Onko kellään kokemuksia siitä millä perusteilla lääkäri alkaa liikakarvoitusta hoitamaan? Alapään karvoitus on uhkaavasti jo reisien yläpään puolella, ei kivaa. Onko siis kokemuksia miten lääkitys toimii?
Hirsutismi
onko pakko kärsiä?
1279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hirsutismihan johtuu yleensä mieshormonien liian suuresta määrästä ja yleisimmin sitä hoidetaan e-pillereillä, esim. Diane Novat ovat yleisesti käytetty hormonivalmiste hirsutismin hoitoon.
Hirsutismista on kyse kun naisen karvoitus esiintyy ns. miessukupuolelle tyypillisillä alueilla: rinnassa, kasvoissa, vatsassa, reisissä, jne. Naisen normaali häpykarvoitus on enemmän tai vahemman kolmion muotoinen, mutta jos se alkaa leviämään ylös napaa kohti tai selkeästi jo reisille, niin kyse voi olla hirsutismista.