Aaahhh sitä syksyn ja talven rauhaa, kun saa nukkua yönsä rauhassa. Kesä on vaikeampaa, kun on kärpäsiä ja itikoita ja kadulla kiihdytteleviä moottoripyöräilijöitä keskellä yötä. Voi sitä meteliä. Toivottavasti seuraava kaatuisi ja katkaisisi koipensa.
Terveisin
Paavo
Asiantuntija (pyöräily ja sosiaaliekonomia)
Terveisin
Paavo
Asiantuntija (pyöräily ja sosiaaliekonomia)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eihän nyt tuollaista sovi kellekkään toivoa.
Eikö olisi parempi, jos vaikka nokkaketju menisi poikki tms.
Toivottavasti sinä kaatuisit ja kuolisit niin maailma on parempi paikka.
aina joku on itkemässä äänistä. Pitäisiköhän minun käydä ampumassa naapurin lapset koska en pidä heidän metelistä?
Toivottavasti joskus tiukkenisi talojen minimi äänieristysraja 65db:liin. Se olisi kaikille eri äänistä valittaville parasta.
Jos meidän pitää kestää ei motoristien meteli, pitää heidän kestää meidän moottoripyörien ääni!
Kyllähän ääntä maailmaan pittää mahtuu.
Onhan se varmaan kiva kun yöllä naapurin teinit civicissään huudattaa pihamaalla base-levyään 3*15"subbareistaan. Tai sitten se, kun toinen naapuri etsii vikoja toisistaan vaimonsa kanssa.
Sekin on varmaan ihan OK, kun motoristi olettaa, että naapuruston kaikki asukkaat pitävät hänen moponsa lähes vaimentamattomista käyntiäänistä, vaikkapa aamuyöllä.
No enpä noista kuitenkaan niin tiedä, kun olen omakotiasuja, mutta yksi noista äänistä tulee vähenemään huomattavasti, kunhan moottoripyörillekkin määrätään vuosikatsastus.
Siis potpotelkaa ja hurputelkaa nyt, kuin viimeistä päivää, sillä joskus näinäpäivinä inssisetä tulee vaatimaan mökäfonin moponne ahteriin...
joku ilta jotta voin piestä tuollaisesta vässykästä paskat pihalle.
Mahtaakohan moottoripyöräily nostaa testosteronitasoja eräillä. Jos näin, olet siitä hyvä esimerkki.
Jos tuota jatkuu kauan, muutut apinaksi...
Mutta ajattelhen syksyä: silloin pitää valittaa, kun naapurin puista lentää sopivalla tuulella lehtiä pihallesi. Ja talvea: ei ole hiekoitettu postilaatikkosi edustaa, eikä aurattu tietä aamuviideltä. Keväällä taas löytyy koiranpaskaa jalkakäytävilä kun lumet sulavat! Kyllä on ihmisen elämä vaikeaa ja kovaa nykyaikana, maailman suurista ja pahoista epäkohdista valittaminen käy kyllä työstä. Saisikohan tästä palkkaa?
Keksinpä tuossa yksi ilta jutun, kun sängyssäni keskellä yötä pyörin ja yritin saada unen päästä kiinni, mikä ei onnistunut, kun motoristit huudattivat pyöriään pitkin katua kuin heikkopäiset.
Olen käynyt etsimässä metsästä liito-oravan poikasia, joita aion istuttaa meidän pihapuihimme. Tämän jälkeen ilmoitan asiasta johonkin hihhuli-järjestöön ja yritän saada alueen luonnonsuojelualueeksi ja kadun muutettua pihakaduksi! Etsintäni on ollut tähän asti tuloksetonta. Jos joku tietää, mistä löytyy liito-oravan poikasia, niin otan tiedon mielelläni vastaan!
Terveisin
Paavo
Asiantintija (liito-oravat ja mäntypistiäiset)