Ei muuta kysyttävää.
Marikki
kyllä vai ei?
10592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei.
KYLLÄ!
Ei, ehdottomasti ei :( Mielummin sitten vaikka Mairikki.. Marikki tuo mieleen jotenkin "mä oon rikki", liian töksähtävä nimi..
Astrid Lindgrenin Marikki-kirjat. Pirteä ja hiukan tavallisuudesta poikkeava nimi, joka on muodostettu samoin kuin Lumikki, Tuulikki, Annikki, Orvokki jne. En keksi mitään syytä vastustaa, joten sanon kyllä.
Ei kuulosta edes nimeltä...
Ei Marikkia! Kuulostaa ihan "ma olen rikki" tai sitten joku myrkyllinen kasvi nimeltä Marikki. On varmaan kaukaa haettua, mutta tämä oli vain minun mielipiteeni.
tosi kiva ja söpö. Marin hellittelymuoto.
...oikein hyvä.
KYLLÄ! Ensimmäisenä mullekin tulee mieleen Astrid Lindgrenin Marikki -kirjat....olisin halunnut itsekin omalle tyttärelleni ehkä tokaks tai kolmanneks nimeks, mut mies vastusti sanomalla että tulee lehmännimi mieleen!
'''