Auttakaa, ärsyttävä pulma

Kemmanen

Eli siis, mulla on tuolla työpöydän kuvakerivillä (oikea alareuna) 2 välkkyvää varoituskuvaketta, jotka valittaa koko ajan että "Your computer is infected" "Trojan horse" plää plää.. "Malware cheats" ja ne ei ole minkään virustentorjunta ohjelman valituksia. Painoin kerran jossain sivulla kyllä johonkin setup downloadiin ja siitä asti ne on ollu. Yritin poistaa jotain ohjelmia, mutta eipä näyttäny lähtevän. Ja sitteku niistä kuvakkeista painaa niin ne ohjaa automaattisesti johonki erilaisiin Antivirus ohjelmiston sivuille.. (Varmaan joku mainoskikka, että saa asiakkaita) Ja ne myös avaa itsestään ikkunoita työpöydälle! (Raha, Tietoturva, Porn.. Kaikenlaisia) Mitä teen?! AUTTAKAA! Kiitos.

4

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfsfsdgd

      Selvitä eka mitkä niitten tiedosto-nimet on ja eti resurssienhallinnasta ja poista...

    • ..........

      Lataa SmitfraudFix (c) S!Ri http://siri.urz.free.fr/Fix/SmitfraudFix.zip
      Pura sisältö (kansio nimeltä SmitfraudFix) työpöydällesi:

      Avaa SmitfraudFix kansio ja tupla-klikkaa smitfraudfix.cmd
      Valitse optio #1 - Search kirjoittamalla 1 ja painamalla "Enter"; tekstitiedosto avautuu, joka listaa tarttuneet tiedostot (jos olemassa).
      Postita tämän tekstitiedoston sisältö viestiketjuusi.

      Huomaa : process.exe filun tunnistaa jotkut Anti-virus ohjelmat (AntiVir, Dr.Web, Kaspersky) "Haittakaluna"; se ei ole virus, vaan ohjelma joka pysäyttää prosesseja. A/V ohjelmat eivät pysty tunnistamaan hyvän ja pahan käytön tälläisten ohjelmian väliltä, silloin ne saattavat varoittaa käyttäjää.

      • Nimetön

        Kiitti ihan vitusti! Enemmän tuollaisia asiantuntijoita maailmaan. :)


      • Taavisetä
        Nimetön kirjoitti:

        Kiitti ihan vitusti! Enemmän tuollaisia asiantuntijoita maailmaan. :)

        tää vasta puhistaa


        Printtaa ohjeet ulos tai tallenna nämä tekstitiedostoon.

        Käynnistä koneesi vikasietotilaan näpyttämällä F8:a käynnistyksen yhteydessä ja valitse tavallinen käyttäjätilisi.

        Kun vikasietotilassa, tuplaklikkaa tiedostoa SmitfraudFix.exe
        Valitse optio #2 - Clean kirjoittamalla 2 ja painamalla "Enter" poistaaksesi tarttuneet tiedostot.

        Sinulta kysytään: "Registry cleaning - Do you want to clean the registry ?"; vastaa "Yes" kirjoittamalla Y ja paina "Enter" poistaaksesi työpöydän taustakuvan ja puhdistaaksesi tarttuneet rekisteriavaimet.

        Työkalu tarkistaa jos wininet.dll on tarttunut. Sinua saatetaan pyytää korvaamaan tarttunut .dll (jos löytyy); vastaa "Yes" kirjoittamalla Y ja painamalla "Enter".

        Työkalun saattaa tarvita käynnistää kone uudelleen; jos ei tee niin, käynnistä normaaliin Windowsiin.
        Tekstitiedosto ilmestyy, puhdistusprosessin jäljiltä; kopioi & liitä tämän raportin tulokset vastaukseesi.
        Raportti löytyy paikalliselta levyltäsi, useimmiten C:\rapport.txt.

        ========


        Lähetä HjT loki foorumille.
        http://neko.1g.fi/ohje/hjt-skanneri.html Ohje käyttöön

        Osoite minne: http://www.virustorjunta.net

        HjT lokien analysointi osiossa sitten HijackThis lokisi tarkistetaan ja sinulle annetaan ohjeita, kuinka saat koneesi taas kuntoon :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe