Sormet oven välissä=

MURHAYRITYS!!!!!!
5494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yksi pikku asia sinulta unohtui: poliisi yritettettiin liiskata kahden auton väliin.

No, kerrankos sitä jotain epäolennaisia asioita unohtaa :)

Äänestä
  • Onko kakaroilla enää mitään tolkkua toiminnassaan?

    Äänestä

  • Mistä sinä tiedät mitä tarkalleen yritettiin? Luultavasti pakoon. Tunnustiko ajaja, että hänellä oli tarkoitus murhata poliisi? Jos tunnusti, niin oli tyhmä kuin saapas. Kerro miksi juuri poliisin tappaminen on sen kummempaa kuin jonkun muun ihmisen ja miksi siitä saa yleensä kovemman tuomion?

    Äänestä

  • ironmikes kirjoitti:

    Mistä sinä tiedät mitä tarkalleen yritettiin? Luultavasti pakoon. Tunnustiko ajaja, että hänellä oli tarkoitus murhata poliisi? Jos tunnusti, niin oli tyhmä kuin saapas. Kerro miksi juuri poliisin tappaminen on sen kummempaa kuin jonkun muun ihmisen ja miksi siitä saa yleensä kovemman tuomion?

    Tässä ja esim. Kälviän tapauksessa, kuten muissakin vastaavissa tapauksissa rikosnimikkeeksi tulee aina murha.

    Syy on se, että poliisi-nimike ei tässä yhteydessä tarkoita yksittäistä ihmistä, vaan nimikkeellä tarkoitetaan valtiovallan määrittelemään kokonaista organisaatiota. Koska tässä tapauksessa poliisimies hoitaa virkatehtävää ja edustaa valtiota, on katsottu, että poliisinmiehen tappaminen on osaltaan suunniteltu teko ja täten murha, eikä tappo. Se ei koskaan ole pikaistuksissaan tehty teko, vaan siihen aina liittyy oleellisesti kohdehenkilön virka ja virkatoimi.

    Teko ei siis kohdistu pelkästään poliisimieheen, yksittäiseen henkilöön, vaan koko organisaatioon jonka nimi on Poliisi.

    Ei poliisimies ole siis muiden ihmisten yläpuolella eikä sen kummempi ihminen kuin kukaan muukaan.

    Äänestä

  • kuskin kanssa vai lukenut iltistä? et voi tietää yrittikö liiskata vai yrittikö pakoon:) ei tietääkseni ole tuomio vielä tullut.

    "No, kerrankos sitä jotain epäolennaisia asioita unohtaa :)"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhtäkuin kirjoitti:

MURHAYRITYS!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu