Windowsin uudestaan ja se tietysti korvasi mbr:n. Miten saan asennettua grub:in takaisin windowsille ja ubuntulle.
Asensin
--------------
3288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=24113&page=3
tuolla on yksi ohje. muistaakseni en ihan tuolla tavalla viimeksi tehnyt, mutta tuo toiminee kyllä.
toinen keino:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=24113
Tuossahan noita ohjeita jos tulikin, mutta laitetaan vielä yksi linkki ettei pääse valinnanvara loppumaan.
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=8070.0
Tuota olen aina itse käyttänyt ja toimii....
Onhan tuo tullut tehtyä useamman kerran mutta taaskaan ei oikein muista sanatarkasti miten, oletettavasti tein sen näin:
1. Buuttaa ubuntu live-cd:llä
2. Avaa komentoeditori
3. "sudo su"
4. "sudo mkdir /ubuntu"
5. "sudo mount -t ext3 /dev/sda5 /ubuntu"
(kohdassa 5. täytyy tietysti pähkiä missä sen kovolla olevan ubuntun juuri tai /boot on ja onko levy hda vai sda)
6. "sudo grub-install --root-directory=/ubuntu /dev/sda"
(kohdassa 6. on oltava EHDOTTOMASTI "sda" tai mikä levy se onkaan, ILMAN numeroa tai XP:n korjaaminen menee hankalaksi. Myös hd0 pitäisi käydä mutta en muista tehneeni niin)
7. (Ellei tullut virheilmoituksia) Käynnistä uudelleen ja pitäisi toimia
Lisävinkki jos ei levyosiot tule mieleen; komentoriviltä asiaa voi tutkia komennolla "df" tai sitten voi käynnistää liveltä gpartedin ja ihmetellä sieltä tuon oikean osion.