media playerin päivitys

menin sitten hölmönä päivittämään windowsin media playerin ja nyt se herjaa että ei ole laillinen windows kopio eikä anna käyttää media playerin versiota 11. Mitä pitäisi tehdä? olisin kyllä pärjännyt sillä vanhallakin versiolla. Onko jokin keino palata siihen tai ylipäätään saada media player näkymään?
14664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

paripäivää taakseppäin, palaat vanhaan versioon etkä päivittele sitten.

Äänestä
  • kiitos vinkistä, mutta miten se palautus tapahtuu???:)

    Äänestä

  • alkup...... kirjoitti:

    kiitos vinkistä, mutta miten se palautus tapahtuu???:)

    kaikki ohjelmat-apuohjelmat-järjestelmätyökalut-järjestelmän palautus

    Äänestä

  • alkup...... kirjoitti:

    kiitos vinkistä, mutta miten se palautus tapahtuu???:)

    Järjestelmänpalautus tapahtuu (järjestelmänvalvojan oikeuksin):

    Kirjaudu Windowsiin järjestelmänvalvojana.

    Napsauta Käynnistä-painiketta, valitse Kaikki ohjelmat, valitse Apuohjelmat ja Järjestelmätyökalut ja valitse sitten Järjestelmän palauttaminen. Järjestelmän palauttaminen käynnistyy.

    Valitse Tervetuloa järjestelmän palauttamiseen -sivulla Palauta tietokone aiemman ajankohdan mukaiseksi (jos se ei jo ole valittuna) ja valitse Seuraava.

    Valitse viimeisin järjestelmän palautuspiste Valitse palautuspiste -sivun Valitse luettelosta palautuspiste -luettelosta ja valitse Seuraava. Näyttöön saattaa tulla Järjestelmän palauttamisen sanoma, jossa on luettelo muutoksista, jotka Järjestelmän palauttaminen tekee. Valitse OK.

    Valitse Varmista palautuspisteen valinta -sivulla Seuraava. Järjestelmän palauttaminen palauttaa aiemman Windows XP -kokoonpanon ja käynnistää tietokoneen uudelleen.

    Kirjaudu tietokoneeseen järjestelmänvalvojana. Järjestelmän palauttamisen Palauttaminen on valmis -sivu tulee näyttöön.

    Valitse OK.

    Ylläoleva kopioitu:
    http://support.microsoft.com/kb/306084/fi


    ---
    Toisessa vaihtoehdossa:
    Lisää ja poista sovelluksista löytyy listan loppupuolelta Windows Media Player 11.

    Äänestä

Voit ainakin yrittää poistaa 11:n ohjauspaneelin Lisää ja poista sovelluksia -kautta.

11 pitäisi lähteä ja vanha versio palautua tilalle.

Nyt en kyllä tiedä miten vanhan playerin se palauttaa - joko edellisen (10 ?) tai kenties toosan alkuperäisen version (9 ?).

Äänestä

Mulla on laillinen versio XP:stä mutta koska oon lukenut muiden tarinoita siitä kuinka heilläkin on laillinen versio mutta silti Mikkisivusto herjaa että on muka laiton, niin en suostu käyttämään mokomaa WGA-systeemiä ja miksi helvetissä pitäisi asentaa lisää vakoilusoftaa koneelle? Ei tuo MP niin uljas ja hieno softa ole etteikö sitä vois jaella vaikka sitten laittomienkin kopioiden käyttäjille. Ja mikä muuten on laiton kopio? Ei Mikkiksellä Suomessa ole mitään omia lakeja! Muutenkin ihan perseestä koko firma. Mielestäni Windows-osasto pitäisi eriyttää muusta Mikkiksestä ja laittaa sellaiselle firmalle joka osaa hoitaa pelin reiluin keinoin, pakkoaktivoinnit helvettiin ja muut vastaavat, hintataso alemmaksi niin ettei olisi enää perusteltua kopioida sitä kaverilta ja että pienituloinenkin pystyy sen ostamaan (ellei nyt ihan sit satu olemaan persaukinen 0 egee pankkitilillä). Myyhän monet firmat ohjelmatuotteitaan muutamalla kympillä retail-versioina ja silti ne firmat menestyy myös taloudellisesti hyvin!

Ps. Sorry kun tuli laitettua noin yhteen pötköön, toivottavasti jaksatte silti lukea.

Äänestä
  • poistat MP11, entinen, 10, jatkaa toimintaansa (jollet ole sitä jollain konstilla saanut aikaisemmin pois koneelta), sehän tulee autom. Windows´in mukana ja "kuuluu kalustoon".

    Äänestä

yritin palauttaa järjestelmää päivitystä edeltävääm tilaan, herjaa ettei voi palauttaa koska järjestelmään eo ole tehty muutoksia. Poistin lisää/poista sovellusta käyttäen. Kone(kin) sanoi, että palautuu käyttämään aiempaa versiota, mutta nyt ei näy koneella mitään versiota. Eli niin sanotuksti v...ix meni, mutta kiitos kuitenkin kaikille apua tarjonneille!

Äänestä
  • Koneelta ei löydy mitään versiota ?
    Siis eikö koneelta löydy enää esim. tiedostoa wmplayer.exe tai edes mplayer2.exe ?

    Eppäillä tuota kyllä soppii.

    Äänestä

  • Yritäpä etsiä se etsi -toiminnolla.
    Luulin kanssa joskus hävittäneeni erään ohjelman, mutta sieltä se löytyi resurssienhallinnan uumenista.

    Äänestä


  • Selaa palautuspiste aiemmilta päiviltä, vaikka edellinen päivä tai viikkoa aiemmin. Itsellä myös mediaplayer herjasi aitoustodistusta, poistin sen palautuksenjärjestelmällä ja vanha mediaplayer palautui.

    Äänestä

käyttis etkä saa siihen kuuluvaa ohjelmaa toimimaan, laitas soittaen tukipäivystykseen...?

Äänestä

Rasti ruutuun näytä päivitykset

Stten haet siitä listasta se Media payerin päivityksen.. siis Media player 11

Klikkaat sitä että se muuttuu tummaksi.

Oikeaan sivuun aukeaa poista

Poistat niin sinulla on edellinen Media player taas käytössä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


janisjopl kirjoitti:

menin sitten hölmönä päivittämään windowsin media playerin ja nyt se herjaa että ei ole laillinen windows kopio eikä anna käyttää media playerin versiota 11. Mitä pitäisi tehdä? olisin kyllä pärjännyt sillä vanhallakin versiolla. Onko jokin keino palata siihen tai ylipäätään saada media player näkymään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu