassa. suoritin (MobileAMD Sempron(tm),Processor 3400 ,MMX,3DNow,~1,8GHz) on ainut joka on 1,8GHz kun sims vaatisi 2,0GZ. joku viisas kuitenkin sanoi, ettei ton pitäisi mun koneessa haitata. mutta onko se ongelma? kaikki muu kuitenkin on paljon yli tarvittavan - selasin infolehtistä kun yritin ladata the simsiä koneeseeni. en itse ymmärrä noista paljoa, mutta voisiko ongelma olla sellasessa, ettei mun videokortti riitä. siis toi NVIDIA juttu. luin vaan simsin sivuilta sellasen tiedon, että videokortti pitäis olla joku T&L kykyinen. en ymmärtänyt ihan mitä se tarkottaa???

lataus onnistui ihan hyvin, mutta sitten kun pitäisi alkaa pelaamaan ja laitan oikean cd:n sisään, kone lataa hetken ja sitten tulee sininen ruutu jossa tekstiä. tämän jälkeen kone käynnistää itsensä uudelleen. joka kerta sama homma ja olen jo yrittänyt installoida pelin pariin kertaan uudelleenkin. ja latasin netistä päivitysohjelmankin, mutta tämäkään ei auttanut.

osaisiko joku neuvoa? missä vika? onko kellään samanlaisia ongelmia ollut.

8

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkakeppiska

      MUTTA entä äänikortti? The SIms 2-peli ei pakosti tue kannettavaasi. Näin lukee ohjeissakin.

      • brob

        mikä äänikortti se sitten pitäisi olla?
        mulla on tämmöset tiedot kuin, RtkHDAud.sys.. sanotaan että WHQL-logo:kyllä, palvelu: realtek semiconductor corp., laji: WDM, Product ID-tunnus: 100--

        ei mitään hajua mitä noi tarkottaa.
        kiitos jo etukäteen avusta!!!


    • talofani

      Koitin ladata Simsiä aika vanhaan läppäriini (laitteistovaatimukset oli kuitenkin kunnossa), ja se sammui (kuvailusi mukaan) kaiken aikaa. Kuumeniko sun läppäri silleen ihan hullun lailla? Mulla se kuumeni, ja lataus sujui paremmin, kun vein se ulos ja asensin siellä. Kannattaa kokeilla jossain viileässä paikassa. Tiedän, kuulostaa hullulta, mutta mulla se toimi..

      • brob

        enpä ainakaan huomannut sellasta, mutta voi olla että kuumenikin. en vaan kiinnittänyt huomiota.

        läppärini on melko uus, ostettu puoli vuotta sitten. MSI merkkinen.
        saitko simssisi sitten toimimaan? teitkö muuta?


      • jenrale
        brob kirjoitti:

        enpä ainakaan huomannut sellasta, mutta voi olla että kuumenikin. en vaan kiinnittänyt huomiota.

        läppärini on melko uus, ostettu puoli vuotta sitten. MSI merkkinen.
        saitko simssisi sitten toimimaan? teitkö muuta?

        mun mielestä luin jostain et jos näyttis ei oo T&L juttu niin pitäis olla vähintään 2 Ghz suoritin


      • jenrale kirjoitti:

        mun mielestä luin jostain et jos näyttis ei oo T&L juttu niin pitäis olla vähintään 2 Ghz suoritin

        The Sims 2 ei suositella läppäreihin, sillä näytönohjaimen ajurit eivät välttämättä tue kyseistä peliä.

        Toinen asia, suosittelisin pöytäkonetta, sillä ne ovat tehokkaampia kun kannettavat, ja niihin pystyy itse lisäämään tarvittaessa, muistia,uusi näytönohjain jne.


      • Latailia.
        viveca87 kirjoitti:

        The Sims 2 ei suositella läppäreihin, sillä näytönohjaimen ajurit eivät välttämättä tue kyseistä peliä.

        Toinen asia, suosittelisin pöytäkonetta, sillä ne ovat tehokkaampia kun kannettavat, ja niihin pystyy itse lisäämään tarvittaessa, muistia,uusi näytönohjain jne.

        Itse pelaan kannettavalla. Omista peruspelin & 3 lisäosaa. Hyvin pyörittää. Olen ajatellut ostaa lisääkin. Mutta kun on pelannut jonkun tunnin peli alkaa hidastella. Pöytäkoneelle en simssiä asenna sillä seinät vilkkuvat punaisena & grafiikka on huono. Kannattaa pelata jossain viileässä paikassa,vaikka tuulettimen edessä. 8D


    • brob

      niin siis omistan jo läppärin, en nyt simsi takia lähde vaihtamaan pöytäkoneeseen sori vaan =)

      mutta mun koneesta vähän enemmän tietoa:
      MSI megabook M670
      Prosessori AMD® Mobile Processor 3400 , 1.8GHz
      Piirisarja NVIDIA GeForce 6100 C51MV(C61) MCP51M
      Keskusmuisti (asennettu) 1024 MB, DDR2-667
      Keskusmuisti (MAX) 2 GB
      Muistipaikkojen määrä(vapaat) 2(1)
      Kiintolevy 80GB, SATA, 5400rpm
      Näytönohjain NVIDIA GeForce 6100 (mulla uusimmat ajurit)
      Näytönohjaimen muisti(MAX) 128 MB (jaettu keskusmuistista)
      Näyttö 15.4", 1280x800 TFT WXGA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      262
      4214
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      116
      2277
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2237
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2187
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      129
      2144
    6. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      191
      1867
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1822
    8. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      55
      1443
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      397
      1303
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      147
      1220
    Aihe