Paras vuodenaika?

Ausseihin.

Suunnitelmissa on matkustaa n. kuukaudeksi ausseihin. Kyselen nyt maassa käyneiltä että mikä olisi paras vuodenaika matkustaa sinne? Talvi ei liene hyvää aikaa koska silloin siellä on kesä ja yleensä sairaan kuumaa sekä kuivaa. Tuon olen kuullut australialaisilta matkailijoilta viime talvena kun liikuskelin tyynenmeren alueella. Australiassa ei tullut pysähdyttyä, vain lennettyä sen yli.
Millaista olisi mennä meikäläisittäin kesällä eli paikallisen talven aikana? Onko sää kovin sateista/muuten kurjaa?

4

2417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osavaltioon

      Ajattelit matkustaa?
      Muistathan, että Australian on tosiaan suurempi kuin manner Eurooppa ja sää vaihtelee alueittain.
      Talvella on kylmä etelässä ja silti lämmin tai "kuuma" suomalaiselle pohjoisessa.

      Lueskele vaikka http://www.dundernews.com/ niin voit saada jotain hyvääkin tietoa :)

      • Ausseihin

        Olisi tarkoitus lentää ensin itärannikolle, ehkä Sydneyyn ja vuokrata tai ostaa halpa auto. Kuukaudessa ennättää ajella jonkin verran mutta tuskimpa kuitenkaan aivan koko mannerta ympäri. Lähinnä olisi ajatuksena pyöriä siellä itärannikolla ja ehkä käväistä hieman sisämaassa.
        Matkaa suunnittelen aikaisintaan vuodelle 2008 mielummin ehkä 2009 eli aikaa suunnitteluun on vielä hyvikin.


      • Teija62
        Ausseihin kirjoitti:

        Olisi tarkoitus lentää ensin itärannikolle, ehkä Sydneyyn ja vuokrata tai ostaa halpa auto. Kuukaudessa ennättää ajella jonkin verran mutta tuskimpa kuitenkaan aivan koko mannerta ympäri. Lähinnä olisi ajatuksena pyöriä siellä itärannikolla ja ehkä käväistä hieman sisämaassa.
        Matkaa suunnittelen aikaisintaan vuodelle 2008 mielummin ehkä 2009 eli aikaa suunnitteluun on vielä hyvikin.

        Suunnittelen terveydenhuoltoalan työnvaihtoa 2-3 kk:si Austraaliaan. Lähinnä siksi, että teini-ikäiset lapseni vahvistaisivat englanninkieltään. Olisiko kenelläkään antaa vinkkejä, mistä puolelta Austraaliaa kannattaisi kartoitus aloittaa ( ilmasto, ei vahvoja murteita jne.)
        Kaikki info on tervetullutta!!


    • on parasta

      aikaa tulla vierailemaan tänne päin maailmaa ainakin minun mielestä. Itse asun Queenslandissa ja meillä talvi (suomen kesä) on KYLMÄ, esim Sydneyssä vielä kylmempi. Talot eivät ole eristettyjä ja ikkunoista ja ovista tuulee. On ihan normaalia pitää sisälläkin esim fleece pusakkaa ja lampaannahka tossuja/kenkiä. Yöksi pitää olla pitkähihaista ja lahkeista ja mun suosikki kuumavesipullo :-)

      Päivät ovat tosin pääsääntöisesti lämpimähköjä, paitsi jos tuulee ja sataa. Mereen en uskaltaudu kun on liian kylmää :-)

      Kesät ovat täällä päin kuumia ja ilmankosteus on korkea. Kuumaa ja kuivaa hellettä on turistin ehkä helpompi kestää. Mutta tähänkin tottuu ja en todellakaan muuttaisi täältä pois. Autot/kaupat/hotellit ovat ilmastoituja ja kun vielä muistaa juoda paljon vettä niin hyvin pärjää.

      Meidän kevät ja syksy ovat hyvää aikaa kun ei ole liian kuuma enää/vielä, sateet (jos niitä tulee) ovat lähinnä kuurontapaisia. Turistikausi ei ole vielä alkanut/on juuri loppunut ja matkustelu ja majoitus on siis halvempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe