millaiset sakot/sanktiot

katsastetulla autolla mutta vakuutusmaksuja ei ole maksanut ja sattuu jäämään kiinni?
tiedoista kiitollinen=:)
2604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vakuuttamattomalla autolla ajaminen ei ole rikos, joten siitä ei sakoteta.
Jos jää kiinni, niin poliisi ilmoittaa kuitenkin asiasta liikennevakuutuskeskukselle, joka perii moninkertaiset vakuutusmaksut, riippuen vakuuttamattomuuden pituudesta ja jos vaikka on ajanut kolarin vakuuttamattomalla autolla, niin siitä vasta rokotetaan.

Äänestä
  • välittömästi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraa jos ajelee kirjoitti:

katsastetulla autolla mutta vakuutusmaksuja ei ole maksanut ja sattuu jäämään kiinni?
tiedoista kiitollinen=:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu