eräs tuttuni raiskattiin jonkin aikaa sitten mutta todisteet eivät riittäneet poliisille joten raiskaaja vapautettiin. raiskaaja sattuu olemaan hyvä ystäväni (tai ainakin entinen) ja myös ex poikaystävä jonka kanssa olen harrastanut seksiä. kukaan kavereistani ei tiedä että olemme harrastaneet seksiä enkä pysty siitä kertomaan (omista syistä) mutta olisiko minusta silti apua poliisi tutkinnoissa jos kertoisin oman näkökulmani tapahtuneesta? sillä aina kun harrastin hänen kanssa seksiä niin hän tykkäsi alistaa minua (takaapäin painaen pääni maahan niin etten saanut kunnolla henkeä ja veti välillä tukasta) mutta en välittänyt koska itsekin pidin siitä. joten kannattaisiko kyseisistä jutuista kertoa poliisille? haluaisin nimittäin että raiskaaja joutuisi vastuuseen teoistaan.
mitä tehdä
?.?.?
3808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos olet sitä mieltä, että kyseessä tosiaan on raiskaus ja että tiedoistasi on jotain hyötyä raiskaajan kiinni saamiseksi, niin velvollisuutesi on kertoa poliisille. Törkeissä rikoksissa kertomatta jättäminen voi tehdä sinusta rikoskumppanin (rikoksen suosiminen).
Toisaalta, jos ns. "raiskaus" ja tietosi ovat vain mutua, ja perimmäinen motiivisi on vain kostaa exällesi, niin kannattaa miettiä parikin kertaa kannattaako kääntyä poliisin puoleen.
minulla ei ole mitään exääni vastaan joten ei ole mitään kosto motiivia.
Kannattaa kertoa poliisille ja poliisi harkitkoon onko sillä painoarvoa. Se että sinä pidit siitä ei todista että kaikki naiset haluavat väkivaltaista kohtelua vaan kokevat tulleensa pakotetuksi. Kuuntele omaatuntoasi ja tee sen mukaan äläkä suojele rikollista.