Vieläkö Narita vajoaa?

Toohemboku

Onko Naritan lentokentän vajoaminen saatu kuriin? Sehän on kai rakennettu ainakin osittain merestä vallatulle alueelle. Muutama vuosi sitten oli jatkuvasti Japanin uutisissa juttua kentän vähittäisesä vajoamisesta. Tilannetta pahentanee vielä jatkuvat maanjäristykset ja -heilahtelut. Muutenkin koko Tokion alue (Kantoo-heiya) vajoaa pikku hiljaa. Miten Kansain kenttä? Entä Koben?

3

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Docomo

      Ilmeisesti olet sekoittanut Naritan ja Kansain tai Hanedan kentan. Narita on rakennettu tukevalle maaperaalle. Naritaa koskevat uutiset liittyvat yleensa rakennus vaiheeseen. Siellahan kaytiin rakennus vaiheessa melko vakivaltaisiakin mielenosoituksia paikallisten aktivistien ja poliisin valilla.
      Osaka-Kansai on rakennettu merenpaalle keinotekoisesti. Se vajosi muutaman sentin vuosivauhdilla alkuaikoina. Insinoorit saivat kuitenkin vajoamisen loppumaan. Tai pikemminkin ongelmana oli kallistuminen. Edes Hansin-jaristys ei tainnut tehda pahaa rakennelmille. Kansain kentan terminaalihan on maailman pisin (1.7km).
      Koben kentasta en ole kuullut valmistumisen jalkeen minkaanlaisia uutisia uppoamisen/kallistumisen suhteen, eli ilmeisesti ei ongelmaa. (Koben kentta on mun ehdoton suosikki!!)

      • Toohemboku

        Ai niin, sorry. Olikohan se Tokyo Disneyland, missä oli niitä vajoamisongelmia? Kumminkin Tokion suunnassa. Jostain kuulin, että jos Tokiossa sattuu suurmaanjäristys (yli 7 richteriä), niin laajat alueet kaupungista peittyy veden alle tsunamien takia ja rakennuksia sortuu maaperän vettymisen takia.


      • juissi2
        Toohemboku kirjoitti:

        Ai niin, sorry. Olikohan se Tokyo Disneyland, missä oli niitä vajoamisongelmia? Kumminkin Tokion suunnassa. Jostain kuulin, että jos Tokiossa sattuu suurmaanjäristys (yli 7 richteriä), niin laajat alueet kaupungista peittyy veden alle tsunamien takia ja rakennuksia sortuu maaperän vettymisen takia.

        Ainoastaan Kansain kentällä oli ongelmia. Disneyland myös aivan oikean maan päällä, ei se minnekään vajoa.

        Tokio sijaitsee lahden perällä, joten tsunamit ei sinne käytännössä vaikuta oli sitten millainen järistys tahansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      129
      3917
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3371
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3315
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3257
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2697
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      68
      2421
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2357
    Aihe