Mielenkiinnosta 10 € rikkaampana (löin vetoa ja kävimme vielä tarkistamassa asian) kyselisin vaan Kutturan kirjoitusasusta. Ajelin kutturan tietä tässä muutama päivä sitten ja huomasin seuraavaa. 4-tien varressa Kyltissä lukee Kuttura GUHTUR ja siitä kun posotellaan noin 10 km Kutturaan päin niin kilometrikyltissä lukeekin KUTTURA GUTHUR. onko nämä nimet eri saamenkielillä vai onko tapahtunut lapsus.
T. Lannanmaalta muuttanut Ylä-Lappilainen
Kuttura?
5
1987
Vastaukset
- on oikein
Joo, tuo Guhtur on oikein, mutta Guthur on kirjoitettu yhtä väärin kuin Heslinki tai Tapmere.
- Sama lantalainen
No sittenhän siellä on virhe... täytyy ottaa yhteyttä.. siihen tahoon joka hoitaa merkkejä...
- tietopuu
Sama lantalainen kirjoitti:
No sittenhän siellä on virhe... täytyy ottaa yhteyttä.. siihen tahoon joka hoitaa merkkejä...
jos oikaisuun menee vuosi tai pari...
- mie ite
tietopuu kirjoitti:
jos oikaisuun menee vuosi tai pari...
Eipä ole vieläkään tuota kylttiä korjattu. Ajelin yks päivä sen ohi ja Guthur luki aina vain...
- in gille hutkat
mie ite kirjoitti:
Eipä ole vieläkään tuota kylttiä korjattu. Ajelin yks päivä sen ohi ja Guthur luki aina vain...
Eipä noilla kylteillä Lapissa ole mitään väliä. Typerää edes laittaa kyltteihin saamenkielisiä nimiä, kun ei niitä oikeastaan käytä kuin muutama ihminen. Norjan puolellakin saamelaiset ovat aina "Mannamin Ivaloi" eivätkä Avviliin. Ja aika paljon Suomessakin asuvat saamelaiset käyttävät vain noita saamenkielisiä nimiä... Miksi siis tuhlata varoja moisiin joutavuuksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.614771Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2493588Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2593295Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123243Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie322225- 1011558
- 1681194
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA761076Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril118986Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."34931