Korkojen nostamisen tarkoitus on hidastaa inflaatiota, joten välttämättä se vaikuttaa myös ennemmin tai myöhemmin asuntojen hintoihin. Mitään lamaa tai hintaromahdusta tämä ei kuitenkaan takaa (eikä toivottavasti aiheutakaan), mutta varmasti hintojen nousu hidastuu ja saattaa jopa pysähtyä hetkeksi (käyden negatiivisellakin puolella). Tämä on varmasti monelle ostoaikeissa olevalla toivottavaa, mutta sitä odotellessa ainakin edullisempaa asuntoa katseleva saattaa tehdä tappiotakin olemalla ostamatta hyvää asuntoa itselleen. Mieluummin se kannattaa nähdä positiivisena siksi, että markkinointiajat pitenevät ja saa siis hieman lisäaikaa miettiä mistä asunnosta tekee tarjouksen. Asunnon ostaminen kannattanee aina jos pidättäytyy asunnoissa joiden lainasta selviää omaan kukkaroon sopivalla kuukausittaisella lyhennyksellä ja järjellisessä ajassa (max 25-30 vuotta, mieluummin 10-15 jos elämänmuutoksia vielä odotettavissa).
Vaikka tulisi romahduskin hinnoissa, niin eipä hätää jos lainasta selviää samalla tavalla. Romahdus vaikuttaa myös siihen mahdolliseen myöhemmin ostettavaan isompaan asuntoon, jonka hinta siis myös "romahtaa" - loppupelissä saattaa selvitä pienemmällä lisälainalla :-) Oman asunnon hankkimista ei pidä ajatella sijoitustoimintana.
T,
Ostoaikeissa
Vaikka tulisi romahduskin hinnoissa, niin eipä hätää jos lainasta selviää samalla tavalla. Romahdus vaikuttaa myös siihen mahdolliseen myöhemmin ostettavaan isompaan asuntoon, jonka hinta siis myös "romahtaa" - loppupelissä saattaa selvitä pienemmällä lisälainalla :-) Oman asunnon hankkimista ei pidä ajatella sijoitustoimintana.
T,
Ostoaikeissa
Vastaukset 2
Vanhimmat
No,jos puhutaan pääkaupunkiseudusta niin surkeimmasta neukkukuutiostakin maksat 120-150.000 euroa.15 vuoden laina-ajalla käytännön asumiskustannukset nousevat kuukaudessa 1200-1300 euroon.Ok,saahan siitä korkovähennystä ja lainan lyhentäminen on säästämistä mutta ensiasunnon ostajalle aika mahdoton yhtälö,koska tuo raha olisi löydyttävä joka kuukausi.Aika hurja hinta huonolaatuisesta asumisesta.
Samanlaiset ajatukset minullakin. Nyt uudenveroinen saunallinen vuokrakaksio 600e/kk. En vain pysty ymmärtämään miksi saunattomasta omasta neukkukuutiosta pitäisi maksaa sama kaksinkertaisena. Tällä hetkellä mieluummin laitan toiset 600e säästöön.
Tyhmää maksaa vuokraa??