Paras vuodenaika?

Ausseihin.

Suunnitelmissa on matkustaa n. kuukaudeksi ausseihin. Kyselen nyt maassa käyneiltä että mikä olisi paras vuodenaika matkustaa sinne? Talvi ei liene hyvää aikaa koska silloin siellä on kesä ja yleensä sairaan kuumaa sekä kuivaa. Tuon olen kuullut australialaisilta matkailijoilta viime talvena kun liikuskelin tyynenmeren alueella. Australiassa ei tullut pysähdyttyä, vain lennettyä sen yli.
Millaista olisi mennä meikäläisittäin kesällä eli paikallisen talven aikana? Onko sää kovin sateista/muuten kurjaa?

4

2436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osavaltioon

      Ajattelit matkustaa?
      Muistathan, että Australian on tosiaan suurempi kuin manner Eurooppa ja sää vaihtelee alueittain.
      Talvella on kylmä etelässä ja silti lämmin tai "kuuma" suomalaiselle pohjoisessa.

      Lueskele vaikka http://www.dundernews.com/ niin voit saada jotain hyvääkin tietoa :)

      • Ausseihin

        Olisi tarkoitus lentää ensin itärannikolle, ehkä Sydneyyn ja vuokrata tai ostaa halpa auto. Kuukaudessa ennättää ajella jonkin verran mutta tuskimpa kuitenkaan aivan koko mannerta ympäri. Lähinnä olisi ajatuksena pyöriä siellä itärannikolla ja ehkä käväistä hieman sisämaassa.
        Matkaa suunnittelen aikaisintaan vuodelle 2008 mielummin ehkä 2009 eli aikaa suunnitteluun on vielä hyvikin.


      • Teija62
        Ausseihin kirjoitti:

        Olisi tarkoitus lentää ensin itärannikolle, ehkä Sydneyyn ja vuokrata tai ostaa halpa auto. Kuukaudessa ennättää ajella jonkin verran mutta tuskimpa kuitenkaan aivan koko mannerta ympäri. Lähinnä olisi ajatuksena pyöriä siellä itärannikolla ja ehkä käväistä hieman sisämaassa.
        Matkaa suunnittelen aikaisintaan vuodelle 2008 mielummin ehkä 2009 eli aikaa suunnitteluun on vielä hyvikin.

        Suunnittelen terveydenhuoltoalan työnvaihtoa 2-3 kk:si Austraaliaan. Lähinnä siksi, että teini-ikäiset lapseni vahvistaisivat englanninkieltään. Olisiko kenelläkään antaa vinkkejä, mistä puolelta Austraaliaa kannattaisi kartoitus aloittaa ( ilmasto, ei vahvoja murteita jne.)
        Kaikki info on tervetullutta!!


    • on parasta

      aikaa tulla vierailemaan tänne päin maailmaa ainakin minun mielestä. Itse asun Queenslandissa ja meillä talvi (suomen kesä) on KYLMÄ, esim Sydneyssä vielä kylmempi. Talot eivät ole eristettyjä ja ikkunoista ja ovista tuulee. On ihan normaalia pitää sisälläkin esim fleece pusakkaa ja lampaannahka tossuja/kenkiä. Yöksi pitää olla pitkähihaista ja lahkeista ja mun suosikki kuumavesipullo :-)

      Päivät ovat tosin pääsääntöisesti lämpimähköjä, paitsi jos tuulee ja sataa. Mereen en uskaltaudu kun on liian kylmää :-)

      Kesät ovat täällä päin kuumia ja ilmankosteus on korkea. Kuumaa ja kuivaa hellettä on turistin ehkä helpompi kestää. Mutta tähänkin tottuu ja en todellakaan muuttaisi täältä pois. Autot/kaupat/hotellit ovat ilmastoituja ja kun vielä muistaa juoda paljon vettä niin hyvin pärjää.

      Meidän kevät ja syksy ovat hyvää aikaa kun ei ole liian kuuma enää/vielä, sateet (jos niitä tulee) ovat lähinnä kuurontapaisia. Turistikausi ei ole vielä alkanut/on juuri loppunut ja matkustelu ja majoitus on siis halvempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      125
      17229
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      41
      9938
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      29
      5121
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      241
      3908
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3143
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2840
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      115
      2819
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2752
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      51
      2635
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2513
    Aihe