welsh gorgin pennut suunnilleen? Missään pentuilmoituksissa ei ole hintoja!
Paljonko maksaa
Siiri
6383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ota yhteyttä kasvattajiin joilla pentuja ja kysele heiltä, eivät he kyselyitä pahakseen pistä
en tiedä olenko koiraa oikeasti ostamassa niin en viitsisi kysellä. Olisko jollakin edes jonkinlaista arviota paljon ne maksaa? Että tietää pitääkö tyytyä sekarotuiseen.
Jos koiran hankintahinta on sinulle este, en suosittele sinulle sen sekarotuisenkaan (ilmaisen?) koiran hankintaa, koska hankintahinta on koiran vuotuisiin ylläpitokuluihin nähden pieni summa. Toivottavasti olet ajatellut asiaa myös siltä kannalta, että koiran kun koiran, rotuun katsomatta, on syötävä ja sille on annettava rokotukset yms., hankit hihnat, kupit, kynsisakset, harjat yms. Entä jos koira sairastuu, lääkket ja lääkärikulut nousevat helposti melkeinpä sinne hankintahinnan tasolle, riippuen tietenkin sairaudesta. Olethan varautunut myös siihen tilanteeseen?
Toivottavasti kuitenkin sinä päivänä, kun koiruuden hankit, saat terveen pikku karvakorvan.
Loppukommenttina, sekarotuiseen ei tyydtä. He ovat koiria siinä missä rotukoiratkin!
Taisi tulla hieman äkäisen kuuloista tekstiä, mutta kyllä pistää taas veren kiehumaan...=)
..tai ainakin suunnitteilla ja isäkin jo valmiina, eli reilun muutaman kk.n päästä pitäisi syntyä corgi-tytölleni pentuja joista ajattelin pyytää 3000mk. Itse maksoin pemprokestani 2500,en ostanut kasvattajalta kun taas tuttuni ostivat kasvattajalta ja se maksoi 4500mk, eli riippuu paljon...Omallanikin on paperit vaikkei kasvattajalta.
Onnea etsintään! Corgit ovat aivan ihania kavereita!
vastauksesta! Minun koirani ei tarvitsisi olla huippuvanhemmista, koska en ole ajatellut siitä näyttelykoiraa...mutta että hinnat voi vaihdella noinkin paljon...hyvä että tuli tietoon, en ainakaan osta koiraa heti ensimmäisestä paikasta!
Keneltä sitten ostit jos et kasvattajalta? Kasvattajalla tarkoitetaan aina sitä, kuka on pennut teettänyt ts. omistaa koirat tehneen nartun. Vähän järkeä nyt enemmän näihin kirjoituksiin,e ttei ihmiset saa ihan mitä sattuu käsityksiä KOIRAN KASVATUKSESTA.